Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Архангельська Марина Вікторівна. Удосконалення способу передінкубаційної обробки яєць для підвищення відтворювальних якостей родинного стада курей кросу "Прогрес" : дис... канд. с.- г. наук: 06.02.04 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2007. — 176арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 144-168.



Анотація до роботи:

Архангельська М. В. Удосконалення способу передінкубаційної обробки яєць для підвищення відтворювальних якостей стада курей яєчного кросу “Прогрес”

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2007.

У роботі викладено результати досліджень щодо удосконалення технології передінкубаційної обробки яєць птиці яєчного типу.

Встановлено, що застосування димексиду, як хімічного провідника біологічно активних речовин у яйце, порівняно з барометричним і термічним способами, значно спрощує глибинну обробку, активізує ембріональний розвиток, зменшуючи втрати маси яйця у перші вісім днів інкубаційного періоду і збільшуючи їх у наступні періоди інкубації і таким чином сприяє зменшенню ембріональної смертності на 5,2%. Також відмічається більш інтенсивний ріст і розвиток внутрішніх органів та живої маси. Завдяки стимуляції ембріогенезу відбувається більш інтенсивний розвиток міозитів та каріоцитів в ембріональний період. Ця тенденція зберігається до шестидесятиденного віку. Передінкубаційна обробка яєць розчином, який містить 0,01% димексид, 0,1% аскорбінову кислоту і 0,1% янтарну кислоту сприяє підвищенню виводимості яєць на 5,3%, підвищенню збереженості курчат на 26,8%. Економічний ефект від застосування нового способу складає 123,8 грн. від продажу добового молодняку з розрахунку на 1000 закладених на інкубацію яєць і 4288 грн. від продажу курочок – молодок з розрахунку на 1000 посаджених на вирощування добових курчат.

  1. Проведеними дослідженнями теоретично обґрунтовано та практично доведена ефективність застосування удосконаленого прийому біологічного контролю в інкубації та розробленого способу передінкубаційної обробки яєць.

  2. Виявлено тісний зв’язок між втратою маси яєць під час інкубації і приростом живої маси курчат в ранньому постнатальному періоді. Та виявлено, що параметри напруги та рівномірності росту та втрат маси мають залежність від статі. У півників ці показники пов’язані зворотним зв’язком, а у курочок ці показники мають прямий зв’язок. Встановлено, що найбільш інформаційною для прогнозу розвитку курчат є 11 доба інкубації. За значеннями коефіцієнту відносного відхилення втрат маси яєць у цей період можна стверджувати про розвиток курчат у постембріональний період: чим більше значення коефіцієнту, тим вища жива маса курчати.

  3. Науково обґрунтовано і доведено, що хімічний спосіб глибинної обробки інкубаційних яєць кросу “Прогрес” є перспективнішим за фізичні. Порівняно з ін’єкційним, баричним і температурним способами він забезпечує кращий розвиток ембріонів, підвищує виводимість яєць (5,3%), вивід курчат(5,2%) та вихід кондиційного молодняку (на 4 - 7%).

  4. Експериментально доведено, що розроблений хімічний спосіб глибинної обробки інкубаційних яєць кросу Прогрес шляхом введення 0,1% розчину аскорбінової та 0,1% янтарної кислот за допомогою хімічного провідника – 0,05% розчину ДМСО порівняно з базовим сприяє динамічному ембріональному розвитку курчат та підвищенню їх виводу (на 5,2 %).

  5. Встановлено, що глибинна обробка яєць біологічно активними речовинами за розробленим способом спричинила позитивну пролонговану дію на постембріональний розвиток курчат. За живою масою добові курчата ІІ дослідної групи перевищували контрольних аналогів на 2,0г (Р<0,01), чотиримісячні – на 81,57 г (Р<0,01), п’ятимісячні - 146,07г. (Р<0,001). За весь період вирощуванні вибракування курчат у 2 дослідній групі склали всього 9,2%, а у контрольній групі – 40%.

  6. Експериментально доведено, що в результаті дії БАР відбувається підвищення мітотичної активності міобластів ембріональних тканин, що веде до збільшення кількості м’язових волокон і прискорюється процес їх злиття і подальшої диференціації. За рахунок збільшення діаметра і кількості м’язових волокон у червоних м’язах зменшується кількість сполучної тканини на 5,3 % порівняно з контролем.

  7. Встановлено, що у курчат дослідних груп порівняно з контрольними аналогами краще розвинуті внутрішні органи у добовому та чотиримісячному віці з високим ступенем достовірності (Р<0,01, Р<0,001) у чотиримісячному віці за масою залоз внутрішньої секреції (підшлункової, паращитовидної, щитовидної, надниркової та гіпофізу) спостерігається достовірна (Р<0,001) перевага у порівнянні з контрольними аналогам.

  8. Упровадження нового способу глибинної обробки курячих яєць забезпечує економічний ефект при виводі курчат і становить 123,8 грн. від продажу добового молодняку з розрахунку на 1000 закладених яєць і 4288 грн. від продажу курочок – молодок з розрахунку на 1000 посаджених на вирощування добових курчат.

Публікації автора:

  1. Архангельська М. В. Вплив біологічно – активних речовин на виводимість курчат кросу “Прогрес” //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2002. - Вип. 24 – С. 89-91. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  2. Архангельська М.В. Вплив біологічно – активних речовин на процеси гістогенезу та диференціювання м’язової тканини у ембріонів кросу “Прогрес” //Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2002.- Вип. 25 – С. 111-114. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  3. Архангельська М.В. Вплив біологічно активних речовин на випаровування води з яйця під час інкубації та на масу курчат яєчного кросу “Прогрес” //Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2004. - Вип. 30 С. 145-147. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  4. Архангельська М. В. Особливості втрати маси яєць яєчного кросу “Прогрес” в критичні періоди інкубації. //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2004. - Вип. 33. С. 149-152. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  5. Іванов В.О., Козій М.С., Архангельська М.В. та ін. Репродуктивні і м’ясні якості птахів. Поліпшення показників за допомогою глибинної обробки яєць біологічно – активними речовинами. //Сучасне птахівництво. – 2004. - №4. – С. 2-3. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  1. Патент на винахід. № 52097. Спосіб підвищення виводимості гусячих яєць. Іванов В.О., Марчук Г.П., Архангельська М.В. та ін. Заявлено 19.09.2002; Опубліковано 15.10.2004. Бюл. № 10 (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  2. Деклараційний патент на корисну модель № 5387 А01К45/100, Спосіб підвищення інкубаційних якостей яєць курей яєчних кросів. Іванов В.О., Архангельська М.В. Заявлено 28.04.2004; Опубліковано 15.03.2005. Бюл. №3.

  3. Влив біологічно – активних речовин на гістологічну будову м’язів 12-и добових ембріонів кросу “Прогрес”. //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2005. Вип. 38 - С.73 – 78. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  4. Архангельська М.В. Морфо - фізичні особливості шкаралупи яєць курей кросу “Прогрес” //Таврійський науковий вісник. Херсон, 2006. - Вип. 46 - С.83 – 89. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).