Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


735. Рогальський Олександр Францович. Удосконалення процесу прийняття рішень для забезпечення ефективного управління підприємством: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Українська академія зовнішньої торгівлі. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Рогальський О.Ф. Удосконалення процесу прийняття рішень для забезпечення ефективного управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Українська академія зовнішньої торгівлі, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних положень і практичних рекомендацій зі створення механізму підготовки і прийняття управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності функціонування підприємства й забезпечення його сталого розвитку.

Запропоновано інноваційну модель змін процесу функціонування підприємства у вигляді організаційного розвитку з елементами реінжинірингу, для чого проведена порівняльна оцінка різних методів управління змінами. Отримано модель для прогнозування стану підприємства, що дозволяє приймати конкретні рішення з формування власного капіталу, його раціональної структури й корегування стратегії розвитку підприємства.

В роботі удосконалено методику діагностики показників фінансової діяльності. Запропоновано модель прогнозування фінансового стану підприємства, обґрунтовано доцільність застосування системи управління функціонуванням підприємства з використанням СППР і моделей підтримки прийняття рішень.

Для оцінки стану підприємства запропоновано інтегральний показник, що використовує адитивну функцію й дозволяє порівнювати рівень розвитку різних підприємств галузі. Уточнено методику відбору експертів і розроблено алгоритм вибору найбільш прийнятної моделі для прогнозування стану підприємств.

Проведене дисертаційне дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

  1. Сучасне підприємство характеризується значною кількістю зовнішніх і внутрішніх зв’язків та є складною динамічною системою, на яку впливає велика кількість факторів. Ефективне управління підприємством вимагає системного аналізу джерел основних проблем і ситуацій, що виникають при функціонуванні підприємства, оперативного прийняття ефективних управлінських рішень та використання комп’ютерних засобів і інформаційних технологій.

  2. Для збереження конкурентоспроможності виробництва, виживання і сталого розвитку в сучасних соціально-економічних умовах підприємство повинно постійно вносити зміни в свою діяльність. У результаті проведеної оцінки методів управління змінами за такими показниками, як мета і характер змін, терміни реалізації, позиції менеджерів, сильні і слабкі сторони, методичне і кадрове забезпечення та вивчення можливості їх застосування в умовах ДП „Херсонський річковий порт” запропоновано інноваційну модель змін процесу функціонування підприємства у вигляді організаційного розвитку з елементами реінжинірингу, що забезпечило ріст конкурентоспроможності його виробництва і ефективну діяльність підприємства в умовах переходу економіки до ринкових відносин.

  3. Впровадження організаційних змін на підприємстві вимагає удосконалення процесів підтримки прийняття рішень, їх дослідження з позиції теорії і господарської практики. Для цього в роботі виконано формалізацію та проведено системний аналіз вказаних процесів. Розроблено науково-методичне забезпечення механізму прийняття рішень при управління функціонуванням підприємства, що включає цілі, задачі, методи, технології, критерії якості і альтернативного вибору варіантів, роль господарського керівника, реалізацію рішень тощо, допомагає при формуванні організаційно-управлінських механізмів та забезпечує ефективну діяльність підприємства.

  4. Стратегія розвитку підприємства повинна тісно узгоджуватись зі стратегією розвитку регіону і регіональною політикою держави. За такої умови запропоновано забезпечувати підвищення ефективності і якості управління підприємством, особливо в умовах невизначеності та неповноти інформації, шляхом створення системи підтримки прийняття рішень, яка пропонує господарському керівнику необхідну інформацію, включаючи розрахунки, результати моделювання і рішення, прийняті раніше в аналогічних ситуаціях.

  5. Сучасне підприємство необхідно розглядати як складну кібернетичну систему. Проведено доопрацювання концепції організації управління підприємством і прийняття рішення про застосування адаптивної системи управління зі зворотнім зв’язком і з використанням системи підтримки прийняття рішення дозволило збільшити повноту і підвищити оперативність рішень та покращити керованість підприємства.

  6. Оцінка стану підприємства вимагає проведення його ретельної діагностики. Діагностичний цикл доцільно здійснювати у два етапи: експрес-діагностика і функціональна діагностика. Запропоновано декомпозицію цілей діагностики і схеми її проведення для кожного з указаних етапів та методику експрес-діагностики загального стану підприємства, що ґрунтується на використанні експертних оцінок. Для оцінки стану підприємства запропоновано оснований на використанні адитивної функції інтегральний показник, що об’єднує такі локальні критерії функціонування підприємства як ліквідність, платоспроможність, рентабельність тощо і дозволяє порівнювати рівень розвитку підприємств.

  7. Вплив на господарську діяльність підприємства здійснюється через фінансові механізми, тому важливе місце в прийнятті рішень щодо розвитку підприємства займає прогнозування показників його фінансового стану. Для цього запропонована відповідна методика відбору експертів і алгоритм генерування моделей та виконано прогнозування показників фінансового стану підприємства. Показано, що при прогнозуванні показників діяльності підприємства доцільно використовувати у розумному співвідношенні аналітичні і евристичні методи.

