Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Марченко Тетяна Володимирівна. Стратегія розвитку страхових компаній в Україні : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Марченко Т.В. Стратегія розвитку страхових компаній в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена розробці, вдосконаленню моделей, механізмів і інструментів формування, оцінки та управління стратегією розвитку страхових компаній в Україні. Результати досліджень в межах авторського бачення цього завдання реалізовані із позицій сучасної світової концепції, в якій основним важелем забезпечення надійності і прибутковості страхової компанії є її інвестиційна діяльність. В роботі визначені правові, економічні та соціальні аспекти здійснення страхової діяльності, визначені та досліджені основні чинники та фінансові умови забезпечення надійності і прибутковості її функціонування. Удосконалені економічно-математичні моделі стратегічного планування та багатоальтернативної оцінки інвестиційної діяльності страховика. Розроблено фінансово-економічні механізми регулювання діяльності страховика на основі прозорого та надійного бюджетування та контроллінгу. Запропоновано економічно-математичну модель формування оптимального інвестиційного портфелю страховика. Розроблено структури та організаційно-економічні засади інформаційно-аналітичного забезпечення та алгоритми реалізації оптимальної стратегії розвитку страхових компаній. В роботі всі модельні розробки знайшли чисельну реалізацію та практичне впровадження.

Визначено, управління діяльністю страховою компанією зводиться до управління фінансовими відносинами, що складаються при взаємодії з зовнішнім та внутрішнім середовищами. Зовнішнє середовище охоплює зв’язки з клієнтами, партнерами, акціонерами. Внутрішнє середовище являє собою взаємодію в часі структурних підрозділів, що контактують для прийняття управлінських рішень з фінансових та організаційних питань: бухгалтерія, відділ контроллінгу, відділ інвестицій, відділ ризик-менеджменту, страхові підрозділи, філії.

В останні роки для вітчизняного страхового ринку визначається тенденція зниження тарифів до рівня нетто-ставки, тобто складається сприятлива ситуація для страхових компаній в розширенні сфери та збільшенні обсягів страхових послуг. Успішність в реалізації такої стратегії в конкретному середовищі, як середовище невизначеності ризику є непередбаченою. І тому, стратегія розширення страхових послуг за рахунок зниження тарифів не завжди є інструментом підвищення фінансової надійності страхових компаній.

Передбачаючи вихід в найближчі роки економіки України із кризи, тобто наближення періоду широких ринкових і привабливих можливостей для ефективного розміщення страхових резервів і отримання надійного інвестиційного прибутку. Отже, в майбутньому інвестиційний прибуток (а цей факт сьогодні підтверджений страховим процесом розвинених країн світу) страхових компаній України може стати основним важелем надійності і конкурентоспроможності страхової компанії.

Із системних позицій дослідженні чинники розвитку та фінансові умови забезпечення надійності функціонування страхових компаній в Україні. Показано, що ширина залучення показників залежить від напрямків її використання і категорії споживачів, а саме найбільший набір показників потребує фінансовий менеджер для прийняття управлінських рішень по управлінню грошовими потоками. Отже, за умов фінансового менеджменту визначена трактовка, значення та особливості чинників, що забезпечують надійність функціонування страхової компанії, а саме: коефіцієнта ліквідності, коефіцієнта платоспроможності, коефіцієнта рентабельності, коефіцієнта збитковості, коефіцієнта накладних витрат, коефіцієнта інвестування та коефіцієнта фінансового результату.

Запропоновано, аналіз фінансового стану страхової компанії на певний час її діяльності оцінювати за шкалою: „сприятливий”, „задовільний”, „незадовільний” і „критичний”, причому для якісної оцінки показників страхової компанії можуть бути використані такі характеристики як „висока”, „нормальна”, „низька”.

Відносно зазначених та чинників надійності функціонування страхової компанії визначена рейтингова оцінка її стану.

Визначені підстави для розробки аналітичних механізмів оцінки діяльності страхової компанії за умов формування оптимального страхового портфелю страхових послуг та за умов оптимальної інвестиційної діяльності в конкурентному середовищі.

Економіко-організаційні механізми управління діяльністю страхових компаній досліджені та запропоновані на рівні як організаційних інструментів фінансового менеджменту так і аналітичних інструментів формування оптимального портфелю страхових послуг (задача стратегічного планування фінансової діяльності страховика) та формування оптимальної інвестиційної стратегії його за умов конкурентного середовища. А саме:

Із позицій ефективного поєднання обраної стратегії, логіки її визначення та відповідних їй послідовних функцій інвестиційного менеджменту запропонована модель формування оптимального страхового портфелю, як економіко-математична модель формування страхових резервів в детермінованій і стохастичній постановках;

Запропонована структурно-логічна схема загальної задачі управління фінансовими активами страховика за умов інвестування;

Із позицій того, що робота з фінансами на зовнішніх ринках не є управлінням в повному розумінні слова до тих пір поки немає прозорого та повного контролю за грошовими потоками в реальному вимірі часу, в роботі запропонована технологія оперативного бюджетування, як технологія фінансово-організаційного регулювання інвестиційної діяльності;

На основі визначення функцій, переваг та недоліків системи бюджетування та схеми варіантів зв’язку планових і фактичних показників фінансової діяльності страховика запропонована нова технологія бюджету руху грошових коштів, яка базується на: ведені обліку, аналізу і плануванню фінансових потоків організації-страховика в цілому та утворюючих її центрів; забезпечення поточної платоспроможності; виявлення динаміки позитивного та від’ємного сальдо готівкових коштів як в цілому по організації-страховику, так і по кожному центру обліку; можливості прийняття оперативних рішень по управлінню грошовими потоками;

