Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


202. Цехмістер Ярослав Володимирович. Теорія і практика допрофесійної підготовки учнів у ліцеях медичного профілю при вищих навчальних закладах: Дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2002. - 450арк. + дод. - Дві кн. одиниці. - Бібліогр.: арк. 415-450.



Анотація до роботи:

Цехмістер Я.В. Теорія і практика допрофесійної підготовки учнів у ліцеях медичного профілю при вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2002.

У дисертації досліджені теоретико-методологічні та концептуальні засади допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю як невід’ємної складової системи неперервної медичної освіти. Проаналізовано стан розробки проблеми дослідження в педагогічній теорії й практиці діяльності середніх загальноосвітніх навчальних закладів – ліцеїв; здійснено цілісний аналіз процесу становлення й розвитку медичної освіти і професійної підготовки на медичні спеціальності в економічно розвинутих країнах; розроблено, теоретично обґрунтовано концепцію, технологічну модель допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї та модель випускника медичного ліцею, критерії (внутрішні й зовнішні) ефективності допрофесійної підготовки учнів на медичні спеціальності.

Виявлено організаційно-методичні умови допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю: узгодження цілей допрофесійної підготовки на медичні спеціальності з загальними цілями вищої медичної освіти; реалізація принципу наступності в змісті й організаційних формах навчально-виховної роботи у вищих медичних навчальних закладах і медичному ліцеї; забезпечення умов для здобуття якісної повної загальної середньої освіти і початкової професійної медичної підготовки; управління медичним ліцеєм на засадах демократизації й гуманізації; організація ефективного учнівського самоврядування; відкритість діяльності медичного ліцею як загальноосвітнього навчального закладу III ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою.

Здійснена експериментальна перевірка концептуальних засад і технологічної моделі допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю.

Розроблені і теоретично обґрунтовані концепція допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї, технологічна модель, шляхи її реалізації і критерії ефективності функціонування медичного ліцею як невід’ємної складової системи неперервної медичної освіти можуть бути використані для організації допрофесійної підготовки в профільних ліцеях різного спрямування з урахуванням специфіки подальшої професійної діяльності.

1. Результати теоретичного аналізу проблеми дослідження показують, що в педагогічній науці й практиці значна увага традиційно приділялася допрофесійній підготовці вчителя, організаційним формам професійно-педагогічної орієнтації школярів. Допрофесійна підготовка на інші спеціальності здебільшого проводилася в межах шкільної профорієнтації або у навчально-виробничих комплексах. Разом з тим, доведено, що система допрофесійної підготовки є винятково важливим елементом на шляху до оволодіння сучасною професією. На цьому етапі відбувається остаточне самовизначення учнем свого ставлення до майбутньої професійної діяльності й утвердження його професійного інтересу, оволодіння спеціальним досвідом, розвиток здібностей та їх корекція відповідно до вимог майбутньої професійної діяльності. В процесі допрофесійної підготовки учнівської молоді відкриваються можливості нівелювання негативних тенденцій при переході старшокласника в статус студента вищого навчального закладу. Тому допрофесійна підготовка не тільки сприяє свідомому вибору професії, формуванню стійких мотивів вибору подальшої професійної діяльності, формуванню й розвитку необхідних особистісних якостей, оволодінню початковими професійними знаннями, уміннями й навичками на основі фундаменту повної загальної середньої освіти, а й скороченню часу адаптації у вищому навчальному закладі. Ефективне запровадження особистісного підходу до профільного навчання старшокласників у школах нового типу можливе за умов суттєвої особистісно спрямованої трансформації існуючих форм і методів навчально-виховної роботи, проведення цілеспрямованої організаційної, науково-методичної діяльності педагогічних колективів та працівників психологічної служби. Особистісний підхід, як умова гуманізації навчально-виховного процесу в ліцеї, вимагає гуманістичного переосмислення функцій управління процесом підготовки учнів до навчання у вищому навчальному закладі, пошуку методів і засобів гуманізації всієї їх навчальної діяльності. Аналіз практичної діяльності ліцеїв дозволив виокремити спільні риси в організації діяльності ліцеїв різних напрямів: впровадження семестрово-залікової форми навчання з шестиденним режимом навчально-виховної роботи; проведення лекційних, лабораторних, практичних і семінарських занять; викладання переважної більшості профільних предметів, проведення консультативних, факультативних занять, контрольних заходів та спецкурсів викладачами вищих навчальних закладів, які є базовими для цього середнього загальноосвітнього навчального закладу, що здійснює допрофесійну підготовку; професійна спрямованість всього навчально-виховного процесу; випускники цих середніх загальноосвітніх навчальних закладів зараховуються до відповідного профільного вищого навчального закладу на підставі співбесіди або результатів випускних іспитів на атестат про повну загальну середню освіту.

У дисертаційному дослідженні доведено, що діяльність медичного ліцею доцільно будувати на таких принципах: доступність і рівність умов розвитку кожного ліцеїста з метою повної реалізації його здібностей, таланту, всебічного розвитку; гуманізація, гуманітаризація і демократизація навчально-виховного процесу; органічний зв’язок зі світовою та національною історією, культурою, традиціями; незалежність від політичних, громадських і релігійних організацій; диференціація змісту і форм навчання; гнучкість і прогнозованість, розвиваючий характер навчання; єдність, наступність, неперервність і різноманітність навчання; взаємозв’язок з освітою інших країн. Одне з найважливіших завдань медичного ліцею – це створення сприятливих умов для розвитку здібної, обдарованої учнівської молоді.

