Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Рябикіна Наталія Іванівна. Теоретико-методологічні засади оцінки та оптимізації використання потенціалу промислового підприємства (на прикладі гірничо-збагачувальних підприємств): дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Рябикіна Н.І. Теоретико-методологічні засади оцінки та оптимізації використання потенціалу промислового підприємства (на прикладі гірничо-збагачувальних підприємств). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена розробленню теоретико-методологічних підходів, методичних і практичних засад оцінки та оптимізації використання економічного потенціалу промислового підприємства. У роботі узагальнено результати наукових досліджень категорії “економічний потенціал підприємства”, створено та запропоновано для використання нову класифікацію видів потенціалу в економіці. Здійснено аналіз ряду провідних зовнішніх та внутрішніх факторів, що впливають на величину та використання потенціалу підприємства, оцінено ступінь та запропоновано метод оцінки такого впливу на потенціал гірничо-збагачувального підприємства. Запропоновано критерії, методологічні підходи та моделі оцінки оптимального розміру потенціалу гірничо-збагачувального підприємства та його використання в умовах нелінійних динамічних змін ситуації на ринку й стохастичного характеру виробничих процесів. Основні положення та прикладні розробки дисертації знайшли впровадження у практиці діяльності підприємств гірничодобувної підгалузі в процесі прогнозування оптимальної величини потенціалу підприємства, встановлення оптимальної величини витрат у процесі формування ними виробничих програм, оперативного управління процесом виробництва та були використані у навчальному процесі підготовки спеціалістів з економіки та управління.

Дисертаційне дослідження теоретико-методологічних питань оцінки та оптимізації використання потенціалу промислового підприємства (на прикладі гірничо-збагачувальних підприємств) дозволило зробити такі висновки:

1. Одним із важливих напрямків подолання проблем, що виникли в економіці вітчизняних підприємств, є вдосконалення системи оцінки величини та ефективності використання їхнього економічного потенціалу.

2. Ефективне використання економічного потенціалу підприємства в умовах ринку неможливе без глибокого теоретичного розуміння його місця та ролі в економіці підприємства, дослідження сучасного стану його величини, структури та ефективності використання.

3. Спираючись на ґрунтовне дослідження та осмислення наукових розробок стосовно проблем потенціалу, здійснено спробу уточнення поняття “потенціал підприємства” та класифікації видів потенціалу в економіці.

4. Ґрунтуючись на запропонованій класифікації та виходячи з тієї ролі, яку відіграє промислове підприємство в період суспільно-економічної трансформації, зроблено висновок про доцільність дослідження потенціалу підприємства з уточнюючим словом “економічний” та визначено перелік складових економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства.

5. У роботі обґрунтовано положення про те, що оцінка потенціалу гірничо-збагачувальних підприємств має специфічні риси, пов`язані з необхідністю включення до його складу природного потенціалу, виділеного в їхнє розпорядження державою, та наведено методи оцінки величини та ефективності використання зазначеного потенціалу.

6. Проведені дослідження економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства свідчать, що в даний час він використовується не досить ефективно. Але та роль, яку відіграють сировинні галузі і, зокрема, залізорудна в економіці України, вимагає значного поліпшення показників такого використання. У зв`язку з цим у роботі обґрунтовано необхідність та можливість оптимізації використання потенціалу підприємств галузі.

7. Виходячи з усього сказаного вище, в дисертаційній роботі запропоновано критерії оцінки оптимальних розмірів економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства в умовах нелінійних динамічних змін ситуації на ринку та розроблено теоретико-методологічні засади комплексної оцінки та оптимізації використання зазначеного потенціалу. Вони дозволяють враховувати взаємозв`язок та взаємовплив між усіма складовими економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства, вплив на його величину та ефективність використання широкого спектру внутрішніх та зовнішніх чинників, надають можливість оперативного внесення змін до визначених оптимальних величин економічного потенціалу підприємства та його складових і прийняття дієвих управлінських рішень, направлених на вдосконалення господарської діяльності, пов`язаної з використанням зазначеного потенціалу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Рябикіна Н.І. Теоретичні аспекти оцінки потенціалу промислових підприємств в умовах ринку // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 195-202 (0.36 автор. арк.).

