Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Якубовські Марек Антоні. Теоретико-методологічні основи математичного моделювання професійної діяльності вчителя : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Якубовскі М.А. Теоретико-методологічні основи математичного моделювання професійної діяльності вчителя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2004.

У дисертації обґрунтовано вимоги до математичного апарату моделювання професійної діяльності вчителя, побудовано його методологічний концепт, що складається з таких блоків: парадигмального, загальнофілософського, онтологічного, гносеологічного, праксеологічного, системного, структурно-функціонального, синергетичного, діяльнісного, цільового, інформаційно-кібернетичного і нечіткого. Теоретичний концепт математичного моделювання професійної діяльності вчителя складається з групи принципів і базових моделей. Апроксимація аспектів професійної діяльності вчителя передбачає представлення її складною функцією за допомогою відомих функцій. Передбачається також, що ці моделі та їх реальні втілення функціонують у навколишньому середовищі, причому врахована можливість так званого нечіткого оточення. Побудовані дві базові математичні моделі професійної діяльності вчителя: кібернетична як закрита система і синергетична як відкрита система. Розроблені критерії математичного моделювання професійної діяльності вчителя. Показано, що нечітке математичне моделювання враховує суб’єктивний чинник у професійній діяльності вчителя, пов’язуючи її з умовами формування і розвитку особистості вчителя загалом, сприяє моделюванню суті явища, а не їх статистичних характеристик.

1. Аналіз сутності та структури професійної діяльності вчителя і передумов її математичного моделювання дав змогу обґрунтувати застосування нечіткого підходу в математичному моделюванні професійної діяльності вчителя: поняття, якими оперує педагогічна наука, внаслідок суб’єктивності людського мислення, наближеного характеру оцінок і лінгвістичного опису, є нечіткими за своєю природою і потребують для моделювання особливого математичного апарату; нечіткість передбачає наявність значення деякої величини на певному відрізку, параметри якої частково невідомі, ймовірні або невизначені. У такій множині немає чіткої межі між приналежністю об’єктів до множини або їх неприналежністю до неї, і навпаки. Властивості нечітких множин забезпечують можливість теоретико-множинного представлення реальних неточних понять, у яких перехід від неприналежності до приналежності відбувається поступово; формалізм нечіткості особливо придатний для аналізу так званих “м’яких” проблем, а найбільше там, де істотну роль відіграють людські системи цінностей. Це дає можливість представити і записати математично до цих пір неосяжні й неточні явища і моделювати поняття неточні, двозначні та ін.; широкі можливості для наближеного опису явищ, що не піддаються цьому в загальноприйнятих кількісних термінах, надає лінгвістична змінна, яка відрізняється від числової змінної тим, що її значеннями є не числа, а слова або речення природною або формальною мовою; прийняття педагогічних рішень доцільно представляти на основі нечіткого підходу, оскільки традиційні математичні моделі прийняття рішень відрізняються несумісністю високої точності кількісних методів сучасного математичного апарату з великою складністю педагогічних систем. Системи прийняття рішень із нечітко заданими поняттями спираються на якісні методи аналізу.

2. Обґрунтовано вимоги до математичного апарату моделювання професійної діяльності вчителя: математичний апарат моделювання професійної діяльності вчителя передбачає виділення базових математичних дисциплін для побудови декількох альтернативних моделей з їх подальшою інтеграцією; попередня оцінка якісних і кількісних характеристик шуканого рішення допомагає при виборі точності методу математичного моделювання; практичні завдання потребують простого математичного апарату, а фундаментальні – складнішого, що передбачає побудову ієрархії математичних моделей: від простих функціональних до складних структурно закономірних; врахування цілей і завдань математичного моделювання, характеру гіпотези й аналізу інформаційного масиву дає змогу конкретизувати математичну модель; більшість процесів у професійній діяльності вчителя доцільно моделювати в лінійному наближенні, щоб встановити загальні закономірності та характеристики досліджуваного процесу, оскільки лінійні математичні моделі дають можливість користуватися принципом суперпозиції; завдання якомога кращого представлення функції, що апроксимує аспекти професійної діяльності вчителя, за допомогою лінійної комбінації відомих функцій може бути вирішене шляхом апроксимації з декількома довільно вибраними функціями, представленими у вигляді рядів, причому коефіцієнти визначаються таким чином, щоб відхилення було мінімальним; визначеність полягає у виборі певного виду моделювання (математичного), а конкретність – в обґрунтуванні провідної ідеї – нечіткого підходу, який об’єднує всі розроблені підходи, критерії і положення; саме в гуманітарних науках доцільним є лінгвістичний підхід, який передбачає можливості для наближеного опису явищ, що не піддаються опису в загальноприйнятих кількісних термінах.