На основі теоретичного аналізу власного дослідження зроблено висновок, що допрофесійну підготовку учнів у ліцеї медичного профілю можна розглядати як систему підготовки учнів до майбутньої професійної діяльності медичного працівника в умовах спеціального середнього загальноосвітнього навчального закладу – ліцею, яка спрямована на: формування готовності особистості до професійного навчання з обраної спеціальності у вищому медичному навчальному закладі; формування професійно значущих якостей лікаря, професійних інтересів, мотивації досягнень в обраній галузі; полегшення адаптації до процесу здобуття вищої медичної освіти; розвиток здатності до професійного самовдосконалення впродовж усієї професійної діяльності.

2. Вивчення досвіду організації допрофесійної і професійної освіти за кордоном дає змогу врахувати такий досвід при реформуванні системи освіти незалежної і України, виявити критерії ефективності допрофесійної підготовки фахівців. Порівняння систем освіти економічно розвинутих країн і України свідчить, що головною перевагою освітянських систем таких країн є їх інформаційна відкритість, розгалужена мережа різних навчальних закладів (шкіл, коледжів, інститутів, університетів, навчальних центрів тощо), фахова підготовка на різних рівнях – від професійно-технічної до вищої, усвідомлення взаємозв’язку між економікою та загальним рівнем освіти населення, чітке розмежування загальноосвітніх і спеціальних дисциплін, узгодження стратегії і тактики педагогічної діяльності з пріоритетними потребами розвитку країни.

Аналіз зарубіжного досвіду показує, що в тих країнах, де в основному відбір триває до початку навчання в медичній школі, викладачі, студенти-медики та особи, відповідальні за медичне обслуговування, приділяють значну увагу критеріям, за якими здійснюється такий відбір, та самій процедурі відбору кандидатів. У тих країнах, де відбір практикується тільки після того, як студенти вже розпочали вивчати медицину, має місце стурбованість щодо якості медичної освіти, оскільки збільшення останнім часом кількості осіб, що вступають до вищих медичних навчальних закладів, не компенсується відповідним розширенням їх можливостей щодо підготовки спеціалістів.

3. Система вищої медичної освіти в Україні не повною мірою відповідає світовому рівню професійної підготовки лікарів, вимогам сучасної практичної медицини, оскільки вона позбавлена об’єктивного контролю професійного рівня медичних працівників на різних етапах їх підготовки. За останні роки в Україні, як і в інших розвинутих країнах світу, постає проблема щодо необхідності дослідження факторів, які детермінують кількість і якість кадрових резервів медицини, їх розподіл за різними ланками служб охорони здоров’я, а також вивчення функцій різних медичних професій щодо забезпечення потреб системи охорони здоров’я, взаємозв’язків між навчальними закладами, які готують спеціалістів медичної галузі, і службами, які надають медичну допомогу. Доведено, що особливої уваги потребує дослідження проблеми відбору студентів для отримання вищої медичної освіти як невід’ємної складової системи підготовки медичних працівників.

До характерних позитивних рис сучасної української системи відбору на навчання медичним спеціальностям необхідно віднести вільний та демократичний доступ до вищої медичної освіти найширшої категорії громадян, врахування результатів навчання в середній загальноосвітній школі, стану фізичного і психічного здоров’я абітурієнта, а також бали, отримані під час досить складних фахових випробувань. До особливостей зазначеної системи відбору необхідно віднести існування окремих наборів – бюджетного (державне замовлення) і контрактного (за кошти юридичних і фізичних осіб), цільового набору, пільгового вступу окремих категорій громадян і можливість складати абітурієнтами вступні іспити одночасно в кілька вищих медичних (і не тільки) навчальних закладів країни.

4. Концепція допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю побудована на таких основних положеннях: система професійної підготовки майбутніх медичних працівників набуває цілісності й неперервності за умов доповнення вузівського та післядипломного етапів освіти ланкою допрофесійної підготовки учнівської молоді в спеціальних середніх загальноосвітніх навчальних закладах – ліцеях; система допрофесійної підготовки має охоплювати різні напрями життєдіяльності і життєтворчості своїх вихованців; допрофесійна підготовка учнівської молоді, як складова неперервної професійної освіти, має створювати фундамент для розвитку індивідуальної професійної компетентності; допрофесійна підготовка учнів на медичні спеціальності виступає в органічній єдності загального, особливого й індивідуального; допрофесійна підготовка учнівської молоді в контексті гуманістичної парадигми освіти розглядається як засіб розвитку творчої обдарованості учня, його талантів, різнобічних інтересів, інтелігентності, моральних і емоційних якостей його особистості; допрофесійна підготовка розглядається як засіб розвитку громадянських рис молодої людини; допрофесійна підготовка учнів повинна сприяти розвитку здатності до комунікацій. Ефективна допрофесійна підготовка учнівської молоді на медичні спеціальності може здійснюватися за умови створення цілісної системи функціонування профільного середнього загальноосвітнього закладу – медичного ліцею, спрямованого на психолого-педагогічну підтримку професійного становлення старшокласника, метою і мірою ефективності якого є особистісний розвиток учня, його свідоме фахове самовизначення, подальший професійний розвиток у вищому медичному навчальному закладі.

