Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Деркач Микола Іванович. Управління конкурентоспроможністю інтегрованих об'єднань підприємств в умовах єдиного європейського простору : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Деркач М.І. Управління конкурентоспроможністю інтегрованих об’єднань підприємств в умовах єдиного європейського простору. Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний авіаційний університет, Київ, 2004.

Актуальність роботи обумовлена необхідністю пошуку нових механізмів підвищення ефективності функціонування та конкурентоспроможності українських підприємств в умовах глобалізації, інтернаціоналізації та євроінтеграції.

Запропоновані в роботі концептуальні підходи до забезпечення конкурентоспроможності українських підприємств в умовах єдиного європейського економічного простору шляхом створення інтегрованих об’єднань дозволяють створити більш ефективну і повноцінну бізнес-систему з єдиним центром прийняття стратегічних і тактичних рішень, збалансованою системою цілей, ефективною організаційною структурою і ключовими бізнес-процесами. Введене поняття єдиного європейського економічного простору дозволяє конкретизувати чинники зовнішнього середовища, які впливають на конкурентноздатність вітчизняних підприємств на міжнародних ринках. Дослідження практики створення та розвитку фінансово-промислових груп, корпоративних утворень та холдингів в Україні та за кордоном дозволили виявити основні підходи до їх формування і визначити стратегічні орієнтири з урахуванням національних інтересів. Розроблені моделі та формалізовані процедури формування або реорганізації ІОП, матриця конкурентних переваг і ризиків, система критеріїв дозволяють виокремити різновиди синергії при взаємодії учасників ІОП та розрахувати сукупність показників конкурентоспроможності об’єднання на оперативному, тактичному і стратегічному рівнях в умовах єдиного європейського економічного простору. Зроблені рекомендації щодо законодавчого забезпечення конкурентоспроможності українських підприємств в умовах ЄЄЕП, які передбачають гармонізацію нормативно-правових актів різних країн та їх об’єднань, а також стимулювання вертикальної і горизонтальної інтеграції виробничого, наукового, фінансового капіталів, реформування системи корпоративного управління тощо.

В дисертаційній роботі на основі аналізу сучасних теоретичних підходів до визначення конкурентоспроможності та практичної діяльності інтегрованих утворень суб’єктів господарювання вирішено наукове завдання управління конкурентоспроможністю підприємств шляхом їх входження до складу інтегрованих об’єднань підприємств в умовах єдиного європейського економічного простору, що має суттєве значення для підвищення ефективності функціонування та конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки:

  1. Аналіз процесів ринкової трансформації економіки України свідчить про досить низький рівень концентрації виробництва та капіталу, відсутність стабільних коопераційних зв’язків, що обумовлено процесами реструктуризації, безсистемної приватизації підприємств та їх об’єднань; погіршення ефективності функціонування господарюючих суб’єктів на фоні зростаючої на ринку України експансії транснаціональних корпорацій. Ці чинники спонукають і є передумовами створення інтегрованих структур, побудованих на принципах концентрації, кооперації та спеціалізації виробництва, здатних забезпечити необхідний рівень конкурентоспроможності вітчизняних підприємств на міжнародних ринках.

  2. Дослідження категорій «конкурентноздатність» та «конкурентоспроможність» дозволило чітко визначити необхідні та достатні умови, ознаки та чинники підвищення конкурентоспроможності об’єднань підприємств за рахунок досягнення ефектів масштабу, синергії, доповнення, повноти обхвату ринку. При цьому підкреслено, що конкурентноздатність відображає наявний потенціал суб’єкта господарювання, а конкурентоспроможність – вміння реалізувати цей потенціал і задовольнити потреби споживачів у просторі та часі.

  3. Комплексний аналіз організаційно-правових та організаційно-економічних форм об’єднань підприємств в Україні та за кордоном дозволив розкрити економічний механізм їх створення, розробити класифікацію інтегрованих об’єднань підприємств, яка стала методологічною основою для їх організаційно-економічного аналізу з метою розробки методів підвищення конкурентоспроможності в умовах єдиного європейського економічного простору

  4. Критичний аналіз діючого міжнародного та українського законодавства, яке регулює процеси створення та функціонування інтегрованих об’єднань підприємств, дозволив констатувати, що основними напрямками державної політики з формування конкурентного середовища є створення організаційних, правових і економічних передумов для демонополізації економіки і розвитку підприємництва; забезпечення здорової конкуренції між вітчизняними й іноземними компаніями в національних кордонах та за їх межами; врахування загальнонаціональних інтересів і пріоритетів національного розвитку; орієнтація на європейську модель соціально-економічних відносин та поглиблення європейської інтеграції шляхом адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, гармонізації нормативних актів в межах регіональних об’єднань держав (СНД, ЄЕП, ГУАМ тощо).

  5. Проведений аналіз міжнародних економічних відносин України з іншими державами дозволив зробити висновок про необхідність мультиколінеарності економічних інтересів з виділенням національних пріоритетів. У цьому контексті запропоновано визначення єдиного європейського економічного простору як бізнес-середовища, утвореного сукупністю зовнішньоекономічних контрактів суб’єктів господарювання – резидентів України з контрагентами – резидентами переважно європейських країн. При цьому акцентовано увагу, що зовнішньоекономічну діяльність українських підприємств необхідно розглядати не як окремі економічні відносини з регіональними економічними угрупуваннями (наприклад, з країнами ЄС, Балтії чи СНД), а як цілісну систему, в якій Україна виступає інтеграційним базисом, а стратегічною метою євроінтеграції є підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств.