3. Побудовано методологічний концепт математичного моделювання професійної діяльності вчителя, що складається з таких блоків: парадигмального, загальнофілософського, онтологічного, гносеологічного, праксеологічного, системного, структурно-функціонального, синергетичного, діяльнісного, цільового, інформаційно-кібернетичного, нечіткого.

4. Теоретичний концепт визначається п’ятьма принципами. Універсальність моделювання підкреслюється його можливою незалежністю від будь-якої їх класифікації, що розглядаються в дидактиці. Моделювання професійної діяльності вчителя здійснюється на трьох взаємопов’язаних рівнях. Перший рівень передбачає відбір мінімального базового математичного апарату для математичного моделювання; другий – побудову різних моделей конкретного складного процесу на основі конкретного математичного апарату, де можливе порівняння і вибір домінантної моделі, яка представляє досліджуваний процес найбільш повно або глибоко; третій передбачає інтеграцію створених моделей у комплексну модель досліджуваного процесу. Апроксимація аспектів професійної діяльності вчителя передбачає представлення її складною функцією, а розкладання цієї функції в ряд здійснюється за допомогою відомих функцій. До комплексу нечіткого математичного моделювання професійної діяльності вчителя входить ряд різноманітних моделей, які відображають різні аспекти або підходи до цієї діяльності. Передбачається також, що ці моделі та їх реальні втілення функціонують у навколишньому середовищі, причому врахована можливість так званого нечіткого оточення. Прикладами таких моделей є нечітка, феноменологічна, кібернетична, нечітка модель управління, функціональна, описова модель прийняття рішень, структурна, логічна, логіко-лінгвістична, нейромережева нечітка модель та ін. Два зустрічні напрями моделювання полягають у такому: від ідеальної моделі до послідовного врахування її відхилень від ідеалу і від реальної моделі до її поетапного поліпшення шляхом врахування вищих ступенів розкладання. Ці принципи доповнюються двома базовими математичними моделями професійної діяльності вчителя: кібернетичною як закритою системою і синергетичною як відкритою системою.

5. Критерії математичного моделювання професійної діяльності вчителя полягають у такому. Критерій формалізації передбачає визначення основних ознак, які дають змогу перевести педагогічні проблеми у форму, придатну для математичної обробки, оскільки математична модель абстрагується від природи виникаючого процесу (презентація в базах знань, представлення структур знань у нечіткому вигляді, створення алгоритмів, представлення процесів у вигляді математичної функції, переведення якісних оцінок у кількісні тощо). Критерій розпізнавання образів передбачає класифікацію останніх, яка є інваріантною до різноманітних перетворень, де під образом розуміють узагальнений опис деякої множини об’єктів, що розглядаються як такі, що належать до одного класу, незважаючи на певні індивідуальні відмінності, і полягає в ідентифікації об’єкта на основі аналізу ознак об’єкта і віднесенні його до одного з апріорі заданих класів (образів), причому кожний критерій розглядається як нечіткий вислів, перетворений за допомогою розподілу можливостей. Критерій інтеграції виходить із того, що ефективно моделювати професійну діяльність вчителя практично неможливо, використовуючи лише один підхід, навіть вдалий. Інтеграція моделей передбачає побудову каскаду моделей різних масштабів і характерів, які в сукупності складають динамічну систему з властивостями самоорганізації. Побудову, опис і впровадження такої моделі ми здійснювали на основі комплексного використання синергетичного підходу і теорії нечітких множин, кібернетичного і математичного моделювання, застосування основ праксеології та онтології знань, а також деяких інших підходів і методик. Критерій прогностичності передбачає, що в ідеальному варіанті математичного моделювання необхідно враховувати всі комбінації впливів, а в реальних наближеннях – їх максимально можливе число, що дає змогу будувати прогностичні концептуальні моделі різного ступеня складності й масштабності. Для підвищення ефективності професійної діяльності вчителя надзвичайно важливе його прогнозування на основі різних математичних методів прогнозування (бальний метод прогнозування результатів професійної діяльності, при якому підсумовуються бали значущості кожного симптому; метод перебирання ознак, кожна з яких є поєднанням деяких значень симптомів та ін.). Критерій діагностичності полягає в тому, що в процесі математичного моделювання професійної діяльності вчителя кожний етап і аспект цієї діяльності підлягає визначенню і виявленню його характерних ознак (фіксації стану системи “вчитель” із визначенням причин отриманих результатів). Діагностика використовується у двох напрямах: діагностика стану конкретного вчителя та обчислювальна діагностика для масового профілактичного дослідження стану вчителів (screen-sуstem). Критерій нечіткості полягає в тому, що нечітке математичне моделювання враховує суб’єктивний чинник у професійній діяльності вчителя, пов’язуючи цю діяльність з умовами формування і розвитку особистості вчителя загалом; воно органічно поєднує в собі різні теоретичні підходи, інтегруючи позитивні результати емпіричних досліджень і методів (психометричного тестування, агломерації, ієрархічних скупчень тощо) і використовуючи ефект розрізнення інформації про нечіткі об’єкти. Нечіткий підхід сприяє моделюванню суті явища, а не їх статистичних характеристик.