5. Теоретико-методологічною основою допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї стала технологічна модель допрофесійної підготовки учнів на медичні спеціальності, яка визначає мету, зміст і технологію організації такого профільного функціонування медичного ліцею як структурного підрозділу вищого медичного навчального закладу. В моделі виділяються освітня, організаційна, дидактична та професійна складові. Освітня складова відображає процес здобуття учнями в медичному ліцеї повної загальної середньої освіти, яка є фундаментом допрофесійної підготовки. Організаційна складова допрофесійної підготовки на медичні спеціальності відображає організаційні й змістовні форми взаємодії медичного ліцею з базовою середньою загальноосвітньою школою і шляхи його інтегрування у вищий медичний навчальний заклад. Дидактична складова відображає специфіку допрофесійної підготовки на медичні спеціальності, що відбивається в інтегруванні змісту фундаментальних і профільних дисциплін, формах, методах і засобах, що використовуються в навчально-виховному процесі, спрямованому на допрофесійну підготовку учнів, методичне забезпечення такого процесу профільного навчання. Професійна складова відображає засоби щодо забезпечення процесу розвитку в учнів професійного інтересу, початкових професійних знань, умінь, навичок, професійно значущих особистісних якостей, потреби досягнень, загальних творчих здібностей. У моделі виділено компоненти, які розкривають технологію організації допрофесійної підготовки учнів: інтегральний (спільна діяльність медичного ліцею з базовою середньою загальноосвітньою школою; медичного ліцею і вищого медичного навчального закладу), процесуальний (організація навчально-виховного процесу, спрямованого на якісне отримання повної загальної середньої і початкової професійної освіти), науково-методичний (спільна діяльність науково-методичного центру медичного ліцею з кафедрами вищого медичного навчального закладу і базової середньою загальноосвітньою школи, діяльність колегії кураторів навчальних класів, інформаційно-ресурсного центру, науково-психологічного центру, наукових і громадських об’єднань, товариств ліцеїстів), управлінський (координування внутрішніх і зовнішніх суб’єктів управління медичним ліцеєм, взаємодія його ради з Вченою радою вищого медичного навчального закладу, з педагогічною радою базової середньої загальноосвітньої школи, з органами учнівського і батьківського самоврядування) і результативний (аналітична і прогностична діяльність, що забезпечує ефективність системи: “вступ до медичного ліцею – випуск з медичного ліцею – навчання у вищому медичному навчальному закладі – професійне становлення”). Кожний компонент означеної моделі сприяє реалізації виділених складових допрофесійної підготовки.

Модель майбутнього спеціаліста медичного профілю є головним орієнтиром у допрофесійній підготовці майбутнього медичного працівника. Модель включає дві складові: особистісну і діяльнісну, які відображають відповідно вимоги до особистості випускника медичного ліцею – майбутнього лікаря і до якості його допрофесійної підготовки як передумови майбутньої професійної діяльності.

Для визначення ефективності впровадження технологічної моделі допрофесійної підготовки учнів на медичні спеціальності введено дві групи критеріїв: зовнішні та внутрішні. Внутрішні критерії відображають ефективність розвитку й взаємодії взаємопов’язаних і взаємозумовлених компонентів системи, якою є медичний ліцей. Зовнішні критерії відображають ефективність функціонування системи “медичний ліцей” як відкритої.

6. Ефективна допрофесійна підготовка передбачає: ґрунтовну зміну форм і методів навчання, які мають бути спрямовані на розвиток соціально активної особистості; перебудови системи професійного добору, забезпечення в процесі повної загальної середньої освіти можливості ознайомлення з різними напрямами діяльності медичного працівника, особливостями функціонування вищих медичних навчальних закладів в умовах ринкових відносин, забезпечення можливості для самореалізації особистості учня в процесі навчання, його свідомого професійного самовизначення. Організаційно-методичними умовами допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю є: узгодження цілей допрофесійної підготовки на медичні спеціальності з загальними цілями вищої медичної освіти; реалізація принципу наступності щодо змісту й організаційних форм навчально-виховної роботи у вищих медичних навчальних закладах і медичному ліцеї; забезпечення умов для здобуття якісної повної загальної середньої освіти і початкової професійної медичної підготовки; управління медичним ліцеєм на засадах демократизації і гуманізації; організація ефективного учнівського самоврядування; відкритість діяльності медичного ліцею як навчального закладу допрофесійної підготовки учнівської молоді.

Організація допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї має забезпечувати здобуття ліцеїстами фундаментальної повної загальної середньої та початкової професійної (медичної) підготовки. В процесі дослідження доведено доцільність спільної діяльності кафедр вищого медичного навчального закладу і базової середньої загальноосвітньої школи щодо розробки змісту навчального матеріалу з основних предметів. При цьому поряд з виконанням інваріантної складової змісту повної загальної середньої освіти в медичному ліцеї забезпечена предметна спрямованість варіативної складової та її змістового наповнення з урахуванням специфіки майбутньої професійної діяльності. Це дозволяє індивідуалізувати процес підготовки старшокласника, що створює сприятливі умови для самовираження особистості учнів, забезпечує фундаментальну підготовку згідно з державними вимогами, а також здобуття освіти понад державний освітній мінімум, допомагає здійснити науково-практичну підготовку талановитої молоді до навчання у вищому медичному навчальному закладі. Показано, що процес допрофесійної підготовки на медичні спеціальності повинен забезпечити засвоєння початкових основ сучасної медичної науки (основних понять, законів, фактів тощо), формування початкових професійних і загальнонавчальних умінь та навичок (планування навчальної, наукової та самостійної роботи; робота з науковою і довідковою літературою, каталогами, таблицями; використання новітніх інформаційних технологій та комп’ютерної техніки; здійснення самоконтролю тощо); забезпечити формування наукового світогляду, сприяти трудовому, моральному, естетичному, деонтологічному, фізичному вихованню майбутніх лікарів. Необхідною умовою вирішення цього завдання є визначення оптимальної послідовності оволодіння тими чи іншими знаннями. Початкова професійна підготовка здійснюється в процесі вивчення спеціального циклу дисциплін. Спеціальними дисциплінами вважаються дисципліни або розділи дисциплін, які вивчаються за вибором учнів відповідно до їх наукових і практичних інтересів (медицина, валеологія, латинська мова тощо). Зроблено висновок щодо доцільності запровадження в системі допрофесійної підготовки навчальних курсів за вибором, які дають змогу диференціювати зміст підготовки ліцеїстів з урахуванням специфіки подальшої медичної спеціалізації.

