Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Попов В'ячеслав Юхимович. Удосконалення управлінського процесу на базі функціонально-вартісного аналізу: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2002. - 309арк. - Бібліогр.: арк. 180-199.



Анотація до роботи:

Попов В.Ю. Удосконалення управлінського процесу на базі функціонально-вартісного аналізу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний аграрний університет, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних проблем винаходження наукових засад удосконалення управлінських процесів у виробничих системах в сучасних умовах Української економіки. Викладено методи, моделі, алгоритми та процедури удосконалення управлінських процесів на базі функціонально-вартісного аналізу. Велику увагу приділено методу обґрунтування економічно виправданих витрат на управління з урахуванням впливу стратегічних факторів зовнішнього середовища на основі маржинального підходу. На прикладі ряду досліджуваних підприємств показано різні шляхи удосконалення управлінських процесів.

Результатами дисертаційного дослідження є теоретичні узагальнення і вирішення методологічних та практичних питань, пов’язаних з запровадженням удосконалення управлінського процесу на базі функціонально-вартісного аналізу. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, наступні:

1. Високий рівень складності проблем, що постають перед підприємствами в сучасних умовах господарювання, потребує пошуку нових підходів до удосконалення управлінського процесу. Аналіз практики підприємництва показав, що шляхи пошуку повинні базуватися на наукових досягненнях менеджменту і сучасних методах економічного аналізу.

2. В результаті систематизації різних точок зору запропоновано загальну оцінку стану управління визначати побудовою кваліметричної моделі, шляхом розрахунку інтегрованого коефіцієнту ефективності управлінського процесу з врахуванням вагомості функціональних складових і відповідності їх виконання в межах зовнішньо-об’єктних і внутрішньо-об’єктних функцій.

3. Діяльність підприємств, що виробляють промислову продукцію для потреб агропромислового комплексу, знаходячись у безпосередній залежності від потреб споживачів – сільських господарств, визначається раціональністю управлінського процесу і ступенем збалансованості витрат і доходів. Дослідження цієї передумови дозволило зробити принципове узагальнення – при формуванні плану витрат на управлінський процес, повинні враховуватися економічно обґрунтовані показники кінцевих результатів діяльності підприємства. Розроблена методика визначення економічно доцільних витрат на управління опирається на засади маржинального підходу і передбачає розробку сценарію взаємодії витрат на управлінський процес в залежності від динаміки існуючого чи запроектованого (потенційного) попиту з встановленням відповідних до мети аналізу показників.

4. Доведено, що дієві результати удосконалення управлінського процесу в сучасних умовах господарювання можуть бути досягнуті при застосуванні функціонального підходу до сприйняття господарської організації як невід’ємної суспільно корисної складової.

5. Для цього слід переглянути положення, невідповідні до вимог сьогодення з метою застосування сучасних передових доробок в галузі економічного аналізу господарської діяльності. В дослідженні звертається увага в першу чергу на такі інструменти, що дозволяють пов’язати потреби споживачів і результати виробництва шляхом побудови функціональної моделі управлінського процесу, підпорядкованої реально існуючому попиту, через визначення економічно виправданих витрат.

6. На використання сучасних наукових розробок для вирішення питань підвищення результативності підприємницької діяльності спрямоване застосовування запропонованого алгоритму удосконалення управлінського процесу, що базується на засадах функціонального підходу як інструменту визначення, з метою подальшого запровадження, сутності економічних механізмів впливу дієвих чинників.

7. Найбільш ефективним є застосування функціонально-вартісного аналізу для наскрізного дослідження управління підприємством з метою його удосконалення, що дозволяє запровадити практичну реалізацію функціонального підходу через визначення мети існування підприємства, як верхнього рівня моделі управлінського процесу.

