Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гура Олександр Іванович. Теоретико-методологічні основи формування психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу в умовах магістратури : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гура О.І. Теоретико-методологічні основи формування психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу в умовах магістратури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти АПН України. – Київ, 2008.

У дисертації розкрито вихідні теоретичні та методологічні основи дослідження психолого-педагогічної компетентності викладача ВНЗ і процесу її формування. Визначено, науково обґрунтовано сутність цього феномену як особистісно-професійної системної якості педагога. Розроблено й апробовано професіограму викладача ВНЗ, що відображає взаємозв’язок основних видів його діяльності, завдань, домінуючих знань, умінь та професійних якостей і визначає мету, зміст і результат професійної підготовки.

Розроблено й науково обґрунтовано модель освітнього процесу, науково-методичну систему формування психолого-педагогічної компетентності викладачів ВНЗ в умовах магістерської підготовки та експериментально доведено її ефективність.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано новий підхід до розв’язання наукової проблеми професійної підготовки викладача вищого навчального закладу до освітньої діяльності, що полягає у визначенні теоретичних і методологічних засад його психолого-педагогічної компетентності, побудові концептуальної моделі її формування в умовах магістерської підготовки, розробленні й упровадженні в практику професійної підготовки студентів за спеціальністю 8.000005 – Педагогіка вищої школи освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр” науково-методичної системи формування психолого-педагогічної компетентності. Одержані в ході виконаного дослідження результати підтвердили правомірність провідних положень гіпотези, покладеної в його основу, а реалізовані завдання й мета дослідження дають змогу зробити такі загальні висновки.

1. Узагальнення педагогічного досвіду наукового осмислення проблеми професійної компетентності педагога, аналіз категорійно-понятійного апарату дослідження, теоретичних основ вивчення психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу засвідчили широкомасштабність розуміння цього явища, його тісний змістовий та функціональний взаємозв’язок з іншими педагогічними категоріями, що виявляються в професійній діяльності та характеризують педагога, такими як: “педагогічна культура”, “педагогічна майстерність”, “педагогічний професіоналізм”. Це дало змогу розглянути сутність психолого-педагогічної компетентності не тільки на концептуальному, а й на функціональному рівні, зокрема визначити її місце і роль у професійній діяльності та професійному розвиткові викладача вищого навчального закладу. У роботі констатовано, що психолого-педагогічна компетентність відображає основні вимоги суспільства до педагога як особистості й суб’єкта професійної педагогічної діяльності, носія суспільно-історичного досвіду; забезпечує рівновагу взаємодії особистісної та професійної систем; визначає засади для успішного професійного становлення та розвитку педагога, досягнення ним фази професійної зрілості.

Здійснений у роботі аналіз парадигмальної різноманітності наукових засад дослідження психолого-педагогічної компетентності педагога дав змогу встановити багатогранність та багатоаспектність цього явища, методологічною основою розуміння сутності якого визначено найбільш продуктивні положення системного, синергетичного, парадигмального, аксіологічного, суб’єктного, антропологічного, діяльнісного, психосемантичного, професіографічного, професіогенетичного й акмеологічного підходів. Відповідно до цих положень психолого-педагогічна компетентність викладача вищого навчального закладу розглядається як системна якість особистості, що визначає відповідність фахівця вимогам до професійної педагогічної діяльності у вищому навчальному закладі й може бути представлена у вигляді сукупності певних підсистем; її цілісність, саме існування забезпечуються взаємозв'язком і постійним обміном із зовнішнім середовищем – умовами професійної діяльності; вона має дисипативний характер і є результатом взаємодії двох складних дисипативних структур: професійної й особистісної, характеризується циклічністю – виявляється з певною періодичністю та різною комбінацією елементів; виявляється у професійній діяльності й базується на діяльнісних компонентах; виконує інтегрувальну функцію психіки.