Розроблений і впроваджений організаційно-методичний комплекс для медичного ліцею при вищому навчальному закладі включає: навчальні програми для керівників середніх загальноосвітніх шкіл нового типу, кураторів, психологів, вчителів, батьків та учнів, які відображають природничі й гуманітарні стандарти повної загальної середньої освіти та спрямовані на допрофесійну підготовку учнів у медичному ліцеї; методичні рекомендації й документацію щодо: забезпечення ефективного управління медичним ліцеєм для керівників середніх загальноосвітніх шкіл нового типу; організації діяльності кураторів у медичному ліцеї, їх взаємодії з учнівським колективом для кураторів, вчителів, керівників ліцею; організації учнівського самоврядування для учнів медичного ліцею; батьківського самоврядування як суб’єкта управління медичним ліцеєм та його взаємодії з громадськими організаціями для кураторів, батьків, керівників ліцею; організації позанавчальної діяльності учнів у медичному ліцеї для кураторів, вчителів, керівників ліцею; діяльності науково-психологічної служби медичного ліцею для кураторів, практичних психологів, вчителів, керівників ліцею.

7. Результати впровадження технологічної моделі допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї аналізувалися за внутрішніми і зовнішніми критеріями протягом останніх десяти років. Існує позитивна динаміка щодо вступу до медичного ліцею учнів, які мають свідоцтво про закінчення 9-го класу основної середньої загальноосвітньої школи або гімназії з відзнакою; вступу випускників медичного ліцею до вищого медичного навчального закладу; кількість учнів у класах та групах. Ліцеїсти беруть активну участь у науково-дослідній роботі, існує позитивна динаміка щодо кількості учнів у секціях наукового товариства, клубах та літературних студіях медичного ліцею, щодо результатів конкурсів учнівських науково-дослідних робіт, призових місць на міжнародних, всеукраїнських, міських олімпіадах та конкурсах з профільних дисциплін. Існує позитивна динаміка якісного й кількісного складу викладачів кафедр вищого медичного навчального закладу і базової середньої загальноосвітньої школи, які беруть участь у навчально-виховному процесі експериментального ліцею, діяльності викладачів медичного ліцею щодо методичного забезпечення процесу допрофесійної підготовки. Успішність колишніх ліцеїстів на всіх факультетах у вищому медичному навчальному закладі в цілому на 0.65–0.9 бали вища порівняно з успішністю студентів бюджетної форми навчання, які вступали на загальних підставах; відсоток студентів-випускників медичного ліцею, які склали іспити на всіх факультетах та спеціальностях на “відмінно” та “відмінно” і “добре” на 15% вищий порівняно з студентами бюджетної форми навчання, які вступали на загальних підставах; колишні ліцеїсти в вищому медичному навчальному закладі мають високий середній бал оцінки за виробничу практику. Особливе значення в процесі допрофесійної підготовки учнівської молоді на медичні спеціальності було приділено вивченню мотивації досягнень, навчальних інтересів учнів, рівня їх загальних творчих здібностей, професійно значущих якостей. Порівнюючи результати експерименту в контрольних та експериментальних групах, можна зазначити, що розвиток мотивації досягнень і рівень загальних творчих здібностей учнів за всіма критеріями і показниками в експериментальних групах вищий, ніж у контрольних. Навчальні інтереси учнів вивчалися за методикою Б.О. Федоришина. Використання даної методики в ліцеї медичного профілю, потребувало її модифікації, обґрунтування комплексу питань щодо професії медичного працівника. Аналіз вивчення розвитку навчальних інтересів учнів медичних ліцеїв показав, що на завершальному етапі експерименту практично всі ліцеїсти експериментальних груп свідомо визначили своє позитивне ставлення до своєї майбутньої професійної діяльності.

У дисертації на основі теоретичного аналізу і проведеного дослідження виявлено професійно значущі якості майбутнього лікаря (ставлення до людей: доброта, чуйність, милосердя, увага, дбайливість; моральність особистості: чесність, безкорисливість; особистісні якості: ввічливість, акуратність, терпіння, тактовність, сміливість, комунікативність, працьовитість, відповідальність, точність, швидкість рухів рук, концентрація уваги, оперативна пам’ять, ініціативність), визначено їх зміст.

Результати дослідження професійно значущих якостей (за методикою С.О. Сисоєвої) свідчать про позитивні зрушення в формуванні професійно значущих якостей учнів: коефіцієнт розвитку професійно значущих якостей в експериментальних групах становить на початок експерименту 0,62, на кінець експерименту – 0,83; у контрольних групах на початок експерименту – 0,46, на кінець експерименту – 0,57. Вірогідність результатів педагогічного експерименту щодо формування професійно значущих якостей учнів доведена за допомогою t-критерію нормального розподілу (за методикою П.М. Воловика). З ймовірністю 0,95 було підтверджено, що є істотна відмінність у рівнях розвитку професійно значущих якостей учнів експериментальних і контрольних груп.

Викладені результати дисертаційної роботи було узагальнено на основі кількісних і якісних показників, одержаних в експериментальних медичних ліцеях, профільних медичних класах середніх загальноосвітніх шкіл та гімназій 8 областей України та м. Києва.

