Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


61. Вініченко Максим Миколайович. Технологія бюджетування як засіб управління матеріальними та фінансовими ресурсами підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Вініченко М.М. Технологія бюджетування як засіб управління матеріальними та фінансовими ресурсами підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - економіка, організація і управління підприємствами. – Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена питанням удосконалення та підвищення ефективності використання системи бюджетування для планування діяльності, управління матеріальними та фінансовими ресурсами підприємств. У дисертації загальна технологія бюджетування підприємства, яка базується на класичному підході, доповнена технологічними надбудовами таким чином, щоб забезпечити більш ефективне управління матеріальними та фінансовими ресурсами та врахувати особливості економічного середовища України.

У дисертації вирішене актуальне наукове завдання удосконалення технології бюджетування як засобу управління матеріальними і фінансовими ресурсами підприємства, що вносить вклад у розвиток економічної науки і практику розробки бюджетів виробничими підприємствами.

Основні наукові висновки, що отримані на основі наукових методів дослідження, зводяться до наступного:

  1. Дослідження теорії і практики застосування бюджетування українськими підприємствами свідчить про необхідність подальшого розвитку й удосконалення даного інструменту планування, а особливо його елементів управління матеріальними і фінансовими ресурсами підприємства.

  2. Використання удосконаленої в дисертації класифікації організаційних схем бюджетування і рекомендацій щодо їхнього застосування на практиці, в залежності від розмірів підприємства і типу ОСУ, що використовується на підприємстві, дозволяє підвищити обґрунтованість рішення щодо вибору організаційної схеми бюджетування, що дозволить знизити кількість помилок і витрати на етапі впровадження бюджетування на підприємство.

  3. Типова структура системи бюджетування виробничого підприємства, що розроблена в дисертації, рекомендована як основа побудови систем бюджетування українських підприємств і дозволяє враховувати в бюджетуванні вітчизняну систему оподатковування, розходження бухгалтерського і податкового обліку, національні стандарти бухгалтерського обліку і їхню відмінність від міжнародних, такі господарські операції підприємства, як: бартер, взаємозалік, операції з давальницькою сировиною, виплата заробітної плати в натуральній формі.

  4. Розроблений у дисертації інструмент ситуаційного моделювання «Моделювання сценаріїв з побудовою дерева сценаріїв» дозволяє підвищити інформативність гнучкого бюджетування за рахунок вірогіднісної оцінки кожного сценарію, що підвищує якість і обґрунтованість прийнятих управлінських рішень.

  5. Удосконалена в дисертації процедура вибору оптимального джерела додаткового фінансування дозволяє знизити витрати на залучення фінансових ресурсів і знизити ризик можливого дефіциту бюджету в майбутньому. Вибір здійснюється за допомогою динамічної моделі, яка враховує фактори, що впливають на ухвалення рішення: умови виплати і капіталізації відсотків, вплив процентних платежів на зниження податку на прибуток, умови і терміни одержання і повернення суми залучених коштів, поправочного коефіцієнта на негнучкість джерела фінансування, додаткову ризикову компоненту.

  6. Удосконалена в дисертації процедура оптимізації вибору постачальників сировини і матеріалів дозволяє знизити витрати на закупівлю сировини і матеріалів за рахунок того, що враховуються такі фактори, як система знижок, порційність постачань і умови оплати за продукцію.

  7. Удосконалений у дисертації алгоритм вибору оптимальних методів списання сировини і матеріалів дозволяє підприємству частково фінансувати свою діяльність за рахунок відстрочки сплати податку на прибуток у бюджет. Для обґрунтованості вибору використовується модель оптимізації, яка максимізує дисконтоване значення вартості списання кожної групи запасів сировини і матеріалів.

Публікації автора:

  1. Виниченко М.Н. Автоматизация системы бюджетирования предприятия // Модели управления в рыночной экономике. – 2002. – Спец. Выпуск. – С. 180-191.

    Виниченко М.Н. Обеспечение дополнительных финансовых потребностей предприятия // Академічний огляд. – 2002. – № 2. – С. 34-39.

    Савчук В.П., Виниченко М.Н. Система контроля выполнения бюджета предприятия // Экономика: проблемы теории и практики. – 2002. – № 141. – С. 140-149. Особистий внесок: розробка особливостей побудови дерева залежностей, а також розрахунок чутливості результуючих показників від факторів, які впливають на них.

    Савчук В.П., Вініченко М.М. Особливості системи бюджетування підприємства // Фінанси України. – 2002. – № 11. – С. 55-60. Особистий внесок: розробка формату бюджету штрафних санкцій та пені, розробка формату податкових бюджетів.

    Вініченко М.М. Моделі системи бюджетування підприємства // Вісник технологічного університету Поділля. – 2003. – Т.2, №2. – С. 178-181.

    Вініченко М.М. Оцінка ризику в бюджетуванні // Фінанси України. – 2003. – № 7. – С. 90-96.

    Виниченко М.Н. Автоматизация системы финансового планирования организации при помощи MS Excel 2000// Науковий вісник державного фінансово-економічного інституту. – 2003.– Випуск 4. – С. 346.

    Виниченко М.Н. Эффективное бюджетирование хозяйственной деятельности предприятия // Материалы всеукраинской научно-практической конференции «Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону». – Днепропетровск: Наука і освіта. – 2001. – С. 61-63.

    Виниченко М.Н. Роль бюджетирования в повышении инвестиционной привлекательности предприятия // Материалы международной научной конференции «Полет 2002». – К.: НАУ, 2002. – С. 248.

    Виниченко М.Н. Бюджетирование как способ обнаружения финансовых проблем предприятия // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2002». – Том 8 – Днепропетровск: Наука і освіта, 2002. – С. 29-30.

    Виниченко М.Н. Бюджетирование малого бизнеса // Матеріали другої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова 2002». – Том 2. – Днепропетровск: Наука і освіта, 2002. – С. 36-37.

    Виниченко М.Н. Детализация бюджетов и статей в бюджетировании // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Україна наукова 2003». – Том 23. – Днепропетровск: Наука і освіта, 2003. – С. 8-10.

    Виниченко М.Н. Существенность отклонений при контроле исполнения бюджета предприятия // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2003». – Том 26. – Днепропетровск: Наука і освіта, 2003. – С. 11-12.

    Виниченко М.Н. Элементы теории вероятности в прогнозировании объемов продаж // Материалы всеукраинской научно-практической конференции «Проблемы эффективного функционирования предприятий в современных условиях». – Севастополь: СевНТУ, 2003. – С. 142.