6. Вплив математичного моделювання професійної діяльності вчителя на якість їхньої роботи виявляється як прямо, так і опосередковано. Прямий вплив пов’язаний із визначеністю компетенцій учителя і використанням моделей конкретних ситуацій педагогічного процесу і його корекції. Опосередкований вплив виявляється в прогностичному аспекті діяльності вчителя. Нечітке моделювання професійної діяльності вчителя є дієвим засобом попередження синдрому професійного „вигоряння”. Експеримент засвідчив, що нечітка математична модель і її конкретні модифікації спрямовані не на ліквідацію професійного „вигоряння”, а на керованість цим процесом. У такому разі можлива максимальна реалізація педагогічних можливостей учителя.

У цілому теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження доцільно використовувати у процесі професійної підготовки учителів при визначенні змісту, форм і методів підготовки педагогів.

До подальших напрямів дослідження цієї проблеми ми відносимо теоретичне обґрунтування інтеграції нечітких математичних моделей різних аспектів професійної діяльності вчителя, розробку конкретних методик для вчителів різних навчальних предметів і розробку спеціальних навчальних курсів для підготовки і підвищення кваліфікації вчителів.


Основні результати дослідження відображено в таких публікаціях

Монографії

  1. Якубовски М. А. Математическое моделирование профессиональной деятельности учителя: Монография. – Львов: «Євросвіт», 2003. – 428 с.

  2. Якубовскі М.А. Кібернетичні методи моделювання процесів підготовки вчителів техніки// Еленменти кібернетики в педагогіці: Монографія /За ред. В. Хойновскєго. – Ополє: Педагогічний інститут, 1987. – С.77-81.

Jakubowski M.A. Cybernetyczne modele procesw ksztacenia technicznego // Cybernetyka w badaniach pedagogicznych: Monografia: pod red. W. Chojnowskiego – Opole: Instytyt Pedagogiczny, 1987. – S.77-81.

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць

  1. Якубовскі М.А. Сучасні проблеми професійної підготовки і діяльності вчителя техніки // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – №5. – С.58-65.

  2. Якубовскі М. Кибернетический подход в моделировании профессиональной деятельности учителя // Cучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця.2003. – С.181-186.

  3. Якубовскі М. А. Деякі можливості використання теорії нечітких множин у сучасній дидактиці // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – №2. – С.120-126.

  4. Якубовскі М. А. Концептуальні основи нечіткого математичного моделювання професійної діяльності вчителя // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – №6. – С.113120.

  5. Якубовскі М. А. Можливості використання нечіткого лінгвістичного підходу для оцінки придатності комп’ютерних засобів навчання // Cучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця.2002. – С.559-562.

  6. Якубовскі М. А. Онтологічні передумови моделювання складних дидактичних процесів у професійній освіті // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2001.– № 4. – С.33-40.

  7. Якубовскі М. А. Проблема професійного удосконалення і професійного вигоряння у діяльності вчителя // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна.2002.– Вип.16. – Ч.1. – С.51-58.

  8. Якубовскі М.А. Недедукційні висновки і розмиті структури онтології інформації в експертних системах баз даних // Наукові зошити Вищої аграрно-педагогічної школи. – Сєдльце.- 1992. – Серія “Кібернетика знань і навчальна технологія”. – №30. – С.95-107.

Jakubowski M. A. Wnioskowanie niededukcyjne a rozmyte struktury ontologii wiedzy w eksperckich systemach baz danych // Zeszyty naukowe Wyszej Szkoy Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach (seria: Cybernetyka wiedzy i technologia edukacyjna). – 1992. – Nr.30. – S. 95-107.