8. Розроблені й теоретично обґрунтовані концепція допрофесійної підготовки учнів у медичному ліцеї, технологічна модель, шляхи її реалізації й критерії ефективності функціонування медичного ліцею, як невід’ємної складової системи неперервної медичної освіти можуть бути використані для організації допрофесійної підготовки в профільних ліцеях різного спрямування з урахуванням специфіки подальшої професійної діяльності учнів. Виявлені особливості змісту фундаментальних дисциплін (природничих дисциплін: фізики, біології, хімії, інформатики, алгебра, геометрія, економічної і соціальної географії світу; гуманітарних дисциплін: української мови, української літератури, іноземної мови, зарубіжної літератури, історії України, всесвітньої історії) і спеціальних дисциплін (медицини, валеології, латинської мови) щодо допрофесійної підготовки старшокласників на медичні спеціальності й форм та методів його вивчення можуть використовуватися в роботі класів медико-біологічного профілю в середніх загальноосвітніх школах і гімназіях. Створений організаційно-методичний комплекс для медичного ліцею при вищому навчальному закладі може бути використаний в роботі профільних ліцеїв, гімназій, середніх загальноосвітніх шкіл.

З метою профорієнтації та забезпечення наступності доцільно створювати навчально-науково-виробничі об’єднання, які б включали вищий медичний навчальний заклад, медичне училище або ж профільний ліцей (коледж), медичні класи середніх загальноосвітніх шкіл. При цьому необхідно розробити систему критеріїв професійно значущих якостей абітурієнтів, які необхідні для майбутньої професії лікаря. В профільних медичних навчальних закладах необхідно запровадити поглиблену підготовку з фізики, біології, хімії, медицини, алгебри, геометрії, інформатики й обчислювальної техніки, української, латинської та іноземної мов.

Виконане дисертаційне дослідження підтвердило висунуту гіпотезу, мета дослідження досягнута, всі завдання дослідження виконані.

Основні результати дослідження проблеми допрофесійної підготовки учнів на медичні спеціальності мають важливе значення у визначенні шляхів реалізації Національної доктрини розвитку освіти, здійснення профільного навчання старшокласників у 12-ти річній середній загальноосвітній школі.

Проведене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх завдань допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю. Подальшого дослідження потребують питання оптимізації функціонування системи неперервної медичної освіти; обґрунтування технологічних особливостей довузівської підготовки на медичні спеціальності при вищих медичних навчальних закладах; проблеми методичного забезпечення функціонування профільних ліцеїв при вищих навчальних закладах; проблеми відбору і ранньої професійної орієнтації старшокласників на медичні спеціальності; оптимізація навчального процесу в профільному ліцеї, спрямованого на допрофесійну підготовку учнів; розробка підручників для профільних ліцеїв при вищих навчальних закладах, теоретичні і методичні засади підготовки педагогів до роботи в профільних ліцеях.

Публікації автора:

Монографії

  1. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка учнів в ліцеї медичного профілю: теорія і практика: Монографія. – К.: Наукова думка, 2002. – 620 с.

  2. Чалий О.В.. Цехмістер Я.В. Флуктуаційні моделі процесів самоорганізації: Монографія. – К.: Український державний медичний університет ім. акад. О.О. Богомольця, науково-дослідний центр “Відгук”, 1994. – 181 с. (авт. – С. 129–178).

  3. Цехмістер Я.В. Медична освіта в системі вищої освіти розвинутих країн світу // Сучасна вища школа: психолого-педагогічний аспект: Монографія / За ред. Н.Г. Ничкало. – К.: Віпол, 1999. – С. 147–176.

  4. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка в системі неперервної професійної освіти: проблеми і пошуки // Неперервна професійна освіта: проблеми пошуки перспективи: Монографія / За ред. І.А. Зязюна. – К.: Віпол, 2000. – С. 364–391.

  5. Цехмістер Я.В. Теоретичні засади впровадження технологій допрофесійної підготовки учнів в умовах ліцею // Педагогічні технології в неперервній професійній освіті: Монографія / За ред. С.О. Сисоєвої. – К.: Віпол, 2001. – С. 304–346.

  6. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Чалий К.О. Процеси впорядкування та самоорганізації у флуктуаційних моделях відкритих систем: Монографія. – К.: НМУ ім. О.О. Богомольця, КМА післядипл. освіти ім. П.Л. Шупика, 2001. – 224 с. (авт. – С. 169–214).

  7. Чалий О.В., Агапов Б.Т., Меленєвська А.В., Мурашко М.І., Радченко Н.Ф., Стучинська Н.В., Цехмістер Я.В. Медична і біологічна фізика: Підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів III–IV рівнів акредитації. – К.: Віпол, 1999. – Т. 1. – 425 с. (авт. – С. 6–170).

Навчально-методичні посібники

  1. Чалий О.В., Агапов Б.Т., Стучинська Н.В., Цехмістер Я.В. Математична обробка медико-біологічної інформації: Навчально-методичний посібник для студентів
    1-го курсу НМУ ім. О.О. Богомольця. – К.: Віпол, 1996. – 67 с. (авт. – С. 12–36).

  2. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І. Фізичний практикум для учнів 10-го класу Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця: Навчально-методичний посібник. – К.: Віпол, 1998. – 26 с. (авт. – С. 10–21).

  3. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І. Фізичний практикум для учнів 11-го класу Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця: Навчально-методичний посібник. – К.: Віпол, 1998. – 42 с. (авт. – С. 6–28).

  4. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Лукомський В.П., Олійник О.І. Фізика. Конкурсні задачі, методичні поради, лабораторний практикум: Навчально-методичний посібник для учнів медичних ліцеїв, медичних училищ, абітурієнтів і слухачів підготовчих відділень вищих медичних навчальних закладів, академій та інститутів / УМОЗ України, Міністерство освіти і науки України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Український медичний ліцей. – К.: Віпол, 1999. – 317 с. (авт. – С. 25–228).