На фінансових умовах страхування підтверджено, що бюджетування – це не бюджет і не фінансовий звіт, а метод управління, що оцінює майбутнє крізь призму бюджетів, а минуле – крізь призму фінансових звітів, що послідовно спирається на фінансовий контроллінг минулого та майбутнього;

Удосконалена модель стратегічного планування інвестиційної діяльності страховика, як компромісна модель двох моделей: моделі визначення оптимального страхового резерву за умов не перебільшення наперед заданого значення коефіцієнту ризику та моделі визначення оптимального страхового резерву, як моделі формування запасу при випадковому попиті на інвестиції (в термінології систем масового обслуговування);

Запропонована економіко-математична модель формування інвестиційної стратегії страховика, як модель визначення оптимальної структури розміщення інвестицій при реалізації скінченої множини інвестиційних проектів;

Із визначених системних позицій моделювання та управління фінансовими ризиками запропонована методика оцінки багатоальтернативних стратегій страховика в умовах невизначеності ринку страхових послуг та ризику при реалізації скінченої множини альтернативних інвестиційних проектів;

Запропонований один із конструктивних підходів до формування надійного інформаційно-аналітичного забезпечення задач стратегічного управління діяльністю страхової компанії;

Запропонований алгоритм реалізації оптимальної стратегії страховика за умов конкурентного середовища та за умов формування ситуаційних планів ризик-менеджменту.

Аналітичне моделювання і управління ризиками на основі побудованих в роботі моделей оцінки багатоальтернативних стратегій страховика дозволяє ефективно супроводити інвестиційну діяльність організаційними заходами зниження ризику; застосування сучасних інформаційних технологій в умовах інтенсифікації діяльності аналітичних підрозділів страхової компанії та бізнес-аналітичних служб організацій вкладання інвестицій; диверсифікації; залучення допоміжної інформації про альтернативи і результати фінансової діяльності організації, залучення інвестицій, лімітування інвестицій, страхування інвестицій через перестраховика.

З практичних позицій інформаційне та економіко-математичне забезпечення задач стратегічного планування і управління діяльністю страхової компанії та інструментарій (методики, технології, алгоритми та програмне забезпечення ) його реалізації дає змогу створювати довгострокові проекти інвестування вільних коштів страхових компаній за умов прозорої ідентифікації фінансового стану підприємств. Запропоновані моделі і методи багатоальтернативної оцінки стратегій дозволяють в реальному вимірі часу вести контроллінг фінансової діяльності страховика за умов невизначеності об’ємів та структури страхових послуг.

Запропонована методологія, моделі і методи стратегічного управління можуть бути використані і в інших фінансових організаціях (наприклад, банках) при виконанні системних проектів кредитування за умов невизначеності і ризику.

Публікації за темою дисертації

  1. Міхайленко В.М., Кордиш Т.В. Оптимальні моделі стратегічного управління інвестиційною діяльністю страхових організацій // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. – ХДПУ – 2000. – Випуск 122 – С.113 – 117. Автору належить побудова моделі формування страхового резерву за умов найменшого ризику.

  2. Кордиш Т.В. Правове-забезпечення фінансової діяльності страхових організацій // Вісник ХНУ ім.В.Н.Каразіна . – 2001. – № 502. –С.299 – 304.

  3. Кордиш Т.В. Оптимальний страховий портфель як один з чинників надійності функціонування страхової організації // Вісник ХНУ ім. В.Н.Каразіна. – 2001. – № 503. – С.3 – 5.

  4. Кордиш Т.В. Інформаційно-аналітичне забезпечення стратегічного управління страховою компанією // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики та освіти: Зб. Наукових праць VIII Міжнародної наук.-практ. конф., Київ 6-7 грудня 2001р. – ЄУФІМБ. – 2002. – С.71 – 73.

  5. Кордиш Т.В. Основи формування стратегії розвитку і надійності функціонування страхових компаній // Наукові праці МАУП. – 2002. –Випуск 3. – С.292 – 296.

  6. Кордиш Т.В. Узагальнена оцінка фінансової діяльності страхової компанії //Економіка і управління. – 2002. – №1(15). – С.90 - 99.

  7. Міхайленко В.М., Кордиш Т.В. Економіко-математична модель формування інвестиційної стратегії страхових компаній // Вісник ХДТУ. –2002. – №2 (15). – С.330 – 334. Автору належить побудова та реалізація моделі.

  8. Міхайленко В.М., Кордиш Т.В. Моделювання і управління ризиками в інвестиційній діяльності страхових компаній // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: Проблеми науки, практики та освіти: Зб. Наук. Праць VIII Міжнар. Наук.-практ. конф., Київ 12-13 грудня 2002р. – ЄУФІМБ. – 2003. – С.218 – 222. Автором запропонована технологія інформаційно-аналітичного моделювання ризиків щодо фінансових умов підприємств, яким надаються інвестиції.

  9. Міхайленко В.М., Кордиш Т.В.Оцінка багатоальтернативних стратегій в умовах інвестиційної діяльності страхових організацій // Вестник ХГТУ. – 2003. – №3 (19). – С.297 - 300. Автору належить розробка моделі задачі оцінювання та її чисельна реалізація.

Примітка. Прізвище здобувача Кордиш було змінено на Марченко.