  1. Якубовскі М.А. Застосування теорії нечітких множин в педагогічних дослідженнях // Поширення теорії нечітких множин в Європі. – Варшава: Академія наук.- 1988. – С.129-138.

Jakubowski M.A. Application of fuzzy set theory in pedagogical research // Progress in fuzzy sets in Europe. – Warsow: Polish Academy of Science, IFSA European Departament.- 1988. – P.129-138.

  1. Якубовскі М.А. Концепція наближених обчислень і керування ймовірністю в експертних системах // Штучний інтелект і розвиток систем. – Варшава-Сєдльце.- 1995. – С.183-192.

Jakubowski M.A. Koncepcja liczb przyblionych a zarzdzanie niepewnoci w systemach eksperckich // Sztuczna Inteligencja i rozwj systemw. – Warszawa- Siedlce.- 1995. – S. 183-192.

  1. Якубовскі М.А. Концепція наближених обчислень в інформаційних системах репрезентації знань// Штучний інтелект і розвиток систем. – Варшава-Сєдльце.- 1994. – С.248-255.

Jakubowski M.A. Koncepcja liczb przyblionych w systemach reprezentacji wiedzy // Sztuczna Inteligencja i systemy rozwijajce. – Warszawa-Siedlce.- 1994. – S.248-255.

  1. Якубовскі М.А. Праксеологія і проблеми розвитку техніки // Як діяти ефективно?: Збірник праць /За ред. Г.Боровскі. – Люблін: Політехніка Люблінська.- 1995. – С.37-47.

Jakubowski M.A. Prakseologia a problemy rozwoju techniki // Jak dziaa efektywnie?: Praca zbiorowa/Pod red. H. Borowski. – Lublin: Politеchnika Lubelska.-1995. – S.37-47.

  1. Якубовскі М.А., Пловаш Б. Моделі загрози інформаційних суспільств як розмитих систем // Проблеми технічної підготовки в період розвитку промисловості Польщі / За ред. А.Швіц. – Люблін: Люблінське наукове товариство.- 1996. – С.48-53.

Jakubowski M.A., Powa B. Modele zagroe spoeczestw informacyjnych jako systemw rozmytych // Problemy ksztacenia technicznego w dobie transformacji gospodarczej Polski / Pod red A. wi. – Lublin: Lubelskie Towarzytwo Naukowe.- 1996. – S.48-53.

  1. Якубовскі М.А., Пловаш Б. Проектування розмитих засобів контролю// Розвиток техніки і проблеми технічної освіти / За ред. К.Лєніка. – Люблін: Люблінське наукове товариство.- 1996. – С.86-96.

Jakubowski M.A., Powa B. Projektowanie rozmytych ukadw sterowania // Rozwj techniki a problemy ksztacenia technicznego / Pod red. K.Lenika. – Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe.- 1996. – S.86-96.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Модернізація наукової апаратури навчального закладу як систем проектування, що розвиваються // Штучний інтелект і його нове обличчя. – Варшава-Сєдльце.- 1999. – С.219-224.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Modernizacja aparatury naukowej w uczelni jako system projektujcy rozwijajcy si // Sztuczna Inteligencja i jej nowe oblicza. – Warszawa-Siedlce.- 1999. – S.219-224.

  1. Якубовскі М.А. Нечіткі методи для інтегрованого контролю якості систем з електромеханічним приводом // Теорія нечітких множин в інженерії та класичній науці. – Зітау.- 1996. – С.284-295.

Jakubowski M.A. Fuzzy methods for integrated quality control in electromechanical drive systems // Fuzzy Logic in Engineering and Natural Sciences. – Germany: Zittau.- 1996. – P.284-295.

  1. Якубовскі М.А. Концепція наближених обчислень в інформаційних системах якості // Штучний інтелект. – Варшава.- 1992. – С.135-140.

Jakubowski M.A. Koncepcja liczb rozmytych w informacyjnych systemach jakoci // Sztuczna Inteligencja. – Warszawa.- 1992. – S.135-140.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я., Тьєрк де Греф, Керстен Д. Тестування якості клавіатури для кінцевого користувача // Штучний інтелект і його нове обличчя. – Варшава-Сєдльце.- 1999. – С.213-218.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Tjerk de Greef, Kersten D. End User Test Environment for Qualifing Keyboards // Sztuczna Inteligencja i jej nowe oblicza. – Warszawa-Siedlce. 1999. – P.213-218.

  1. Якубовскі М.А. Інтегровані системи контролю якості у промисловості: використання нечітких множин // Штучний інтелект. – Варшава: Державна академія наук.- 1988. – С.37-50.