  5. Цехмістер Я.В. Загальне і особливе у функціонуванні органів самоврядування Українського медичного ліцею по соціальній адаптації та реабілітації учнів // Теоретико-методичні засади виховання і соціально-педагогічної реабілітації учнів загальноосвітніх шкіл: Науково-методичний посібник. – К.: Інфодрук, 2001. – С. 133–142.

  6. Широбоков В.П., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Ляшенко Т.О., Кузьмінський В.В., Остапюк Л.І., Федь Н.С. Статут Українського медичного ліцею Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця: Навчально-практичне видання / Міністерство освіти України, МОЗ України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Український медичний ліцей. – К.: Віпол, 1997. – 58 с. (авт. – С. 3–34; 54–58).

  7. Широбоков В.П., Остапюк Л.І., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І, Малежик М.П., Романенко О.В., Решетняк Т.А., Костильов О.В., Ільченко О.І., Калібабчук В.О., Хмелєвський Ю.В., Галінська В.І., Сударікова Л.Г., Грищенко Л.І., Шанін Ю.В., Старостенко В.М., Іванець Т.І., Нетяженко В.З., Щуліпенко І.М., Дідківська Л.А., Мельник І.В., Стриганова Н.В. Збірник навчальних програм Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця: Навчально-практичне видання / Міністерство освіти України, МОЗ України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Український медичний ліцей. – К.: Віпол, 1999. – 256 с. (авт. – С. 4–28).

  8. Широбоков В.П., Остапюк Л.І., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І., Малежик М.П., Данилейко В.М., Романенко О.В., Решетняк Т.А., Ільченко О.І., Калібабчук В.О., Губський Ю.І., Хмелєвський Ю.В., Галінська В.І., Сударікова Л.Г., Грищенко Л.І., Ємельянов В.Б., Потаскалов В.А., Шанін Ю.В., Старостенко В.М., Іванець Т.І., Аврахова Л.Я., Паламаренко І.О., Нетяженко В.З., Щуліпенко І.М., Дідківська Л.А., Мельник І.В., Стриганова Н.В., Неділько В.Я., Гаєвська Н.М., Крайнікова Т.С., Бабенко В.Л., Іваненко Р.В., Пилявська О.Д., Керасіді І.Г., Ковальова В.Ф., Ренькас Л.М., Дубіковська Р.І., Боброва О.В., Успенський В.М. Робочі навчальні програми Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця: Навчально-практичне видання / Міністерство освіти України, МОЗ України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Український медичний ліцей. – К.: Віпол, 2000. – 639 с. (авт. – С. 5–54).

  9. Широбоков В.П., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Остапюк Л.І., Кузьмінський В.В., Лисовська В.А., Коновалова Л.В., Науменко О.М., Бабенко В.Л., Іваненко Р.В., Рогожнікова І.О., Дорошкевич Н.В. Функціональні обов’язки працівників Українського медичного ліцею Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця: Навчально-практичне видання / Міністерство освіти України, МОЗ України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Український медичний ліцей. – К.: Віпол, 2000. – 167 с. (авт. – С. 3–61).

Програми, концепції та методичні рекомендації

  1. Широбоков В.П., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Остапюк Л.І. Концепція Українського медичного ліцею Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця / За заг. ред. Я.В. Цехмістера. – К., 1997. – 28 с. (авт. – С.1–21).

  2. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І. Інтегрована програма з курсу “Фізика” для учнів Українського медичного ліцею та “Біофізика” для студентів 1-го курсу НМУ ім. О.О. Богомольця: Інтегрована програма затверджена Міністерством освіти України. – К.: Віпол, 1997. – 48 с. . (авт. – С. 7–32).

  3. Широбоков В.П., Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Остапюк Л.І., Кузьмінський В.В., Ляшенко Т.О. Функціональні обов’язки посадових осіб Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця: Методичні рекомендації для директорів ліцеїв. – К.: Тираж, 1997. – 45 с. (авт. – С. 1–38).

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць

  1. Чалий О.В., Булах І.Є., Цехмістер Я.В., Пащенко В.В. Спадкоємність знань з фізики у вищій та середній медичних школах // Фізика і астрономія в школі: Збірник. – 1998. – №2. – С. 12–14.

  2. Цехмістер Я.В. Український медичний ліцей: досвід і перспективи розвитку // Методичне та технологічне забезпечення педагогічного процесу: Збірник наукових праць. – Харків. – 1999. – С. 24–28.

  3. Цехмістер Я.В. Організація навчально-дослідної роботи в Українському медичному ліцеї Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Збірник наукових праць. – Київ-Запоріжжя. – 1999. – Випуск XIV. – С. 74–77.

  4. Цехмістер Я.В. Концептуальні підходи до організації діяльності ліцею медичного профілю // Методичне та технологічне забезпечення педагогічного процесу: Збірник наукових праць. – Проблеми сучасного мистецтва і культури / За ред. Г.Є. Гребенюка. – Харків: Каравела. – 1999. С. 66–70.

  5. Цехмістер Я.В. Гуманістичні засади допрофесійної підготовки учнів // Виховання технічне: Збірник наукових праць. – Ченстохова: ВШП. – 1999. – №3. –
    С. 281–287.

  6. Цехмістер Я.В. Український медичний ліцей: особливості організації навчально-виховного процесу // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: Логос. – 1999. – С. 127–136.

  7. Цехмістер Я.В. Система неперервної медичної освіти: Український медичний ліцей // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ. – 1999. – Ч. 1. – С. 170–177.

  1. Цехмістер Я.В. Система неперервної медичної освіти: Український медичний ліцей // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Збірник наукових праць. – Київ-Запоріжжя. – 1999. – Вип. 14. – С. 43-52.