8. У зв’язку з тим, що управлінська діяльність охоплює без винятку всі складові господарювання, на початковому етапі удосконалення пропонується встановлення проблемних складових управлінського процесу в межах загальної економічної діяльності по функціональних зонах з наступним їх доопрацюванням, що передбачає:

визначення цільових результатів декомпозиції шляхом встановлення зовнішньо-об’єктних функцій, розрахунку граничних витрат на управління, пошуку засобів виконання зовнішньо- і внутрішньо-об’єктних функцій підрозділів;

декомпозицію управлінського процесу при дотриманні вимоги охоплення таких напрямків удосконалення: по функціях задоволення потреб зовнішнього середовища, по функціональних підрозділах, по окремих фахівцях і по функціональних зв’язках і контактах;

розробку плану і наступну реалізацію удосконалення управлінського процесу з встановленням часових термінів і заходів контролю.

9. Результатами дослідження встановлена наявність значного потенціалу удосконалення управлінського процесу, який базується на здатності керівництва до використання сучасних наукових досягнень і запровадження інновацій у остаточно визначальній для результатів господарювання галузі. Практичне використання функціонально-вартісного аналізу дає можливість запроваджувати удосконалення управлінського процесу в межах єдиної моделі: від рівня вищого керівництва до кінцевого виконавця. Дотримання вимог функціонального підходу відповідно до розроблених пропозицій дозволяє запобігти суттєвих помилок в здійсненні найважливішої складової господарської діяльності.

Публікації автора:

1. Попов В.Ю. Методичні основи запровадження функціонально-вартісного аналізу процесів керування // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць. - К.: Ін-т змісту та методів навчання, 1998. - С. 129-130.

2. Попов В.Ю., Попова В.В. Вплив ефективності збутової діяльності на організаційну структуру підприємств // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць. - К.: Ін-т змісту та методів навчання, 1998. - С. 38-40.

Особистий внесок автора: проаналізовано вплив окремих функцій управління на результати діяльності підприємства.

3. Попов В.Ю. Функционально – стоимостной анализ и управление // Вестник ХГТУ. - 1998. - № 1(3). – С. 55-56.

4. Попова В.В., Попов В.Ю. Застосування функціонально-вартісного аналізу при формуванні стратегії зовнішньоекономічної діяльності фірми // Збірник матеріалів науково-практичного семінару. - К.: УАЗТ, 1998. - С. 64-66.

Особистий внесок автора: проаналізовано особливості використання функціонального підходу до управління зовнішньоекономічною діяльністю.

5. Попов В.Ю., Попова В.В. Експортний потенціал Херсонщини: збереження та тенденції розвитку // Збірник матеріалів другої науково-практичної конференції. - К.: УАЗТ, 1999. – С. 56-68.

6. Миколайчук Е.С., Попова В.В., Попов В.Ю. Определение оптимальной рыночной позиции на основе математического моделирования // Математические модели и современные информационные технологии: Сборник научных трудов. - К.: Ин-т матиматики НАН Украины, 1998. – С. 130-131.

Особистий внесок автора: запропоновано модель визначення ринкової позиції підприємства.

7. Бардачов Ю.М., Попова В.В., Попов В.Ю. Зовнішня торгівля та прямі інвестиції в Херсонській області в 1998 році // Зовнішня торгівля: Науковий економічний журнал. - 1999. - №1-2. – С. 134-136.

Особистий внесок автора: проаналізовано результати діяльності промислових підприємств Херсонської області.

8. Попов В.Ю. Применение ФСА в проектировании бизнеса // Экономические инновации: Сборник научных трудов института проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. - 1999. - Вып. 4. - С. 238-240.

9. Попов В.Ю. Застосування функціонального підходу до удосконалення управлінських процесів // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. - 2000. - № 2-3. – С. 130-131.

10. Попов В.Ю. Удосконалення управлінської діяльності підприємств агропромислового комплексу // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2001. - Вип.35. - С. 123-126.

11. Попов В.Ю. Кваліметричний підхід до визначення ефективності управлінських процесів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць ДНУ. - 2002. - Вип. 132.- С. 147-154.

12. Попов В.Ю. Функціональний підхід до реструктуризації інфраструктури організації // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць ДНУ. - 2002. - Вип. 147.- С. 104-113.