2. Ґрунтуючись на визначених теоретичних та методологічних положеннях і принципах (системності, якісності, детермінованості, динамічності, діяльнісності, усвідомлення), співвідношення психолого-педагогічної та професійної компетентності в дисертаційній роботі представлено у просторі зовнішнього та внутрішнього, сутності й явища, форми та змісту. Психолого-педагогічна компетентність викладача вищого навчального закладу визначена як складна особистісно-професійна системна якість, що забезпечує на особистісному рівні самоорганізацію (самопідготовку та самореалізацію) педагога відповідно до вимог професійної діяльності у вищому навчальному закладі й виявляється в актуальному стані у формі професійної компетентності. Як цілісний, динамічний особистісно-професійний феномен вона має своєрідну природу й потребує комплексних психолого-педагогічних методів формування.

У дослідженні розкрито й обґрунтовано структуру психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу, яка представлена, з одного боку, певним змістом: діяльнісними (професійні знання, вміння, навички) та особистісними (властивості, здібності, якості) компонентами, з другого – механізмами і процесами їх свідомої генералізації та прояву. Структурні компоненти відповідно до своєї дуалістичної природи мають дві форми існування: суб’єктивну та об’єктивну. Суб’єктивний характер професійних знань, умінь та навичок полягає в тому, що їх носієм є педагог, який у процесі їх засвоєння зазнав певних змін на особистісному рівні. Ці компоненти мають єдину суб’єктивну основу свого формування, існування та прояву – певні психічні процеси, індивідуально-психологічні властивості, здібності та якості. Причому прояв професійних знань, умінь та навичок має гармонійний комплексний характер, їх розподіл має умовний зовнішній характер, в основі якого лежать функції професійної (нормативної) діяльності. Об’єктивний характер процесів, властивостей, здібностей і професійних якостей викладача полягає в тому, що вони виявляються тільки в діяльності. Діяльнісні компоненти є системними явищами – результатом генералізації та прояву одних і тих самих суб’єктивних процесуально-функціональних компонентів, що становлять професійну підсистему особистості. Механізмом утворення, розвитку та актуалізації компонентів психолого-педагогічної компетентності на рівні професійної компетентності педагога є професійна діяльність як об’єктивна, зовнішня післярефлексивна форма, на рівні психолого-педагогічної компетентності – миследіяльність як суб’єктивна, внутрішня післярефлексивна форма. Причому зазначені механізми є такими тільки за умови усвідомлення цих процесів викладачем вищого навчального закладу. Професійна самосвідомість (і професійна Я-концепція як результат її розвитку) є основним компонентом, що забезпечує умови для свідомого розвитку та актуалізації психолого-педагогічної компетентності.

3. Дослідження ґенезису науково-педагогічної діяльності викладача вищого навчального закладу, теорії та практики освітньої діяльності педагога у вищих навчальних закладах, її нормативних засад дало змогу визначити основні вимоги до змісту складових психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу. Як результат цілеспрямованої, спеціально організованої професійної підготовки, вони мають забезпечувати ефективне вирішення основних завдань професійної педагогічної діяльності (наукової, методичної, навчальної та організаційно-виховної роботи) й професіогенезу педагога (успішної професійної адаптації, формування оптимального індивідуального стилю професійної педагогічної діяльності, досягнення професійної зрілості всупереч розвитку професійних деформацій та деструкцій). Ці завдання визначають зміст професійної психолого-педагогічної підготовки.

4. У дослідженні виявлено, що формування психолого-педагогічної компетентності вищого навчального закладу є цілком можливим у рамках цільових розвивальних магістерських програм, які передбачають специфіку умов реалізації професійних функцій, розвитку та формування її змістових компонентів. На основі концептуального аналізу складових психолого-педагогічної компетентності, їх взаємозв’язку й взаємозумовленості розроблено і представлено професіограму, яка відображає зміст і результат професійної підготовки викладача вищого навчального закладу.