  6. Досвід країн Східної Європи щодо формування єдиного бізнес-простору з Європейським Союзом показав, що приваблюючою рисою конкурентоспроможності економіки постсоціалістичної країни є здатність агрегуватися в господарську систему існуючого об’єднання країн. Для рівня суб’єктів господарювання це означає досягнення превалюючої цінової, асортиментної, якісної переваги над суб’єктами внутрішнього економічного середовища ЄС, що є можливим завдяки існуючому географічному, ресурсному, трудовому потенціалу, відносно невеликому рівню оплати праці при наявності достатньої кваліфікації працюючих.

  7. Практика формування та розвитку інтегрованих об’єднань в Україні дозволила констатувати, що їх становлення відбувається в умовах інвестиційного голоду, переважній орієнтації більшості комерційних банків на короткострокові фінансові операції, досить низької рентабельності промислового виробництва, недостатнього рівня концентрації капіталу, боротьби за володіння найбільш прибутковою частиною власності.

  8. Аналіз крупних фінансово-промислових груп, корпоративних об’єднань, холдингів в Україні дозволив виявити основні підходи до створення конкурентноздатних вітчизняних ІОП: а) включення до їх складу профільних підприємств з країн ЄЄЕП, що дає доступ на європейський ринок і ліквідує цінові та квотні бар’єри; б) спільне з іноземними підприємствами використання розробленого (виготовленого) в Україні унікального продукту (наприклад, продукція авіа-космічного комплексу); в) формування вертикально-інтегрованих об’єднань, що забезпечують замкнутий цикл «видобуток сировини за кордоном – виробництво продукції в Україні – збут продукції на ринках країн ЄЄЕП»; г) створення об’єднань на основі інтелектуального капіталу резидентів України.

  9. Дано визначення управління конкурентоспроможністю ІОП як процесу розробки і реалізації управлінських впливів, заснованих на використанні об’єктивних економічних законів щодо формування та регулювання конкурентоспроможності об’єднання відповідно до стратегічних і поточних цілей. Моделювання цього процесу здійснюється шляхом розроблення формалізованої процедури генерування цілей, вибору організаційно-економічного механізму та оцінки ефективності формування об’єднання. Розроблено логістичну матрицю, яка дозволяє розподілити основні бізнес-процеси між підприємствами - учасниками об’єднання з метою усунення дублювання, кращого виконання управлінських функцій і створення конкурентних переваг від спільної діяльності.

  10. Для оцінки конкурентоспроможності інтегрованих об’єднань підприємств запропоновано систему критеріїв, яка передбачає розрахунок економічних, фінансових, технічних та інших параметрів конкурентоспроможності ІОП у різних часових інтервалах, з урахуванням можливих змін умов зовнішнього середовища. При цьому вирішальними чинниками високої конкурентоспроможності ІОП в умовах єдиного європейського простору є конкурентні переваги товарів і послуг учасників об’єднання на європейських ринках, нижчі сукупні витрати на створення доданої вартості, переваги над конкурентами щодо швидкості реагування на зміни попиту і зменшення логістичних витрат на доставку необхідних товарів споживачам, які випливають із спільної діяльності.

  11. Розроблені рекомендації щодо законодавчого забезпечення конкурентоспроможності українських підприємств в умовах ЄЄЕП, які передбачають гармонізацію нормативно-правових актів різних країн та їх об’єднань, а також стимулювання вертикальної і горизонтальної інтеграції виробничого, наукового, фінансового капіталів, реформування системи корпоративного управління тощо можуть бути використані при підготовці законодавчих ініціатив Кабінету Міністрів України та профільних комітетів Верховної Ради України.

  12. Напрямком подальших наукових досліджень слід вважати створення механізму взаємодії між підприємствами - учасниками ІОП в умовах ЄЄЕП і формування конкурентного потенціалу у площині підвищення інтеграції науки з виробництвом, створенні і стимулюванні компаній, зайнятих наукомістким виробництвом та експортом високотехнологічної продукції.

Публікації автора:

Монографії

  1. Деркач М.І., В.І.Щелкунов, С.В.Бабак. Неурядові економічні організації в системі СОТ. – К.: Наукова думка, 2004. – С. 148.

Публікації у фахових виданнях України

  1. Деркач М.І. Проблеми розвитку інвестиційної діяльності у великих індустріальних регіонах та шляхи їх розв’язання // Вісник ДДФЕІ: економічні науки.- Дніпропетровськ, ДДФЕІ, 2004. №2 (12). – С. 20-29.

  2. Деркач М.І. Концептуальні підходи до формування конкурентоспроможних інтегрованих об’єднань підприємств // Проблеми системного підходу в економіці: Зб. наук. пр.- Випуск 6.- К.: НАУ, 2004. - С. 225-235.

  3. Деркач М.І. Об’єднання підприємств як інструмент підвищення конкурентоспроможності // Актуальні проблеми економіки. - №10.- К.: НАУ- 2004. - С. 89-101.

  4. Деркач М.І. Моделювання процесів інтеграції підприємств України в господарську систему Євросоюзу з використанням механізму галузевих об’єднань// Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – Вип. 3.- К.: НАУ - 2004.- С. 272 – 280.

Статті і тези в інших виданнях

  1. Деркач М.І., Григорак М.Ю. Актуальні проблеми підвищення конкурентоспроможності транспортної системи України в умовах євро інтеграції. // Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики: Збірник матеріалів 6 Міжнародної науково-практичної конференції. – К., 2004. – С. 159-162.