Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Буряк Руслан Іванович. Управління якістю продукції птахівництва: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003. - 20 с.



Анотація до роботи:

Буряк Р.І. Управління якістю продукції птахівництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

З позицій системного підходу визначено сутність управління якістю продукції як економічної категорії і критерію оцінки діяльності підприємств, опрацьовано науково-методологічні основи управління якістю продукції в сільському господарстві і системи контролю за нею. Доповнено теоретичний зміст категорії управління якістю продукції птахівництва комплексним підходом до вивчення цієї проблеми. На підставі комплексного дослідження та використання системного аналізу встановлено тенденції розвитку управління якістю, виробництва, переробки та реалізації продукції птахівництва.

Запропоновано заходи виходу галузі птахівництва з кризового стану шляхом впровадження в господарствах сучасних систем управління якістю продукції, які відповідають вимогам ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 9004 та вимогам концепції TQM, що дасть змогу підвищити якість та конкурентоспроможність продукції і відповідно збільшити прибутки підприємств.

Розроблено і впроваджено систему управління якістю продукції птахівництва в ВАТ “Племптахозавод “Рудня”” Броварського району, Київської області.

Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, які зводяться до наступного.

1. Проблема якості продукції є актуальною на всіх етапах розвитку суспільства. Україна пройшла етап, коли якість продукції проголошувалась головним лозунгом розвитку країни, а фактичні зусилля докладались не до розв’язання цієї проблеми, а до накопичення кількісних показників. Сучасні вітчизняні виробники опинилися в складному положенні: засилля іноземної сільськогосподарської продукції витісняє їх з власного ринку, ще більш проблематичним постає питання завоювання іноземних ринків збуту. Тому все більше керівників підприємств постають перед необхідністю пошуку можливостей входження в ринкову економіку за допомогою методів управління якістю. Тобто, проблема набуває рис стратегічної задачі, від розв’язання якої залежить добробут всього суспільства.

2. Реалізація концепції економічного росту в Україні базується на зростанні конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Одним з головних питань, що потребують негайного розв’язання, є вдосконалення якісних параметрів виробленої продукції.

3. Галузь птахівництва поступово починає виходити з кризи. За останні кілька років вітчизняні інвестори вклали гроші в 82 птахофабрики, які були на межі банкрутства, а тепер успішно працюють. Завдяки інвестиціям ці підприємства змогли створити потужні торгові марки та налагодити випуск якісної продукції птахівництва.

4. Впровадження у птахівничих господарствах України систем управління якістю продукції, що відповідають вимогам ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 9001 і основним принципам концепції Загального управління якістю (TQM), одночасно з сертифікацією систем управління якістю дасть змогу випускати високоякісну продукцію птахівництва на рівні міжнародних вимог.

5. Конкурентоспроможність, за нормальних ринкових умов, безпосередньо залежить від якості продукції, яка в оптимальній економічній системі стає не лише інструментом змагання з конкурентами, але й показником ділової гідності та самоповаги, змушуючи підприємця тримати власну торгову марку на належному рівні.

6. Виробники продукції птахівництва потребують пільгових кредитів з метою закупівлі технологічного обладнання для модернізації виробництва, яке має забезпечити підвищення якості продукції.

7. Розробка стандартів на продукцію птахівництва, які відповідатимуть міжнародним вимогам, та стеження за дотриманням вимог стандартів має відбуватися за сприяння держави.

8. В результаті проведення аналізу ефективності галузі птахівництва в Україні встановлено, що найбільш рентабельними є спеціалізовані господарства з середньорічним поголів’ям понад 85000 голів курей (рентабельність 8,5 %).

9. У державному та місцевих бюджетах потрібно передбачити кошти для організації незалежних лабораторій з визначення параметрів якості (з урахуванням зонального розміщення). Необхідно збільшити кількість державних інспекторів з контролю за якістю продукції.

10. На основі проведеного кореляційно-регресійного аналізу встановлено, що з усіх економічних факторів найбільший вплив на якість продукції птахівництва мають затрати на управління нею. Також, досить суттєво впливають на якість такі фактори: затрати кормів, вартість кормів, затрати на виробництво продукції, затрати праці, вартість електроенергії та питома вага кормів власного виробництва.

11. Розроблено і рекомендовано до впровадження систему управління якістю продукції птахівництва, яка пройшла апробацію в ВАТ “Племптахозавод “Рудня””.

12. Диспаритет цін на продукцію птахівництва і промислову в Україні зобов’язує виробників першої використовувати енергозберігаючі технології та випускати якісну продукцію – це обумовить зниження собівартість продукції, зменшення витрат та підвищення прибутковості підприємств.

Публікації автора:

1. Буряк Р.І. Маркетинг продукції птахівництва в Україні// Науковий вісник НАУ. – 2001. – Вип. 40. – С.340-343.

2. Буряк Р.І. Сучасні підходи до управління якістю продукції птахівництва// Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 56. – С.317-319.

3. Буряк Р.І. Стан і перспективи розвитку галузі птахівництва в країнах ЄС, Центральної та Східної Європи// Ринкова трансформація економіки АПК: кол. Монографія у чотирьох частинах./ За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнєва. Ч. 2. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. –К.: ІАЕ, 2002. – С.536-539.

4. Буряк Р.І. Кон’юнктура ринку продукції птахівництва// Науковий вісник НАУ. – 2003.– Вип. 62. – С.186-188.