Розроблено і представлено модель й технологічне забезпечення процесу психолого-педагогічної підготовки викладача вищого навчального закладу, що передбачає цілеспрямоване формування діяльнісних компонентів психолого-педагогічної компетентності шляхом засвоєння магістрантами системи психологічних і педагогічних знань, формування вмінь та навичок; створення умов для розвитку особистісних компонентів психолого-педагогічної компетентності майбутнього фахівця через поєднання як таких видів, форм та методів навчання, що передбачають змістове “наповнення”, так і таких, що активізують і підтримують процеси його професійної самоорганізації. У роботі визначено основні критерії ефективності формування психолого-педагогічної компетентності педагога вищої школи: успішність за результатами професійної підготовки; рівень володіння базовими професійними вміннями, усвідомлення сутності психолого-педагогічної компетентності викладача вищої школи, розвитку рефлексивності; динаміка професійної самосвідомості й професійної самоорганізації.

5. Реалізація моделі формування психолого-педагогічної компетентності викладачів вищих навчальних закладів забезпечувалась розробленою науково-методичною системою, яка включала: активізацію їх професійної психолого-педагогічної підготовки на базі магістратури за спеціальністю 8.000005 – Педагогіка вищої школи й апробацію відповідної технології освітнього процесу. Аналіз результатів упровадження засвідчив її доцільність, оскільки вона стала дійсною причиною усвідомлення магістрантами концептів професійної педагогічної діяльності викладача у вищому навчальному закладі, сутності його професіогенезу, змісту професійної компетентності та психолого-педагогічної компетентності педагога вищої школи; сформованості професійних умінь; генезису їх професійної самосвідомості, що знаходить своє відображення у розвитку позитивної Я-концепції, позитивній мотивації професійної діяльності, в усвідомленні себе викладачем вищого навчального закладу; актуалізації миследіяльності, спрямованої на професійну самоорганізацію: самопідготовку, самореалізацію та самоствердження; розвитку рефлексивності як системоутворювальної професійної якості викладача вищого навчального закладу.

6. Теоретично обґрунтовану та експериментально перевірену науково-методичну систему формування психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу впроваджено в освітню практику на основі розробленого авторського навчально-методичного комплексу, що охоплює нормативно-методичну документацію, навчально-методичні комплекси дисциплін, навчальний посібник, мультимедійний інтерактивний посібник для самостійної роботи, методичні рекомендації, тренінг рефлексивності, програму організаційно-діяльнісних ігор.

Таким чином, розв’язання завдань дисертаційного дослідження зумовило досягнення його мети – теоретичного та методологічного обґрунтування сутності психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу, створення й упровадження науково-методичної системи її формування в умовах магістерської підготовки.

Науково обґрунтовані результати дослідження дозволили висловити рекомендації: Міністерству освіти і науки України стосовно активізації професійної психолого-педагогічної підготовки та перепідготовки викладачів вищих навчальних закладів на базі магістратури спеціальності
8.000005 – Педагогіка вищої школи, застосування професіограми викладача вищого навчального закладу при розробці державних освітніх стандартів вищої професійної освіти; вищим навчальним закладам щодо впровадження науково-методичної системи формування психолого-педагогічної компетентності.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми психолого-педагогічної компетентності викладачів вищих навчальних закладів та її формування у майбутніх фахівців і засвідчує необхідність її подальшого розроблення за такими найбільш перспективними напрямами, як: дослідження педагогічних умов формування психолого-педагогічної компетентності викладачів різних спеціальностей; визначення специфіки професійного способу мислення викладачів вищих навчальних закладів та особливостей його формування; організація психолого-педагогічного супроводу розвитку психолого-педагогічної компетентності викладачів у системі підвищення кваліфікації.

Публікації автора:

Монографії та навчальні посібники

  1. Гура О.І. Вступ до спеціальності “Педагогіка вищої школи”: Навч. посіб. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – 196 с. Надано гриф МОН України (лист № 14/18.2 – 417 від 23.02.2005 р.).

