Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Глєбова Наталія Володимирівна. Управління інвестиційними процесами на підприємстві в умовах ризику: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Глєбова Н. В. Управління інвестиційними процесами на підприємстві в умовах ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. - Харківський національний економічний університет, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних з управлінням інвестиційними процесами на підприємстві в умовах ризику. Для цього досліджено інвестиційне середовище в Україні, розглянуті теоретичні засади та визначено сутність і зміст етапів управління інвестуванням у поточну діяльність підприємства, а також сформульовано цілі інвестування в умовах ризику для прийняття управлінських рішень, уточнено визначення поняття ризику інвестиційного проекту та запропоновано використання комплексного показника “ціна ризику”. Запропоновано модель розрахунку ставки дисконтування та оцінювання ризику на основі портфельного підходу до інвестування.

Обґрунтовано і розроблено методичний підхід до комплексного аналізу ризиків інвестування поточної діяльності підприємства щодо: реалізації певних видів продукції за обсягом та ціною в умовах конкурентного середовища, впровадження нових технологій їх виробництва. Запропоновано методичне забезпечення до: прогнозування обсягів продажу продукції з урахуванням чинника сезонності виробництва; формування оптимальної структури портфеля реалізації за критерієм його максимальної рентабельності; визначення цінової стратегії виробництва продукції з орієнтацією на цілі інвестора; та технологія розрахунку показника «ціна ризику» для підвищення ступеню обґрунтованості управлінських щодо поточної діяльності підприємства

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-прикладного завдання щодо розвитку теоретичних і методичних засад та розробки практичних рекомендацій з управління інвестуванням у поточну діяльність підприємства в умовах ризику. До найбільш значущих результатів проведеного дослідження належать такі:

1. Аналіз умов інвестиційної діяльності в Україні виявив, що сучасний етап

розвитку економіки в Україні та ті структурні зрушення, які спостерігаються в ній, вимагають підвищення ефективності діяльності підприємства. Оскільки поточна діяльність підприємства зумовлена цілями його функціонування і розвитку, а процеси, які протікають у зовнішньому середовищі, характеризуються високим рівнем невизначеності і ризику, виникає необхідність дослідження умов, що підтримують стійке функціонування підприємства, зокрема інвестування у поточну діяльність.

2. Мінливість зовнішнього середовища, в якому функціонують підприємства, потребує розробки засобів оцінки ризику. Ризик у роботі розглядається як можливість втрат, що виникає внаслідок прийняття інвестиційних рішень у поточну діяльність підприємства в умовах невизначеності з урахуванням індивідуальної толерантності інвестора до ризику, а для його виміру запропоновано використовувати узагальнений комплексний критерій «ціна ризику», який характеризує величину умовних втрат, що є потенційно можливими при реалізації певної сукупності інвестиційних рішень.

3. Процес здійснення інвестицій необхідно розглядати як впорядковане явище з позицій теорії систем. Управління інвестуванням в поточну діяльність повинно включати такі основні етапи, як прогнозування, поточне планування, контролінг, що дозволить приймати рішення, ґрунтуючись на прийнятному рівні прибутковості і ризику з урахуванням ситуативної поведінки інвестора та його відношення до ризику за наявності достатньої інформації про перебіг інвестиційних процесів. Сукупність цілей інвестування в умовах ризику для прийняття обґрунтованих управлінських рішень спрямована на максимізацію прибутку, мінімізацію ризику, оптимізацію ймовірності отримання та оптимізацію коливання чистого дисконтованого доходу від поточної діяльності.

4. На основі проведеного аналізу існуючого методичного та прикладного забезпечення прийняття інвестиційних рішень в умовах ризику, моделей оцінки ризику і доходності інвестицій, обґрунтована модель розрахунку ставки дисконтування, що є синтезом САРМ-моделі та кумулятивного підходу. Її особливістю є пропозиції з визначення b-коефіцієнта ризику з урахуванням множини чинників, що впливають на ризик інвестиційного проекту.

5. Важливим етапом оцінки ризиків при прийнятті інвестиційного рішення є проведення не тільки якісного, але й кількісного аналізу, що зумовило необхідність розробки методичного підходу до комплексного аналізу ризиків інвестування у поточну діяльність підприємства. Запропонований в роботі методичний підхід дозволяє формалізувати невизначеність, оцінити ризик інвестування у виробництво продукції і реалізацію з урахуванням індивідуальної толерантності інвестора до ризику, розрахувати та врахувати ризик оновлення техніки і технології за допомогою використання методів портфельного і сценарного аналізу, імітаційного моделювання, дерева рішень, трендового регресійного аналізу, теорії ігор, аналізу чутливості показників інвестиційного проекту до змін зовнішнього середовища.

