Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Востряков Олександр Володимирович. Теоретико-методичні засади формування збалансованої системи управління підприємством (за матеріалами швейних підприємств України) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 249арк. — Бібліогр.: арк. 219-234.



Анотація до роботи:

Востряков О.В. Теоретико-методичні засади формування збалансованої системи управління підприємством (за матеріалами швейних підприємств України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – „Економіка, організація і управління підприємствами”. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертація присвячена комплексному вирішенню проблеми удосконалення теоретико-методичного забезпечення формування збалансованої системи управління підприємством.

Виявлено концептуальні положення формування ефективних систем управління підприємством. Доведено необхідність застосування системного підходу до управління підприємствами. Досліджено структурно-логічні зв’язки між елементами системи управління, на основі чого розроблено концепцію збалансованої системи управління підприємством. Проаналізовано досвід побудови системи управління та її елементів за матеріалами вітчизняних швейних підприємств. За результатами вивчення структури швейної галузі за формами власності, динамікою обсягів виробництва швейних підприємств і сферами їх діяльності виділено три стратегічні групи вітчизняних підприємств, які представлені на українському ринку. Встановлена залежність між характером елементів системи управління та екзогенними і ендогенними чинниками. Запропоновано індикатори оцінки збалансованості системи управління відносно зовнішнього та внутрішнього середовищ підприємства. Введено поняття циклу балансування системи управління підприємств, що складається з чотирьох етапів. Розроблено практичні пропозиції щодо формування збалансованої системи управління швейних підприємств України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо концептуального представлення збалансованої системи управління підприємством та поглиблення теоретико-методичних основ і практичних рекомендацій її розробки та впровадження. Основні результати теоретичного, методичного і науково-практичного спрямування є такими:

  1. Узагальнення та аналіз викладених в економічній літературі методологічних підходів до визначення системи управління підприємством та її елементного складу свідчить, що існує нагальна потреба у розробці та обґрунтуванні теоретико-методичних підвалин формування системи управління підприємством, яка б забезпечувала успішне функціонування підприємства в умовах динамічних змін його зовнішнього і внутрішнього середовищ. При цьому необхідно застосування системного підходу до проявив і процесів управління підприємством, що забезпечує урахування усіх аспектів сучасного менеджменту в їх єдності та несуперечності.

  2. Враховуючи методологічно неоднорідні та різновекторні результати наукових пошуків вирішення проблеми створення ефективної системи управління, слід використовувати структурно-ієрархічний підхід, якій передбачає існування ієрархічного взаємозв’язку між такими структурними елементами системи управління, як (за ступенем зменшення значущості): а) цілі підприємства і стратегії їх досягнення; б) підсистема процесів управління і потоків інформації, що їх формує та забезпечує; в) організаційна структура управління. Організаційна культура підприємства є поза ієрархічним елементом і утворює своєрідну „оболонку”, в межах якої здійснюється функціонування та взаємодія зазначених вище елементів системи управління.

  3. Конструктивний аналіз існуючих методологічних підходів до оцінки ефективності системи управління підприємством дозволяє констатувати наявність двох основних напрямків такої оцінки. Перший з них пов’язаний з оцінкою ефективності системи управління через призму кінцевих результатів діяльності підприємства (показники прибутковості, рентабельності, збільшення вартості підприємства, збільшення доданої вартості, збільшення частки ринку та ін.), що суттєво обмежує визначення безпосереднього внеску системи управління в досягнення загальних цілей підприємства та практично унеможливлює визначення ефективності самої системи управління. Ґрунтуючись на оцінці системи управління в межах другого напрямку, що являє собою набір різноманітних методичних підходів до оцінки окремих елементів системи управління підприємством, можна отримати різні, прямо протилежні і невзаємопов’язані результати, які також не дозволяють оцінити ефективність системи управління підприємством в цілому. До того ж, така оцінка не систематизує вимоги середовища, в якому функціонує підприємство, і не враховує внутрішній взаємозв’язок елементів системи управління.

  4. З урахуванням розроблених підходів до оцінювання системи управління підприємством запропоновано концепцію збалансованої системи управління, що ґрунтується на: 1) ієрархічній конфігурації її елементів; 2) трьохаспектності прояву (збалансованість системи управління з внутрішнім і зовнішнім середовищем підприємства та збалансованості елементів всередині системи управління між собою); 3) відповідності п’яти основним принципам її формування (орієнтації на довгостроковий успіх підприємства, системної конгруентності, поліфункціональності, багатофакторності функціонування системи управління, внутрішньої консолідації та координації).

  5. Дослідження практики функціонування та розвитку вітчизняних підприємств, проведене на матеріалах швейної промисловості України, дає підстави стверджувати, що після перехідного етапу свого розвитку швейна промисловість вступила на етап стабілізації. За результатами вивчення структури швейної галузі за формами власності, динаміки обсягів виробництва швейних підприємств і сферами їх діяльності виділено три стратегічні групи вітчизняних підприємств, які представлені на українському ринку: СГ1 – великі і середні підприємства, які спеціалізуються на виробництві масових партій одягу; СГ2 – малі підприємства, які спеціалізуються на виробництві невеликих партій одягу і виконанні спеціалізованих замовлень; СГ3 – модельні будинки і ательє з індивідуального пошиття одягу, зорієнтовані на задоволення індивідуальних потреб споживачів і виготовлення штучних моделей одягу. Встановлено, що вплив екзогенних і ендогенних факторів на систему управління швейними підприємствами носить специфічний галузевий і ситуативний характер.