  2. Гура О.І. Психолого-педагогічна компетентність викладача вищого навчального закладу: теоретико-методологічний аспект: Монографія. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – 332 с.

  3. Професіоналізм особистості: теоретико-методологічний аспект: Монографія / В.Й. Бочелюк, С.А. Білоусов, Г.О. Горбань, Т.А. Гришина, О.І. Гура та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – 248 с.

Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Гура О.І. Концепти професійної адаптації педагога // Наукові записки кафедри педагогіки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. пр. – Х.: Основа, 2003. – Вип. X. – С. 40–48.

  2. Гура О.І. Протиріччя професійної діяльності вчителя на сучасному етапі формування освітнього простору // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2004. – Вып. 22. – С.67–74.

  3. Гура О.І. Модель професійної педагогічної адаптації особистості // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – К.; Запоріжжя, 2004. – Вип. 30. – С. 79–87.

  4. Гура О.І. Професійне згоряння педагога // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2004. – Вып. 23. – С. 49–56.

  5. Гура О.І. Теоретико-методологічні засади дослідження професійних якостей педагога // Наукові записки кафедри педагогіки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. пр. – Х.: Основа, 2004. – Вип. XI. – С. 50-60.

  6. Гура О.І. Проблема визначення професійних комунікативних якостей педагога // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – К.; Запоріжжя, 2004. – Вип. 31. – С. 72–80.

  7. Гура О.І. Особливості професійної діяльності педагога у вищому навчальному закладі // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун. ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – Т. 46. – С. 38–48.

  8. Гура О.І. Історія становлення та розвитку професії “педагог вищої школи” // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье:ГУ “ЗИГМУ”, 2005. – Вып. 26. – С. 92–101.

  9. Гура О.І. Індивідуальний стиль професійної діяльності викладача вищого навчального закладу // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун. ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2005. – Т. 48. – С. 32–42.

  10. Гура О.І. Професійні кризи та деструкції професійного розвитку педагога вищої школи // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2005. – Вып. 27. – С. 65–76.

  11. Гура О.І. Сучасний стан та перспективи розвитку професійної діяльності педагога у вищій школі // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2005. – Вып. 28. – С. 77–83.

  12. Гура О.І. Загальнонаукові підходи до визначення сутності професійної компетентності педагога // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – К.; Запоріжжя, 2005. – Вип. 35. – С. 7–14.

  13. Гура О.І. Сутність професійної компетентності викладача вищого навчального закладу // Віс. Житомир. дер. ун. ім. Івана Франка. – Житомир: РВВ Житомир. дер. ун. ім. Івана Франка, 2005. – Вип. 25. – С. 91–94.

  14. Гура О.І. Педагогічна культура як основа професійної компетентності викладача вищого навчального закладу // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2006. – Вып. 29. – С. 89–100.

  15. Гура О.І. Професійні компетенції та професійна компетентність педагога вищої школи: порівняльний аналіз понять // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Нац. пед. ун. ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2006. – Т. 54. – С. 3–12.

  16. Гура О.І. Педагогічна майстерність як особливий професійно-особистісний феномен // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2006. – Вып. 30. – С. 49–56.

  17. Гура О.І. Процесуально-функціональні компоненти психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. – 2006. – № 7. – С. 46 – 52. – (Сер.: Педагогіка).

  18. Гура О.І. Діяльнісно-рольовий зміст психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Зб. ст. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – Вип. 11. – Ч. 1. – С. 143–152. – (Сер.: Педагогіка і психологія).

  19. Гура О.І. Теоретичні засади концептуального визначення психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. –Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2006. – Вып. 32. – С. 11–21.

  20. Гура О.І. Модель психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу // Вісн. Луган. нац. пед. ун. ім. Тараса Шевченка: Зб. ст. – Ч. I. – Луганськ: Вид. ЛНПУ ім. Тараса Шевченка “Альма-матер”, 2007. – С. 96–105. – (Сер.: Педагогічні науки).

