Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ткаченко Єлизавета Юріївна. Управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності підприємств машинобудування : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Запорізька держ. інженерна академія. — Запоріжжя, 2006. — 207арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 169-184.



Анотація до роботи:

Ткаченко Є.Ю. Управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності підприємств машинобудування. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, Запоріжжя, 2006.

Дисертацію присвячено розробці методичних і практичних рекомендацій щодо розвитку системи управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності підприємств машинобудування.

Досліджено теоретичні основи управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності підприємств. Проведено аналіз стану управління формуванням прибутку на підприємствах машинобудування. Здійснена оцінка впливу системи управління формуванням прибутку на господарську діяльність підприємства. Удосконалено методи розрахунку параметрів беззбитковості та самоокупності підприємства залежно від періоду виробництва. Розроблено модель планування прибутку на основі взаємозв’язку показників ефективності господарської діяльності підприємств машинобудування. Удосконалено систему показників співвідношення доходів і витрат господарської діяльності підприємств машинобудування. Досліджено залежність показника “вклад на покриття товару” підприємств машинобудування від індексу обсягів реалізації та показників ефективності виробництва.

У дисертації на основі проведених наукових досліджень здійснені методичні і практичні рекомендації щодо розвитку системи управління формуванням прибутку машинобудівних підприємств. Основні висновки зводяться до такого.

1. У процесі дослідження основних теоретичних положень щодо економічної сутності прибутку визначено, що прибуток створюється живою працею у процесі виробництва за допомогою засобів праці та предметів праці й у грошовому вигляді виникає після реалізації продукції. На його обсяг впливають зовнішні та внутрішні фактори, фактори життєвого циклу продукції та облікової політики підприємства. Встановлено, що прибуток підприємства виконує три основні функції: облікову, стимулюючу та фіскальну, в межах яких можна виділити декілька підфункцій. Для ефективного управління прибутком підприємству машинобудування треба сформувати систему управління прибутком, яка включає шість основних блоків: мета, принципи й завдання управління; механізм управління; організаційне забезпечення; інформаційне забезпечення; методи аналізу прибутку; контроль за виконанням плану з прибутку. У процесі управління прибутком підприємства важливе місце займають методи управління, які є способами і прийомами впливу керівної системи на керовану на різних ланках управління. Методи управління прибутком пов’язані з функціями управління: плануванням, організацією та контролем.

2. У дисертації здійснено аналіз стану управління формуванням прибутку на підприємствах машинобудування. У процесі дослідження встановлено, що підприємства машинобудування виявилися найбільш вразливими до негативних змін економічної ситуації, пов’язаних із трансформаційними процесами, наслідком чого стало зниження виробництва продукції машинобудування, але з 2001 р. спостерігаються позитивні зміни. Прибуток підприємств машинобудування формується в процесі операційної, фінансової та інвестиційної діяльностей. Операційна діяльність має пріоритетний характер стосовно інвестиційної, фінансової та інших видів діяльності, тому що від неї підприємства машинобудування одержують найбільшу частину прибутку (близько 70%) .

3. Для оцінки впливу системи управління формуванням прибутку на господарську діяльність підприємств машинобудування було проведено аналіз грошових потоків підприємства. У процесі дослідження було виявлено, що зростання обсягів виробництва й абсолютної суми прибутку не завжди супроводжувалося позитивними змінами фінансового стану, який є характеристикою економічної діяльності підприємств у цілому і галузі зокрема. Для оцінки періоду часу, за який грошові надходження повністю забезпечать грошові видатки, пропонується розраховувати період окупності потоку видатків.

4. Розрахунок параметрів беззбитковості та самоокупності підприємства залежно від періоду виробництва виконано на основі побудови нового графіка беззбитковості. Графік дає можливість у процесі аналізу та планування прибутку машинобудівних підприємств розрахувати показники: періоди беззбитковості та самоокупності, прибуток, обсяги реалізації продукції та ціну одиниці продукції в ці періоди.