Jakubowski M.A. Zintegrowany system kontroli jakoci w przemyle. – Zastosowanie zbiorw rozmytych // Sztuczna Inteligencja. – Warszawa: PAN.- 1988. – S.37-50.

  1. Якубовскі М.А. Моделювання професійної діяльності викладача на основі математичної теорії нечітких множін// Педагог професійної школи. – 2003. – Вип.4. – С.176-181.

  2. Гарбарчук В., Шінал Ю., Якубовскі М. Кібернетичний підхід до тестування й оцінювання знань у комп’ютерних системах навчання // Комп’ютерні технології в освіті. – Краків: Наукове видавництво педагогічної академії.- 2001. – №40. – С.53-56.

Harbarczuk W., Shinal Y., Jakubowski M.A. Cybernetic approach to testing and knowledge estimation in computer education system // Techniki Komputerowe w Przekazie edukacyjnym. – Krakw: Wydawnictwo Naukowe akademii Pedagogicznej w Krakowie.- 2001. – №40. – S.53-56.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицькі Я. Вступ до проблеми нечіткого моделювання // Комп’ютерні технології в освіті. – Краків: Наукове видавництво педагогічної академії.- 2002. – С.87-92.

Jakubowski M.A, Zubrzycki J. Wprowadzenie do zagadnie modelowania rozmytego // Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym. Krakw: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie.- 2002. – N41. – – S.87-92.

  1. Якубовскі М.А. Розвиток творчих здібностей вчителя техніки на прикладі предмета “Автоматика” // Процес підготовки вчителя техніки: теорія і практика. – Ополє-Глухолази: Вища педагогічна школа імені шльонських повстанців.- 1986. – С.37-42.

Jakubowski M.A. Ksztatowanie postaw twrczych nauczycieli techniki na przykladzie przedmiotu automatyka // Proces Ksztacenia Nauczyciela Techniki w Zaoeniu i Praktyce. – Opole-Guchoazy: Wysza szkoa pedagogiczna im. powstacw lskich.- 1986. – S. 37-42.

  1. Якубовскі М.А. Розвиток творчих здібностей вчителя техніки: кібернетичні моделі діяльності // Елементи кібернетики в педагогіці. – Ополє: Вища педагогічна школа імені шльонських повстанців.- 1987. – С.65-75.

Jakubowski M.A. Ksztatowanie postaw twrczych nauczycieli techniki: cybernetyczne modele dziala // Elementy cybernetyki w pedagogice. – Opole: Wysza szkoa pedagogiczna im. powstacw lskich.- 1987. – S. 65-75.

  1. Якубовскі М.А. Використання парадигми керування „de Leeuwea” у підготовці вчителів на прикладі предмета “Автоматика” // Виховання і політехнічна підготовка в Польщі та НДР: Збірник праць/За ред. Р.Кухи. – Люблін-Демблін: Відділ педагогіки і психології Університету Марії Кюрі-Складовської.- 1985. – С.187-197.