  8. Для усунення недоліків діяльності підприємства, поліпшення його стану та підвищення до нього довіри з боку партнерів запропоновано рішення про необхідність оптимізації структури капіталу і майна підприємства. Використання створеної в роботі математичної моделі дозволило на основі бажаних значень показників діяльності підприємства запропонувати рішення щодо корегування балансу ДП „Херсонський річковий порт” та здійснювати корегування стратегії розвитку підприємства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Рогальський О.Ф. Моделі підтримки прийняття рішень при аналізі фінансового стану підприємств // Экономические инновации. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2003. – №15. – С. 234-240.

2. Маковеєв П.С., Рогальський О.Ф., Шарко М.В. Методичні підходи до розвитку управлінських процедур в інноваційній діяльності // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К: 2003. – №10(29). – С. 50-53. Особистий внесок: Здійснено формалізований опис процесів інноваційної діяльності і запропоновано модель впровадження інновації.

3. Шарко М.В., Рогальський О.Ф. Інформаційна підтримка управлінських рішень щодо інноваційної діяльності // Економіка і прогнозування. – 2004. – №2. – С. 131-138. Особистий внесок: Проаналізовано критерії оцінки інвестиційних проектів та можливість застосування інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств.

4. Онищенко В.П., Рогальський О.Ф. Удосконалення управління фінансовою діяльністю підприємства // Зовнішня торгівля: право та економіка. – №2(14). – 2004. – С.75-78. Особистий внесок: Досліджено можливість управління підприємством при застосуванні адаптивної системи, до складу якої входить СППР.

5. Рогальский А.Ф. Использование технологии DATA MINING в системах поддержки принятия решений // Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. – 2001. – №2(9). – С. 57-61.

В інших наукових виданнях:

6. Рогальський О.Ф. Оцінювання загального стану підприємства з використанням експертних оцінок // Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової студентської конференції „Проблеми впровадження інформаційних систем і технологій в економці та бізнесі” – К.: КНЕУ, 2000. – С. 48-49.

7. Рогальський О.Ф. Інформаційна підтримка прийняття рішень в управлінні підприємством // III Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених “Системний аналіз та інформаційні технології”. –К.: НТУУ „КПІ”, 2001. – С. 110-114.

8. Рогальський О.Ф. Інформаційне забезпечення сучасних методів реклами // Збірник матеріалів першої міжвузівської наукової конференції студентів та аспірантів „Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці”. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 82-84.

9. Rogalsky A.F. Information technologies for specialists in international management // Зб. наук. пр. конференції „Теорія і методика навчання математики, фізики інформатики”. – Кривий Ріг: Вид. відділ НацМетАУ, 2002. – С. 208-209.

10. Ходаков В.Є., Рогальський О.Ф. Деякі аспекти створення економіко-математичних моделей управління фінансовими ресурсами підприємств // Вісник Херсонського державного технічного університету. – 2002. – №1(14). – С. 104-108. Особистий внесок: Проведено систематизацію і ієрархічну класифікацію фінансових показників для створення моделей і управління фінансовими ресурсами підприємств.

11. Рогальський О.Ф. Прогнозування рядів псевдовипадкових чисел // Вісник Херсонського державного технічного університету. – 2002. – №3(16). – С. 259-261.

12. Рогальський О.Ф. Використання Байєсівського підходу при прийнятті фінансових рішень // Тезисы докладов открытых научно-методических чтений „Математика для экономики и экономистов: проблемы преподавания и применения”. – Херсон: УГМТУ, 2002. – С. 57-60.

13. Рогальський О.Ф. Автоматизація вибору груп експертів для прогнозу фінансового стану підприємства // Збірник праць конференції „Інформаційні технології у XXI столітті”. – Дніпропетровськ: УДХТУ, 2003. – С. 167-168.

14. Дурман М.О., Рогальський О.Ф., Дурман С.А. Порівняльний аналіз стратегій розвитку регіонів // Збірник матеріалів науково-практичної конференції „Прогнозування соціально-економічного розвитку Херсонської області”. – Херсон: ХДТУ, 2003. – С. 142-145. Особистий внесок: Сформульовано задачі на етапах стратегічного розвитку та уточнено методику аналізу стратегічних проблем регіону.

15. Рогальський О.Ф. Прийняття рішень при плануванні фінансових потоків підприємства // Вісник Херсонського державного технічного університету. – 2003. – №2(18). – С. 128-131.

16. Рогальский А.Ф. Управление финансовыми потоками регионов // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Т. 1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 56.

17. Рогальський О.Ф. Моделювання структури грошового обігу підприємства // Тези доповідей сьомої міжнародної науково-технічної конференції „Контроль і управління в складних системах (КУСС-2003)”. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2003. – С. 190.

18. Шарко М.В., Рогальський О.Ф. Особливості математичного представлення інновацій в процесі розвитку промислового виробництва // Матеріали VII Міжнародної конференції „Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.85-86. Особистий внесок: Запропоновано підхід до формування критеріїв і стратегій прийняття управлінських рішень.