  21. Гура О.І. Педагогічний супровід формування психолого-педагогічної компетентності викладача ВНЗ // Науковий вісник Південноукраїнського державного університету ім. К.Д. Ушинського: Зб. наук. пр. – О.: ПДПУ ім. К.Д. Ушинського, 2007. – № 7–8. – С. 29–38.

  22. Гура О.І. Професіограма викладача вищого навчального закладу як основа його професійної підготовки // Социальные технологии. Актуальные проблемы теории и практики: Междунар. межвуз. сб. науч. робот. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2007. – Вып. 36. – С. 83–92.

Статті, опубліковані в зарубіжних та інших наукових виданнях

  1. Гура А.И. Профессиональная компетентность педагога высшей школы: место дефиниции в терминологическом поле современной науки // Актуальные психолого-педагогические проблемы подготовки специалиста: Сб. науч. тр. / Стерлитамак. гос. пед. акад.; Отв. ред. А.А. Вербицкий, А.С. Назыров. – Уфа: Гилем, 2005. – С. 8–12.

  2. Гура О.І. Концептуальні основи дослідження педагогічного професіоналізму викладача вищого навчального закладу // Дидактика професійної школи: Зб. наук. праць / Редкол.: С.У. Гончаренко (голова), В.О. Радкевич, І.Є. Каньковський (заст. голови) та ін. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – Вип. 3. – С. 38–42.

  3. Гура А.И. Профессиональная компетентность педагога высшей школы: системный и синергетический подходы к исследованию // Акмеология развития / Под общ. ред. В.Н. Гладковой, С.Д. Пожарского. – СПб., 2006. – С. 94–101.

  1. Гура О.І. Проблеми загальнонаукової й конкретнонаукової методології дослідження професійної компетентності педагога вищої школи // Дидактика професійної школи: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.У. Гончаренко (голова), В.О. Радкевич, І.Є. Каньковський (заст. голови) та ін. – Хмельницький: ХНУ, 2006. – Вип. 4. – С. 22–27.

Тези і матеріали конференцій

  1. Гура О.І. Концепти професійної адаптації педагога // Збірник тез доповідей учасників “Тижня науки” в Гуманітарному університеті “ЗІДМУ”: В 3 т. – Т. 1. – Ч. 4. Науково-практичний семінар “Актуальні проблеми управління закладами освіти”, 30-31 жовт. 2003 р. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2003. – С. 9–10.

  2. Гура О.І. Проблеми управління процесом виховання у вищому навчальному закладі // Збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції-семінару “Виховання в контексті соціальної адаптації студентства”, 7 листоп. 2003 р. – Х.: Нар. Укр. Акад., 2003. – С. 78–81.

  3. Гура О.І. До проблеми формування професійної компетентності педагога вищої школи // Дні науки: Зб. тез доп.: В 3 т. / Гуманіт. ун. “ЗІДМУ”. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – Т. 1. – С. 189-190.

  4. Гура О.І. До проблеми професійної компетентності педагога вищого навчального закладу // Розвиток життєвої компетентності учнів у загальноосвітньому навчальному закладі: Матеріали Всеукр. наук.-пошук. конф., 7–8 жовт. 2004 р. – К.; Запоріжжя, 2005. – С. 100–101.

  5. Гура О.І. Педагогічний професіоналізм: наукові підходи до визначення поняття // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей III Міжнар. наук.-практ. конф. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 5–6.

  6. Гура О.І. Професійна культура педагога: проблема термінологічного поля // Дні науки: Зб. тез доп.: В 3 т. / Гуманіт. ун. “ЗІДМУ”, 27–28 жовт. 2005 р.; Редкол.: В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – Т. 2. – С. 227–228.

  7. Гура О.І. Якість професійної підготовки педагогів у вищих навчальних закладах: проблемний аналіз // Ціннісні пріоритети освіти у XXI столітті: орієнтири та напрямки сучасної освіти: Матеріали II Міжнар. наук.-практ. конф., 2-5 жовт. 2005 р., м. Луганськ. – Луганськ: Альма-матер, 2005. – Ч. 2– С. 6–12.