2. Рябикіна Н.І. Теоретичні та прикладні аспекти оцінки економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства та рівня його використання в умовах трансформації економіки // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – С.176-184 (0,3 автор. арк.).

3. Рябикіна Н.І. Методологічні основи оцінки виробничого потенціалу підприємств у процесі аналізу стратегічних альтернатив // Стратегія економічного розвитку України. – К.: КНЕУ. – 2002. – С. 117-121 (0,22 автор. арк.).

4. Рябикіна Н.І. Характеристика позицій Південного ГЗК на ринку залізорудної сировини // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса: ОДЕУ. – 2002. – С.327-331 (0,26 автор. арк.).

5. Рябикіна Н.І. Оптимальне управління та розробка загальної концепції методики системного аналізу і оцінки ресурсно-виробничого потенціалу на прикладі гірничо-збагачувальних підприємств Кривбасу // Держава та регіони. – 2001. - №3. – С. 148-151 (0,25 автор. арк.).

6. Афанасьєв Є.В., Рябикіна Н.І. Системний аналіз і оцінка ресурсно-виробничого потенціалу промислового підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – С. 26-30 (0,2 автор. арк.). Особистий внесок автора: розробка загальної концепції оцінки ресурсно-виробничого потенціалу підприємства (0,15 автор. арк.).

У збірниках матеріалів наукових конференцій:

7. Рябикіна Н.І. Шляхи визначення потенційних можливостей промислового підприємства в умовах соціально-економічної трансформації // Праці ІІІ Міжнар. конф. “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2002. – С.36-37 (0,124 друк. арк.).

8. Рябикіна Н.І. Економічна оцінка ресурсно-виробничого потенціалу гірничо-збагачувальних підприємств та обґрунтування ефективності його використання // Праці У Міжнар. конф. “Наука і освіта-2002”. – Том 15. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 10-11 (0,1 автор. арк.).

9. Рябикіна Н.І. Специфічні особливості формування та використання складових економічного потенціалу Південного гірничо-збагачувального комбінату // Праці Міжнар. конф. “Динаміка наукових досліджень”. – Том 24. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 39-41 (0,13 автор. арк.).

10. Рябикіна Н.І. Аналіз сучасного стану економічного потенціалу Південного гірничо-збагачувального комбінату // Праці наук.-техн. конф. “Проблемы развития Криворожского железорудного бассейна”. – Кривий Ріг: КТУ. – 2002. - С.188 (0,05 автор. арк.).

В інших наукових виданнях:

11. Рябыкина Н.И. Методологические подходы к экономическому анализу и оценке ресурсно-производственного потенциала промышленного предприятия // Разраб. рудн. месторожд. – Кривой Рог: КТУ. – 2001. – С. 3-7 (0,2 автор. арк.).

12. Рябыкина Н.И., Чернов А.П. Экономическое содержание различных категорий запасов руды по степени подготовленности к выемке // Качество минерального сырья. – Кривой Рог: КТУ. – 2002. – С. 287-290 (0,19 автор. арк.). Особистий внесок автора: розробка та наукове обґрунтування раціональних співвідношень між категоріями запасів (0,15 автор. арк.).

13. Рябикіна Н.І. Теоретичні аспекти побудови економіко-математичної моделі та розробка концепції методики економічного аналізу й оцінки ресурсно-виробничого потенціалу промислового підприємства // Науковий вісник. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ. – 2002. - С. 325-331 (0,26 автор. арк.).

14. Рябыкина Н.И. К вопросу об отыскании оптимальных размеров ресурсов и эффективном управлении ими // Разраб. рудн. месторожд. – Кривой Рог: КТУ. – 2002. – С. 22-26 (0,25 автор. арк.).