  2. Цехмістер Я.В. Особистісний розвиток учня як основа гуманізації освітнього процесу // Проблеми сучасного мистецтва і культури: Збірник наукових праць. Професійна підготовка вчителя у контексті гуманізації вищої освіти. – Харків: Каравела.–1999. – С. 39–44.

  3. Цехмістер Я.В. Український медичний ліцей: досвід і перспективи розвитку // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-Український щорічник / Ченстохова-Київ. – Ченстохова: ВШП. – 1999. – №1. – С. 281–297.

  4. Цехмістер Я.В. Проблеми формування духовних цінностей майбутніх лікарів: нові підходи // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ. – 1999. – Вип. II. – C. 50–58.

  5. Цехмістер Я.В., Сергієнко В.П. Методи і засоби стандартизації педагогічного контролю з фізики // Науковий вісник: Збірник наукових праць Миколаївського державного педагогічного університету. – Миколаїв: НДПУ. – 1999. – С. 38–42.

  6. Цехмістер Я.В. Принцип моделювання взаємодії вчитель-учень // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова / Педагогіка. Філологія. – К.: Логос. – 2000. – Т. 12 – Вип. ІІ. – Ч. 2. – С. 172–180.

  7. Цехмістер Я.В. Формування соціальної відповідальності та ставлення до майбутньої професії у контексті неперервної медичної освіти // Теоретико-методичні проблеми виховання соціальної зрілості учнів шкіл-інтернатів: Науково-методичний збірник Інституту проблем виховання АПН України. – К.: Інфодрук. – 2000. – С. 226–241.

  8. Цехмістер Я.В. До проблеми допрофесійної підготовки учнівської молоді // Педагогіка і психологія. – К.: Педагогічна думка. – 2000. – №1(26). – С. 59–66.

  9. Цехмістер Я.В. Неперервна медична освіта: проблеми допрофесійної підготовки // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-Український щорічник. – Київ-Ченстохова. – Київ: Віпол. – 2000. – №2. – С. 135–147.

  10. Цехмістер Я.В. Принцип наступності в допрофесійній підготовці учнів на медичні спеціальності // Дидактики дисциплін природознавче-математичної та технологічної освітніх галузей: Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету. – Серія педагогічна. – Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет. – 2000. – Випуск VI. – С. 54–61.

  11. Цехмістер Я.В. Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. академіка О.О. Богомольця – унікальна творча лабораторія підготовки майбутнього лікаря // Проблеми медицини: Науково-медичний журнал. – 2000. – №6–7. – C. 43–45.

  12. Цехмістер Я.В. До проблеми допрофесійної підготовки учнів в системі неперервної професійної освіти // Гуманізація і гуманітаризація навчального процесу: Збірник наукових праць. – Проблеми сучасного мистецтва і культури. – Харків: Каравела. – 2000. – С. 72–77.

  13. Цехмістер Я.В. Проблеми інтеграції ліцею в структуру вищого закладу освіти // Наукові праці Національного університету “Києво-Могилянська Академія”. – Миколаїв: Видавництво “Миколаївська філія НаУКМА”. – 2000. – Т. VІІ: Педагогіка. – С. 96–100.

  14. Цехмістер Я.В. Концептуальні основи діяльності Українського медичного ліцею // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів. – 2000. – №3. – C. 43–50.

  15. Цехмістер Я.В. Використання особистісно-розвивального навчання як інноваційної технології в умовах національного медичного ліцею // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць “Педагогічні науки Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова”. – К.: Логос. – 2001. – №14. –
    С. 167–179.

  16. Цехмістер Я.В. Загальне і особливе у методичних підходах до викладання профільних предметів природничого циклу в Українському медичному ліцеї // Теорія та методика навчання фізики, математики, інформатики: Збірник наукових праць: В 3 т. – Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ. – 2001. – Т. 2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 366–375.

  17. Цехмістер Я.В. Теоретичні засади допрофесійної підготовки учнівської молоді в ліцеї // Педагогіка і психологія: Збірник наукових праць. – К.: Педагогічна думка. – 2001. – С. 97–105.

  18. Цехмістер Я.В. Концептуальні засади діяльності Українського медичного ліцею // Педагогіка і психологія професійної освіти: 3бірник наукових праць / За ред. Ничкало Н.Г. – Львів: Видавництво Львівського науково-практичного центру Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України. – 2001. –
    С. 84–93.

  19. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка учнівської молоді: теоретичний аспект // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Збірник наукових праць. – К.: Видавництво НТУ “ХПІ”. – 2001. – С. 161–166.

  20. Цехмістер Я.В. Вивчення професійних інтересів учнів профільного ліцею: проблеми методології та напрями досліджень // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: НПУ. – 2001. – С. 47– 59.

  21. Цехмістер Я.В. Обґрунтування моделі допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-Український щорічник / Ченстохова-Київ. – Ченстохова: ВШП. – 2001. – №3. – С. 207–218.

  22. Цехмістер Я.В. Багатокомпонентна система засобів реалізації сучасних технологій у навчанні майбутніх лікарів // Засоби реалізації сучасних технологій навчання: Наукові записки. – Серія “Педагогічні науки”. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2001. – Випуск 34. – С. 184–188.

  23. Цехмістер Я.В. Відбір учнів на професії медичного профілю: аналіз зарубіжного досвіду // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – К.: МФ НаУКМА.–2001. – Випуск II. – С. 163–171.

  24. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка учнів у ліцеї медичного профілю: структура моделі, планування діяльності, специфіка управління // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2002. – Випуск I (5). – С. 41–54.

  25. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка учнів у ліцеї медичного профілю: учнівське самоврядування, організація науково-дослідної роботи // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2002. – Випуск I (6). – С. 39–52.

  26. Цехмістер Я.В. Технологічна модель допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю та засоби її реалізації // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2002. – №3. – С. 38–51.