6. Розроблене методичне забезпечення управління інвестуванням в поточну діяльність підприємства дозволяє спрогнозувати обсяги продажу продукції з урахуванням чинника сезонності виробництва – на основі трендового регресійного аналізу; сформувати оптимальну структуру портфеля реалізації за критерієм його максимальної рентабельності – за допомогою методів теорії інвестиційного портфеля; визначити цінову стратегію виробництва продукції з орієнтацією на цілі інвестора – методами теорії ігор з використанням платіжної матриці. Впровадження методичного забезпечення дозволяє оцінити ризик інвестування у поточну діяльність підприємства.

7. Для розрахунку показника «ціна ризику» в дисертації запропонована технологія ризик-аналізу з використанням: сценарного аналізу (у випадках, коли кількість сценаріїв кінцева, а значення чинників дискретне та імітаційного моделювання, якщо кількість сценаріїв дуже велика, а значення чинників безперервні). Також можливо поєднувати сценарний аналіз з іншими методами кількісного аналізу ризиків: з методом дерева рішень і аналізом чутливості, що дозволяє підвищити ступінь обґрунтованості та достовірність рішень, що приймаються. Використання запропонованої технології розрахунку ризику дозволяє враховувати і оцінити можливий вплив змін умов інвестування у поточну діяльність на показники інвестиційного проекту.

Публікації автора:

1. Глебова Н.В. Использование маркетинговой стратегии при разработке инвестиционных решений // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвуз. зб. наук. праць. Вип. 38. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.12 – 16.

2. Глебова Н.В. Особенности оценки рисков инвестиционных проектов // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 40. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 43 – 47.

3. Глебова Н.В. К вопросу о рисках в инвестиционной деятельности предприятия

// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 8. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 31 – 35.

4. Глебова Н.В. Учет риска в инвестиционном проектировании // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 105. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 11–14.

5. Глебова Н.В. Инвестиционные риски и пути их снижения // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип.2. – Дніпропетровськ: Наука і

освіта, 2001. – С. 45– 48.

6. Глебова Н.В. Эконометрика инвестиционного проектирования // Економіка:

проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 107. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С 9 – 12.

7. Глебова Н.В. Принципы инвестиционного проектирования в условиях риска и неопределенности // Коммунальное хазяйство городов. Выпуск 46. – Киев: «Техніка», 2002. – С. 68 – 70.

8. Глєбова Н. В. Оценка перекрестного влияния инвестиционных рисков предприятия и проекта // Економіка розвитку. – Х.: ХНЕУ. – 2005. – № 2 (34).– С. 71–73.

9. Глебова Н. В. «Методологический подход к управлению инвестированием текущей деятельности предприятия» // Вісник економіки транспорту і промисловості. – Укр. гос. академия железнодорожного транспорта. – 2005. – № 11-12. – С. 37 – 43.

10. Глебова Н.В. Региональные аспекты развития инвестиционных процессов // Зб. матеріалів IV наук.-практич. конференції молодих економістів «Сучасні проблеми розвитку виробництва». – Харків: Модель Всесвіту, 2000. – С. 233 – 235.

11. Глебова Н.В. Портфельный подход к инвестиционному проектированию // Зб. матеріалів Першої всеукр. наук.-практич. конференції «Україна наукова 2001». Том 2. – Київ – Дніпропетровськ – Донецьк, 25/27 червня 2001 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 5 – 6;

12. Маляревський Ю. Д., Глєбова Н. В. Прийняття рішень з інвестування у поточну діяльність підприємства на підставі використання методів кількісного аналізу // Зб. мат. Всеукр. наук.-практ. конф. «Концептуальні засади формування менеджменту в Україні» (Судак-2005). – Київ: МАУП, 2005. – С. 74-82.

13. Маляревський Ю. Д., Глєбова Н. В. Оцінка інвестиційного ризику з урахуванням індивідуальної толерантності інвестора до ризику // Materials of final international scientifically–practical conference «The scince: theory end practice» July 20-h – August 5-h 2005. Volume 5. Economic sciences. Prague, Nauka i osvita, Dnepropetrovsk, Runauchkninga. Belgorod 2005, р. 13 – 16.