Jakubowski M.A. Zastosowanie paradygmatu sterowania de Lee’uva w ksztacenіu nauczycieli na przykadzie przedmiotu: Automatyka // Wychowanie i ksztacenie politechniczne w Polsce i w Niemieckiej Republice Demokratycznej: Praca zbiorowa/Pod red. R. Kuchy. – Lublin-Dblin: Wydzia Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skodowskiej.- 1985. – S.187-197.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Концепція оптимізації навчальних програм з використанням розмитих профілів // Штучний інтелект (кібернетика, інтелект, розвиток). – Сєдльце-Варшава: Інститут інформатики Вищої аграрно-педагогічної школи.- 1998. – С.193-200.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Koncepcja optymalizacji programw nauczania z wykorzystaniem profili rozmytych // Sztuczna inteligencja (cybernetyka inteligencja rozwoj). – Siedlce-Warszawa: Instytut informatyki wyszej szkoy rolniczo-pedagogicznej w Siedlcach.- 1998. – S.193-200.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Планування і оцінка можливостей шкільних комп’ютерних класів з точки зору ергономічних властивостей // Комп’ютерні технології в освіті. – Краків: Наукове видавництво педагогічної академії.- 2000. – №41. – С.89-95.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Planowanie i ocena zdatnoci szkolnych pracowni mikrokomputerowych z uwzgldnieniem cech ergonomicznych // Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym.-– Krakw: Wydawnictwo Naukowe AP.- 2000.- Nr.41. – S.89-95.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Профілі і профілінг в дослідженнях систем навчання // Технологія підготовки в навчанні. – Краків: Вища педагогічна школа.- 1997. – С.16-26.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Profile i Profiling w Badaniach Systemw Edukacji // Technologia Ksztacenia w Edukacji. – Krakw: WSP.- 1997. – S.16-26.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Розмиті моделі міжособистісного спілкування в системах дистанційної підготовки // Технологія підготовки в навчанні. – Краків: Вища педагогічна школа.- 1997. – С.47-52.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Rozmyte modele komunikacji interpersonalnej w systemach ksztacenia zdalnego // Technologia Ksztacenia w Edukacji. – Krakw: WSP.- 1997. – S.47-52.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Використання моделі лінгвістичних рядів Фур’є до аналізу результатів досліджень, отриманих за допомогою опитувальників на основі теорії розмитих множин // Штучний інтелект і фінансова інженерія / Під патронатом воєводи Сєдлєцкєго. – Сєдльце-Варшава: Центр опрацювання наукових досліджень і дидактики Вищої аграрно-педагогічної школи.- 1997. – С.165-170.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Zastosowanie modelu lingwistycznych szeregw Fouriera do analizy wynikw bada kwestionariuszy rozmytych // Sztuczna inteligencja i inynieria finansowa / Pod. pat. w. Siedleckiego. – Siedlce-Warszawa: ZG PTC, Centrum obsugi bada naukowych i dydaktyki Wyszej Szkoy Rolniczo- Pedagogicznej w Siedlcach.- 1997. – S.165-170.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Використання розмитих підмножин і нейронових мереж для контролю інтелектуального розвитку молоді // Комп’ютерні технології в освіті. – Краків: Вища педагогічна школа.- 1998. – С.49-56.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Zastosowanie podzbiorw rozmytych i sieci neuronowych do kontroli rozwoju intelektualnego modziey // Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym. – Krakw: WSP.- 1998. – S.49-56.

  1. Якубовскі М.А., Козловська І. Аналіз проблем інформатизації освіти з точки зору концепції різносторонньої перспективи // Комп’ютерні технології в освіті. – Краків: Наукове видавництво педагогічної академії.- 2001. – С.57-68.

Jakubowski M. A., Kozowska I. Analiza problemu informatyzacji szkolnictwa z punktu widzenia koncepcji wielorakiej perspektywy // Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym. – Krakw: Wydawnictwo Naukowe Akademiі Pedagogicznej. – 2001. – C.57-68.

  1. Мідух М., Якубовскі М.А. Методи проектування баз даних для підготовки та бізнесу // Комп’ютерна візуалізація в дидактиці. – Краків: Вища педагогічна школа.- 1993. – С.4-9.

Miduch M., Jakubowski M.A. Metody projektowania baz danych do celw ksztacenia i biznesu // Wizualizacja komputerowa w dydaktyce. – Krakw: WSP.- 1993. – S.4-9.

Матеріали науково-практичних конференцій

  1. Якубовскі М.А. Кібернетичні моделі технічної підготовки // Всепольська конференція “Польське кібернетичне товариство”. – Варшава.- 1985. – С.10-11.

Jakubowski M.A. Modele cybernetyczne ksztacenia technicznego // Oglnopolska Konferencja: Polskie Towarzystwo Cybernetyczne – PTC Warszawa.- 1985. – S.10-11.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Концепція аналізу результатів розмитих анкет за допомогою моделі лінгвістичних рядів Фур’є // Матеріали конференції „КІР97 Штучний інтелект і розвиток систем”. – Варшава. 1997. – С.165-173.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Koncepcja analizy wynikw rozmytych ankiet przy pomocy modeli lingwistycznych szeregw Fouriera // Materiay Konferencji: CIR 97 Sztuczna Inteligencja i Rozwj Systemw. – Warszawa. 1997. – S.165-173.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Профілі і профілінг в дослідженнях систем навчання // Матеріали конференції “КІР98 Штучний інтелект і розвиток систем”. – Варшава.- 1998. – С.193-203.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Profile i tzw. profiling w badaniach systemw edukacji // Materiay Konferencji: CIR 98 Sztuczna Inteligencja i rozwj systemw. – Warszawa.- 1998. – S.193-203.

  1. Якубовскі М.А. Основні поняття стереології для діагностики двофазових припливів // Загальнопольська конференція Польського стереологічного товариства. – Люблін: Люблінська політехніка.- 1992. – С.20-23.

Jakubowski M.A. Podstawowe pojcia stereologi dla diagnostyki przepyww dwufazowych // Oglnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Stereologicznego Politechnika Lubelska. – Lublin.- 1992. – S.20-23.