  27. Цехмістер Я.В. Організація діяльності науково-психологічної служби в медичному ліцеї // Педагогічний процес: теорія і практика: Наукові записки / За ред. С.О. Сисоєвої. – К.: Науковий світ. – 2002. – Випуск 1. – С. 238–253.

Статті та тези в збірках матеріалів наукових конференцій

  1. Чалий О.В., Цехмістер Я.В. Досвід викладання курсу фізики ліцеїстам УДМУ ім. О.О. Богомольця // Шляхи удосконалення фундаментальної і професійної підготовки вчителів фізики: Тези доповідей другої Всеукраїнської конференції 24–25 травня 1995 р. – Київ. – 1995. – С. 79.

  2. Чалий О.В., Цехмістер Я.В. Проблема поглибленого вивчення біофізики в сучасних умовах // Організаційно-методичне забезпечення наступності медичної освіти на різних рівнях: ліцеї, коледжі, університети, післядипломна підготовка: Тези доповідей ювілейної навчально-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1996. – С. 7–8.

  3. Чалий О.В., Агапов Б.Т., Стучинська Н.В., Цехмістер Я.В. Про проблеми та методичні підходи до вивчення електронної медичної апаратури // Організаційно-методичне забезпечення наступності медичної освіти на різних рівнях: ліцеї, коледжі, університети, післядипломна підготовка: Тези доповідей ювілейної навчально-методичної конференції. – Київ. НМУ. – 1996. – С. 27–28.

  4. Цехмістер Я.В. Перспективи застосування комп’ютерних програм для удосконалення змісту біофізичної освіти // Методичні аспекти навчального процесу на медичних факультетах: Тези доповідей навчально-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1997. – С. 4–5.

  5. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Пащенко В.В. Методичні аспекти гуманітаризації фізичної освіти ліцеїстів НМУ ім. О.О. Богомольця // Методичні аспекти навчального процесу на медичних факультетах: Тези доповідей навчально-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1997. – С. 40–42.

  6. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І., Пащенко В.В. Методичні особливості проведення лабораторних робіт з курсу фізики для учнів Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця // Особливості формування мотивації навчання студентів медичних вузів: Тези доповідей науково-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1998. – С. 22–13.

  7. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І., Малежик М.П. Тестовий комп’ютерний контроль знань учнів Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця // Використання персональних ЕОМ у навчальному процесі вищих та середніх навчальних закладів: Тези доповідей 5-ої Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Львів. – 1998. – С. 38–39.

  8. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І., Пащенко В.В. Методичні особливості проведення лабораторних робіт з курсу фізики для учнів Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця // Особливості формування мотивації навчання студентів медичних вузів: Тези доповідей науково-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1998. – С. 22–13.

  9. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І. Гуманітаризація фізичної освіти учнів Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця // Від школи до вузу: Тези другої Міжнародної конференції. – Алушта. – 1998. – С. 23–24.

  10. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І., Малежик М.П. Тестовий комп’ютерний контроль знань учнів Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця // Використання персональних ЕОМ у навчальному процесі вищих та середніх навчальних закладів: Тези доповідей 5-ої Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Львів. – 1998. – С. 38–39.

  11. Гончарук Є.Г., Широбоков В., Остапюк Л.І., Цехмістер Я.В., Бабенко В.Л. Український медичний ліцей як необхідний компонент безперервної медичної освіти // Від школи до вузу: Тези 2-ої Міжнародної конференції. – Алушта. – 1998. – С. 7–8.

  1. Цехмістер Я.В. Досвід роботи Українського медичного ліцею в допрофесійній підготовці учнів на медичні спеціальності // Особливості формування мотивації навчання студентів вищих медичних навчальних закладів: Тези доповідей науково-методичної конференції. – Київ: НМУ. – 1998. – С. 9–10.

  2. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Пащенко В.В. Синергетичні закономірності в фізичній освіті // Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики: Тези Всеукраїнської наукової конференції. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова. – 2000. – С. 4.

  3. Чалий О.В., Цехмістер Я.В., Олійник О.І. Проблема викладання фізики в системі неперервної медичної освіти // Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики: Тези доповідей п’ятої Всеукраїнської наукової конференції. – К.: НПУ. – 2000. – С. 47.

  4. Цехмістер Я.В. Творчий розвиток особистості допрофесійної підготовки // Творча особистість у системі неперервної професійної освіти: Матеріали Міжнародної наукової конференції 16–17 травня 2000 року / За ред. С.О. Сисоєвої і О.Г. Романовського. – Харків. – 2000. – С. 90–94.

  5. Цехмістер Я.В. Гуманітаризація допрофесійної підготовки учнівської молоді // Високі технології: розвиток і кадрове забезпечення: Матеріали Х Міжнародного науково-технічного семінару 14–20 вересня 2000 р. – Харків-Алушта. – 2000. – С. 220–224.

  6. Цехмістер Я.В. Допрофесійна підготовка учнівської молоді: теоретичні аспекти // Теоретико-методологічні проблеми неперервної професійної освіти: Методологічний семінар 6 грудня 2001 р. – Київ. – 2001. – С. 14.

  7. Цехмістер Я.В. Технологічна модель допрофесійної підготовки учнів у ліцеї медичного профілю // Теоретичні і методичні проблеми підготовки педагога професійної школи до впровадження інноваційних та інформаційних технологій навчання: Тези другої Міжнародної конференції 17–19 травня 2001 року. – Київ – 2001. – С. 19.

  8. Цехмістер Я.В. Педагогічні технології допрофесійної підготовки учнів в ліцеї медичного профілю // Технології неперервної освіти: проблеми, досвід, перспективи розвитку: Тези четвертої Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Миколаїв. – 2001. – 26 с. – С. 8.