  6. Результати діагностики окремих елементів системи управління швейних підприємств свідчать, що на вітчизняних швейних підприємствах стратегічне управління не розвинуте і впроваджено фрагментарно. Цілі функціонування підприємств не є сформованими, структурованими та мають нечіткий характер. Систематизація специфічних проявів функціонування систем управління вітчизняних швейних підприємств дозволяє визначити такі їх характерні ознаки: а) інтуїтивний та несистемний характер формування систем управління на невеликих та створюваних підприємствах; б) акцентування уваги на формальних (пасивних) елементах в процесі формування систем управління на великих підприємствах, що проявляється у формальному підході до створення системи процесів управління на засадах переважно авторитарного керівництва та виборі „жорсткої” за типом організаційної структури; в) активне застосування переважно неекономічних інструментів управління.

  7. Збалансованість системи управління залежить від ступеню відповідності змістовного наповнення елементів системи управління до вимог екзогенних та ендогенних чинників, а також від наявності внутрішньої ієрархічності конфігурації елементів системи управління. З метою визначення ступеню відповідності характеристик елементів системи управління до вимог екзогенних та ендогенних чинників запропоновано кількісні та якісні індикатори оцінки збалансованості системи управління відносно зовнішнього і внутрішнього середовищ підприємства. Для інтегральної оцінки збалансованості системи управління підприємством розроблено метод графічного моделювання, що передбачає відображення експертних оцінок рівня відповідності кожного елементу системи управління його еталонним характеристикам.

  8. Базуючись на виділених вимогах ендогенних та екзогенних чинників оточення швейних підприємств, запропонованих індикаторах збалансованості системи управління, методиці оцінювання елементів системи управління за допомогою графічного моделювання, а також на результатах аналізу окремих елементів системи управління, доведено, що системи управління на українських швейних підприємствах не є збалансованими внаслідок нерозвиненості стратегічного управління, що зумовлює відсутність основного важелю балансування системи управління, а саме – чітко визначених цілей діяльності підприємства. Розроблені пропозиції щодо балансування системи управління українських підприємств носять специфічний характер в залежності від приналежності підприємств до однієї з трьох стратегічних груп і спрямовані на встановлення чітких цілей функціонування підприємств, уточнення їх стратегічного набору, за результатами чого запропоновано внесення змін в інші елементи системи управління.

  9. Балансування системи управління підприємством слід розглядати як безперервний процес, що має циклічний характер та знаходить прояв у наборі циклічно замкнених організаційних заходів і процедур, в межах яких здійснюється балансування системи управління. На нашу думку, цей цикл слід поділяти на такі етапи: 1) діагностичний, який передбачає ідентифікацію та оцінку елементів системи управління підприємством, ендогенних і екзогенних чинників діяльності підприємства та аналіз їх впливу на систему управління; 2) інформаційно-комунікаційний – для інформування і роз’яснення серед персоналу підприємства та інших зацікавлених осіб нових принципів побудови та вимог щодо функціонування системи управління, а також узгодження останніх з індивідуальними показниками діяльності співробітників; 3) реалізації організаційних заходів щодо впровадження необхідних змін в систему управління та безпосередня їх реалізація; 4) моніторингу та корегування, що передбачає відстеження результативності впроваджених дій.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Востряков О.В. Нова технологія управління як фактор досягнення стратегічних переваг // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 5 / Голов. ред. О.П. Степанов. – К.: КНЕУ, 2001. – С.218-224 (0,5 д.а.).

  2. Востряков О.В. Елементи системи управління та їх роль в досягненні довгострокових цілей підприємства // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип.14 / Голов. ред. А.П. Наливайко. – К.: КНЕУ, 2003. – С.198-205 (0,4 д.а.).

  3. Востряков О.В. Принципи функціонування підприємств в постіндустріальній епосі // Ринкова економіка: Сучасна теорія і практика управління. Т. 7 (Вип. 8.). – Одеса: Астропринт, 2004. – С.263-274 (0,4 д.а.).

  4. Востряков О.В. Концепція збалансованої системи управління підприємством // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип.16 / Голов. ред. А.П. Наливайко. – К.: КНЕУ, 2005. – С.107-113 (0,4 д.а.).

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Востряков О.В. Ефективність елементів системи управління підприємством // Праці 4 міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 5. / Ред. кол. Ступін О.Б. (голова)., Александров І.О. (заступник голови) та ін. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 192-195 (0,2 д.а.).

  2. Востряков О.В. Ефективність організаційної структури як елемента системи управління // Зб. наукових праць І Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ ст.”. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 18-25 (0,3 д.а.).

  3. Востряков О.В. Тенденції розвитку підприємств в умовах постіндустріальної епохи. // Праці 5 міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 3. / Ред. кол. Ступін О.Б. (голова)., Александров І.О. (заступник голови) та ін. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 50-52 (0,15 д.а.).

  1. Востряков О.В. Діагностика збалансованості систем управління підприємства // Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія та практика: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (27-28 жовтня, м. Київ) / Відп. ред. А.А. Мазаракі. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – С. 98-100 (0,1 д.а.).

  2. Востряков О.В. Збалансована система управління підприємством як засіб досягнення його цілей // Економіка підприємства: теорія та практика: Зб. мат. Міжнар. наук.-практ. конф. 23-24 березня 2006 р. / Відп. за вип.. Г.О. Швиданенко. – К.:КНЕУ, 2006. - С. 66-68 (0,1 д.а.)

  3. Верба В.А., Гребешкова О.М., Востряков О.В., Проектний аналіз: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.:КНЕУ, 2002. – 297с. (загальним обсягом – 12,4 д.а., особисто здобувачу належить визначення принципів та методичних рекомендацій щодо проведення інституційного і технічного аналізу проектів – 0,6 д.а.).