  1. Якубовскі М.А. Творча праця вчителя автоматики // Конференція підготовки вчителів вищої школи. – Ополє.- 1986. – С.37-45.

Jakubowski M.A. Praca twrcza nauczycieli automatyki // Oglnopolska konferencja ksztacenia nauczycieli WSP. – Opole.- 1986. – S.37-45.

  1. Якубовскі М.А. Наближені моделі інтерфейсу “комп’ютерна технологія – психологія мислення” // Загальнопольська конференція “Технологія підготовки в освіті вищої школи Польщі”. – Краків.- 1995. – С.19.

Jakubowski M.A. Rough interface models “computer technology – thinking psychology” for education // Oglnopolska Konferencja Technologia Ksztacenia w Edukacji WSP. – Krakw.- 1995. – S.19.

  1. Якубовскі М.А. Розмита система контролю інтерактивних відео - лекцій // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”. – Краків.- 1991. – С.7.

Jakubowski M.A. Rozmyty system kontroli interaktywnych wideo-lekcji // Oglnopolska Konferencja: Wizualizacja komputerowa w dydaktyce. – Krakw.- 1991. – S.7.

  1. Якубовскі М.А. Показники якості в комп’ютерних системах контролю якості // Конференція кафедри автоматизації Люблінської політехніки. – Люблін.- 1993. – С.12-15.

Jakubowski M.A. Wskaniki jakoci w komputerowych systemach kontroli jakoci // Konferencja Katedry Automatyzacji. – Politechnika Lubelska. – 1993. – S.12-15.

  1. Якубовскі М.А., Бохінський З. Реалізація вибраних цілей соціалістичного виховання студентів напряму “Технічне виховання” // Наукова конференція “Розвиток здібностей студентів у дидактично-виховних процесах вищої школи”. – Щецін. 1984. – С.19.

Jakubowski M.A., Bochyski Z. Realizacja wybranych celw szczegowych socjalistycznego wychowania studentw kierunku: Wychowania Techniczne // Konferencja Naukowa „Ksztatowanie postaw studentw w procesach dydaktyczno-wychowawczych szkoy wyszej”. – Szczеcin. 1984. – S.19.

  1. Якубовскі М.А., Колодинскі А. Якісний аналіз і оптимізація комп’ютерних систем навчання // Конференція “Технологія підготовки в освіті”. – Краків. 1995. – С.20.

Jakubowski M.A., Koodyski A. Qualitatywe reasoning and optimizacion as computer education system // Konferencja: Technologia Ksztacenia w Edukacji. – Krakw. 1995. – S.20.

  1. Якубовскі М.А., Ліс Р. Наближені і розмиті бази даних для аудіовізуальних засобів // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”. – Краків. 1992. – С.17.

Jakubowski M.A., Lis R. Przyblione i rozmyte bazy danych dla rodkw audiowizualnych // Oglnopolska Konferencja “Wizualizacja komputerowa w dydaktyce”. – Krakw. 1992. – S.17.

  1. Якубовскі М.А., Мідух М. Показники якості навчання з використанням CAD // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”. – Краків.1993. – С.10.

Jakubowski M.A., Miduch M. Wskaniki jakoci w nauczaniu z wykorzystaniem CAD // Oglnopolska Konferencja: Wizualizacja komputerowa w dydaktyce. – Krakw. 1993. – S.10.

  1. Якубовскі М.А., Пловаш Б. Розмиті підмножини і нейронні мережі в експериментальних педагогічних дослідженнях // Загальнопольський науковий симпозіум “Комп’ютерні технології в освіті”. – Краків.1998. – С.20.

Jakubowski M.A., Powa B. Podzbiory rozmyte i sieci neuronowe w eksperymentalnych badaniach pedagogicznych // Oglnopolskie Sympozjum Naukowe: Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym. – Krakw.1998. – S.20.

  1. Якубовскі М.А., Попко А. Експертна система оцінки конструкції // Загальнопольська конференція “Комп’ютерні методи технічної підготовки”. – Люблін.1994. – С.35-38.

Jakubowski M.A., Popko A. System Ekspercki oceny konstrukcji // Oglnopolska Konferencja: Metody komputerowe ksztacenia technicznego. – Lublin. 1994. – S. 35-38.

  1. Якубовскі М.А., Попко А., Чехін Ф. Некласична інтелектуальна система навчання діагностики електронної апаратури // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”.– Краків. 1994. – С.8.