5. Модель планування прибутку побудована на основі взаємозв’язку показників ефективності господарської діяльності підприємств машинобудування, за умови самоокупності виробництва. Умовою самоокупності є співвідношення, при якому виручка від реалізації продукції перевищує витрати на виробництво і забезпечує прибуток на рівні, не нижчому від нормативного значення. На базі цієї залежності побудована модель управління прибутком, яка пов’язана з показниками ефективності господарської діяльності. Модель дає можливість визначити плановий обсяг прибутку шляхом корегування базисного прибутку на індекс обсягу реалізації та показників ефективності. Розрахований плановий обсяг валового прибутку на 2006 р.: для ВАТ “Запорізький електровозоремонтний завод” – 23036,46 тис. грн, для ВАТ “Завод малогабаритних трансформаторів” – 5806,3 тис. грн, для ЗАТ “Запорізький автомобілебудівний завод” – 1186559,0 тис. грн, для ВАТ “Завод “Павлоградхіммаш” – 7110,4 тис. грн, для ВАТ “Запорізький завод високовольтної апаратури” – 26010,85 тис. грн.

6. Доповнено систему показників співвідношення доходів та витрат господарської діяльності підприємств машинобудування. Серед них: віддача постійних витрат, віддача вкладу на покриття, віддача змінних витрат, ємність постійних витрат, ємність змінних витрат, ємність витрат на покриття товару. Використання запропонованих показників дасть змогу підприємству оперативно контролювати рівень витрат, доходи та прибуток, удосконалити аналіз ефективності господарської діяльності підприємств машинобудування.

7. Досліджена залежність показника “вклад на покриття товару” підприємств машинобудування від індексу обсягів реалізації та показників ефективності виробництва. Різниця між ціною і змінними витратами в собівартості одиниці продукції дає можливість розрахувати величину вкладу на покриття, що характеризує суму коштів, одна частина якої йде на покриття постійних витрат, а інша – надходить у прибуток. За умови самоокупності виробництва, планування величини вкладу на покриття треба здійснювати на основі показника базисного періоду з корегуванням на зміну обсягу продажів та зміни матеріальних витрат і витрат на оплату праці.

Публікації автора:

1. Ткаченко Є.Ю. Аналіз взаємозв’язку витрат, обсягу виробництва та прибутку в залежності від часу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 5. – С. 211-214.

2. Ткаченко Є.Ю. Аналіз механізму управління прибутком підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4 –С. 323-326.

3. Ткаченко Е.Ю. Анализ соотношения показателей рентабельности и производительности труда // Бизнес информ. – 2006. – № 5. – С. 33-35.

4. Ткаченко Є.Ю. Планування прибутку на основі взаємозв’язку показників ефективності господарської діяльності підприємств машинобудування // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць.– Вип. 215: В 4 т.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т. 4. – С. 1121-1127.

5. Ткаченко Е.Ю. Регулирование соотношения производительности, фондовооруженности и рентабельности труда // Бизнес информ. – 2006. – № 4. – С. 67-69.

6. Ткаченко Е.Ю., Салига К.С. Моделирование нормативной рентабельности продаж // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць.– Вип. 192: В 4 т.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 4. – С. 1009-1015. Особистий внесок автора: розроблено модель взаємозв’язку показника рентабельності продажів та часткових показників ефективності господарської діяльності.

7. Ткаченко Є.Ю. Механізм управління прибутком підприємства // Матеріали Х наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені І. Пулюя. – Тернопіль: ТДТУ, 2006. – С. 275-276.

8. Ткаченко Є.Ю. Методи планування прибутку підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні моделі і методи прогнозування соціально-економічних процесів”. – К.: КНУ, 2006. – С.186-188.

9. Ткаченко Є.Ю. Системний підхід до управління прибутком підприємства // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 1. – С. 131-133.

10. Ткаченко Є.Ю. Управління прибутком підприємства // Матеріали ІХ науково-технічної конференції викладачів та студентів ЗДІА. – Запоріжжя: ЗДІА, 2004.– Ч. 5. – С. 87-91.

11. Ткаченко Є.Ю. Управління прибутком на підставі аналізу взаємозв’язку показників ефективності господарської діяльності підприємства // Матеріали VІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів і молодих учених “Роль інноваційних моделей розвитку регіонів у підвищенні конкурентноздатності товарів та послуг”. – Донецьк: ДЕГІ, 2006. – С. 233-235.

12. Ткаченко Е.Ю. Усовершенствование графика безубыточности // Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції “Фінанси України”. – Дніпропетровськ: ФМЕ ДНУ, 2006. – С.113-114.