Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


598. Ноордін Ашаді Джелла. Стратегічне планування діяльності підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Ноордін Ашаді Джелла. Стратегічне планування діяльності підприємства . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.06.01 – економіка, організація та управління підприємствами. –Харківський національний економічний університет, Харків, 2004.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню підходів до стратегічного планування діяльності підприємства в умовах динамічного середовища й розробці на цій основі науково-методичних і практичних рекомендацій з його розвитку й удосконалення. Проаналізовано взаємозв'язок стратегічного менеджменту й стратегічного планування і визначено, що процес стратегічного планування є інструментом, який допомагає підвищити надійність управлінських рішень у системі стратегічного менеджменту підприємства. Обґрунтовано необхідність логістизації діяльності підприємства для забезпечення йому стратегічних переваг. Проаналізовано інформаційне забезпечення управління матеріальними потоками в стратегічному плануванні підприємства і визначені основні напрямки й завдання його розвитку з використанням нових моделей та інформаційних технологій. Запропоновано використання реінжинірингу бізнес-процесів у стратегічному плануванні діяльності підприємства. Запропоновано інтегральний показник стійкості діяльності підприємств у динамічних умовах середовища. Розроблено методичні рекомендації до розвитку інформаційного забезпечення стратегічного планування діяльності підприємства і впровадження безперервної інформаційної підтримки життєвого циклу виробів.

1. Стратегічне планування являє собою набір дій і рішень керівництва підприємства, які ведуть до розробки специфічних стратегій, призначених для того, щоб допомогти організації підтвердити свою місію й досягти своїх цілей. З огляду на багатоплановий характер діяльності кожне підприємство має формувати власну стратегію або набір стратегій. Стратегічне планування товарних асортиментів повинно бути в центрі уваги керівництва сучасним підприємством. При цьому необхідно використати такі новітні підходи й технології, як орієнтація на бізнес-процеси, логістичний підхід до управління матеріальними потоками, розвиток інформаційного забезпечення прийняття рішень.

2. Процес стратегічного планування є інструментом, що допомагає підвищити надійність управлінських рішень у системі стратегічного менеджменту. Його головна відмітна риса – обґрунтування нововведень і змін у діяльності підприємства.

3. Критичну ситуацію для підприємств створюють: важко прогнозована динаміка ринку, скорочення внутрішніх ресурсів і зростання агресивності зовнішнього середовища, особливо у фінансовій сфері. У цих умовах великого значення набуває впровадження в практику ідей і технологій логістики, що поєднує завдання поточної діяльності й розвитку. Логістична стратегія в значній мірі орієнтована на забезпечення досягнення стратегічної мети підприємства – утримання конкурентноздатної позиції на ринку збуту продукції.

4. Стратегічний аналіз, що створює основу стратегічного планування, доцільніше починати з вивчення можливостей внутрішнього середовища підприємства, а потім – його оточення. У цьому випадку різко скорочується обсяг інформації, необхідної для прийняття рішень. У сучасних умовах господарювання стратегію варто розглядати не як далеку мету або конкретний напрям дії, а як сферу пріоритетного розвитку підприємства шляхом оптимізації ресурсів впливу, як метод активізації дій. При такому підході стратегічне планування досить тісно пов'язане з теорією логістики.

5. Для формування товарної стратегії підприємства важливе значення має стратегічна сегментація зовнішнього й внутрішнього середовищ, що здійснюється на основі поняття стратегічних зон господарювання. Результати виконаного в дисертації аналізу різних методів у стратегічному плануванні показали, що кожний із них має власну сферу ефективного застосування.

6. У стратегічній боротьбі між конкурентами перемагає той, хто успішно опанував технології реінжинірингу бізнес-процесів. Реінжиніринг бізнес-процесів варто розглядати як сукупність методів і засобів, призначених для стратегічного поліпшення основних показників діяльності підприємства шляхом моделювання, аналізу й перепроектування існуючих бізнес-процесів. Кадрове забезпечення й наукова обґрунтованість змін відіграють визначальну роль у забезпеченні результативності й надійності реінжинірингу.

7. Підприємство на ринку піддається різним впливам: з боку постачальників, збуту й конкурентів. При цьому актуальними є задачі кількісної оцінки всієї сукупності змін. З цією метою представлені моделі й розрахунок інтегрального показника стійкості діяльності підприємства. Розроблений в дисертації метод аналізу стійкості підприємства охоплює більше 20 окремих характеристик, що впливають на стійкість підприємства, у тому числі показники фінансово-економічної стабільності стану виробничо-технологічного потенціалу, оцінки ситуації на ринку.

8. Надійність стратегічного планування діяльності підприємства залежить від своєчасного впровадження безперервної інформаційної підтримки життєвого циклу виробів. Для узгодження всієї сукупності заходів, пов'язаних з виготовленням продукції на підприємстві, необхідно забезпечувати інтеграцію даних за елементами життєвого циклу виробу, за структурними підрозділами з урахуванням їх ієрархії, починаючи від групи підприємств, що становлять корпорацію, до окремо взятих центрів відповідальності за видами продукції, що випускається, у тому числі за кожною серією або за індивідуалізованими бізнес-процесами, за видами витрат ресурсів (фінансових, матеріальних тощо) на той чи інший вид діяльності або ж на виробництво виробу, виконання замовлення.

Публікації автора:

  1. Джелла А. Н. Прогнозирование запасов материальных ресурсов на складах предприятия // Вісник ХДПУ. – 1999. – №51. – С. 125-128.

  2. Джелла А. Н. Формирование товарной стратегии предприятия // Вісник ХДПУ. – 2002. – №148. – С. 182-187.

  3. Джелла А. Н. Современные методы и модели обоснования рыночных решений // Вісник ХДЕУ. – №3(7). – 1998. – С. 20-21.

  4. Джелла А. Н. Прогнозирование объема продаж // Вісник ХДЕУ. - №4(8). – 1998. – С. 24-26.

  5. Джелла А. Н. Моделирование интегрального показателя устойчивости работы предприятия с учетом случайного изменения спроса и цены на продукцию // Вісник ХДПУ. – 2004. – № 10– С. 19-28

  6. Джелла А. Н. Модель формирования реинжиниринга бизнес-процессов // Коммунальное хозяйство городов: науч.-техн. сб. – 2004. – №56.– С. 118-125

  7. Джелла А. Н., Афанасьєв А. А. Стратегическое планирование деяльности предприятия // Вчені записки: науковий журнал. – 2003. – № 5 (12). – С. 41-45.

  8. Джелла А. Н. Логистический подход к стратегического планированию деятельности предприятия // Вісник ХНУ. – 2003. – № 580. – С. 156-160.

  9. Джелла А.Н. Организация и развитие информационного стратегического планирования деятельности предприятия // Вісник економіки і транспорту промисловості – №5-6. – 2004. – С. 71-75