  8. Гура О.І. Акмеологічні інваріанти професійної компетентності викладача вищого навчального закладу // Акмеологія – наука XXI століття: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. / Редкол.: З.Ф. Сіверс, Е.В. Бєлкіна, Г.С. Данилова та ін. – К.: КМПУ ім. Б.Д. Грінченка, 2005. – С. 167–168.

  9. Гура О.І. Проектування психолого-педагогічної компетентності викладача вищого навчального закладу // Сучасні тенденції та перспективи розвитку освіти і науки у вищих навчальних закладах України: Матеріали Всеукр. наук.-теорет. конф., 12 трав. 2006 р. – Хмельницький: Вид. Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Богдана Хмельницького, 2006. – С. 30–31.

  10. Гура О.І. Функції професійної компетентності викладача вищого навчального закладу // Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибору України: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. “Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибору України”, 25–28 верес., 2006 р., м. Ялта. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – Ч. 1. – С. 32–36.

  11. Гура О.І. Психолого-педагогічна компетентність викладача вищого навчального закладу // Дні науки: Зб. тез доп.: В 4 т. / Гуманіт. ун. “ЗІДМУ”, 5–6 жовт. 2006 р.; Редкол.: В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Т. 4. – С. 112–114.

  12. Гура О.І. Роль і місце магістратури в системі підготовки науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів // Модернізація вищої освіти у контексті євроінтеграційних процесів: Зб. наук. пр. учасників Всеукр. методол. семінару за між нар. участю. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 87–91.

  13. Гура О.І. Основні тенденції становлення та розвитку інституту магістратури в сучасному освітньому просторі України // Соціальна перспектива і регіональний розвиток. – Запоріжжя: ТОВ “КСК-Альянс”, 2007. – Вип. 2. – С. 49–50.

  14. Гура О.І. Основні принципи формування психолого-педагогічної компетентності викладача ВНЗ // Дні науки: Зб. тез доп.: В 3 т. / Гуманіт. ун. “ЗІДМУ”, 11–12 жовт. 2007 р.; Редкол.: В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Т. 3. – С. 276–277.

  15. Гура О.І. Самоорганізація як основа успішної професійної психолого-педагогічної підготовки викладача ВНЗ // Програма та тези міжнародної науково-практичної конференції “Психолого-педагогічні аспекти формування та розвитку майбутнього фахівця” (15-17 лютого 2008 р.). – Миколаїв: Миколаїв. держ. ун. ім. В.О. Сухомлинського, 2008. – С. 153–154

Навчально-методичні праці

  1. Гура О.І. Методичні рекомендації до курсу “Технології організації навчально-виховного процесу у вищій школі” для студентів спеціальності: 8.000005 – Педагогіка вищої школи; 8.000009 – Управління навчальними закладами. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 83 с.

  2. Гура О.І. Програма з педагогічної практики магістрів спеціальності 8.000005– Педагогіка вищої школи. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 40 с.

  3. Гура О.І., Бабенко К.П. Програма стажування магістрів спеціальності: 8.000009 – Управління навчальними закладами. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 38 с.

  4. Гура О.І., Данілевич О.К. Управління навчальними закладами. Навчально-методичні рекомендації для самостійної роботи магістрантів спеціальностей: 8.000009 – Управління навчальними закладами; 8.000005 – Педагогіка вищої школи. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – 146 с.

  5. Гура О.І. Нетрадиційні форми й методи психолого-педагогічної підготовки майбутніх викладачів ВНЗ у магістратурі. Навчально-методичні рекомендації до курсу “Технології організації навчально-виховного процесу у вищій школі” для студентів спеціальності:
    8.000005 – Педагогіка вищої школи; 8.000009 – Управління навчальними закладами. – Запоріжжя: КПУ, 2008. – 52 с.