Jakubowski M.A., Popko A., Czechin F. Nieklasyczny inteligenty system nauczania diagnostyki aparatury elektronicznej // Oglnopolska Konferencja: Wizualizacja Komputerowa w Dydaktyce. – Krakw.1994. – S.8.

  1. Якубовскі М.А., Ліс Р. Наближені і розмиті бази даних для аудіовізуальних засобів // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”. – Краків. 1992. – С.17.

Jakubowski M.A., Lis R., Przyblione i rozmyte bazy danych dla rodkw audiowizulanych // Oglnopolska Konferencja: Wizualizacja komputerowa w dydaktyce. – Krakw. 1992. – S.17.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Проектування як метод навчання у вищій школі // Загальнопольський науковий симпозіум “Комп’ютерні технології в освіті”. – Краків.- 1999. – С.30.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Projektowanie jako metoda nauczania w szkole wyszej // Oglnopolskie Sympozjum Naukowe: Techniki Komputerowe w Przekazie Edukacyjnym. – Krakw.- 1999. – S.30.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я., Тьєрк де Греф, Керстен Д. Дидактичне тестування якості клавіатури // Загальнопольський науковий симпозіум “Комп’ютерні технології в освіті”. – Краків.- 1999. – С.32.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Tjerk de Greef, Denis Kersten, Didactical test environment for qualifing keyboards // Oglnopolskie Sympozjum Naukowe: Techniki Komputerowe w Przekazie Edukacyjnym. – Krakw.- 1999. – S.32.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Використання розмитих підмножин і нейронних мереж для контролю інтелектуального розвитку молоді // Загальнопольська конференція “Технологія підготовки в освіті”. – Краків.-1998. – С.21.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Zastosowanie podzbiorw rozmytych i sieci neuronowych do kontroli rozwoju intelektualnego modziey // Oglnopolska Konferencja: Technologia Ksztacenia w Edukacji. – Krakw.- 1998. – S.21.

  1. Якубовскі М.А., Зубрицкі Я. Використання розмитих анкет для оцінки психофізичної готовності учнів // Загальнопольська конференція “Технологія підготовки в освіті”. – Краків.- 1997. – С.42.

Jakubowski M.A., Zubrzycki J. Zastosowanie rozmytych ankiet w ocenie kondycji psychiofizycznej uczniw // Oglnopolska Konferencja: Technologia Ksztacenia w Edukacji. – Krakw.- 1997. – S.42.

  1. Суднік В., Якубовскі М.А., Григоренко В. Інтелектуальна система підготовки в зварюванні // Загальнопольська конференція “Комп’ютерна візуалізація в дидактиці”. – Краків.- 1994. – С.21.

Sudnik W., Jakubowski M.A., Grigorenko W. Inteligentny system ksztacenia w spawalnictwie // Oglnopolska Konferencja: Wizualizacja komputerowa w dydaktyce. – Krakw.- 1994. – S.21.

Методичні рекомендації, навчально-методичні матеріали, словники

  1. Якубовскі М.А. Інформаційні системи оцінювання і контролю навчання за інженерними спеціальностями: Методичні рекомендації. – Люблін: Люблінська політехніка, Кафедра основ техніки, 2002. – 16 с.

Jakubowski M. A. Systemy informatyczne oceny i kontroli nauczania specjalnoci inynierskich: Zeszyt-Artyku. – Lublin: Politechnika Lubelska, Katedra Podstaw Techniki, 2002. – 16 s.

  1. Якубовскі М.А. Числові методи в педагогічних дослідженнях: використання розмитих систем: Методичні рекомендації. – Люблін: Люблінська політехніка, Кафедра основ техніки, 2002. – 16 с.

Jakubowski M. A. Metody numeryczne w badaniach pedagogicznych: zastosowanie systemw rozmytych: Zeszyt-Artyku. – Lublin: Politechnika Lubelska, Katedra Podstaw Techniki, 2002. – 16 s.

  1. Якубовски М. А. Философские и общенаучные предпосылки моделирования сложных процессов в дидактике: Лекция первая. – Львов-Люблин, 2001. – 24 с.

  2. Якубовски М. А. Профессиональное образование учителя как педагогическая проблема: Лекция вторая. – Львов-Люблин, 2002. – 20 с.

  3. Якубовски М. А. Методические основы моделирования профессиональной деятельности учителя техники. – Львов-Люблин: Политехника Люблинска, 2002. – 16 с.

  4. Якубовски М. А. Математическое моделирование профессиональной деятельности педагога: Краткий словарь основных терминов. – Львов-Люблин, 2003. – 16 с.