Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


403. Янковський Микола Андрійович. Управління конкурентоспроможністю підприємства на світових ринках: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Янковський М.А. Управління конкурентоспроможністю підприєм-
ства на світових ринках. –
Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів формування та управління конкурентоспроможністю підприємств у контексті їх виходу на світові ринки за умов внутрішніх економічних трансформацій та міжнародних процесів інтеграції і глобалізації. Систематизовано організаційно-економічні аспекти управління конкурентоспроможністю промислового підприємства. На основі аналізу зовнішньоекономічних зв'язків України в географічному, галузевому та регіональному аспектах зроблено оцінку позицій України в міжнародному конкурентному просторі на основі аналізу експортної діяльності. Досліджено конкурентні можливості України й оцінено економічні наслідки від включення країни в об'єднання регіонального співробітництва, а також від вступу України до СОТ. Проведено оцінку міжнародної конкурентоспроможності українських підприємств хімічної промисловості. У напрямі формування системи управління конкурентоспроможністю на макрорівні розроблено концепцію інтеграції України у світовий конкурентний простір; на мікрорівні – розроблено системний підхід до ефективної мобілізації внутрішніх резервів підвищення конкурентоспроможності. Запропоновано систему управління якістю продукції на великому промисловому підприємстві, яку впроваджено у виробничих підрозділах ВАТ «Концерн «Стирол». На прикладі ВАТ «Концерн «Стирол» розроблено стратегію розвитку внутрішніх ресурсів конкурентоспроможності підприємства на основі методу ентропії і екстрапотенціалу.

  1. Участь у конкуренції на національному та міжнародному рівнях стимулює розвиток конкурентних переваг окремих підприємств та цілих галузей. Оскільки середовищем формування конкурентних переваг є національна економіка, в межах якої доступ до цього середовища поступово отримують інші підприємства та галузі, що технологічно або територіально пов'язані з конкурентоспроможними господарськими одиницями, доцільно розглядати таке поняття, як конкурентоспроможність національної економіки. Конкурентоспроможність національної економіки полягає не тільки в наявності критичної маси галузей, що є конкурентоспроможними на світових ринках, але й в існуванні внутрішнього механізму державного регулювання конкуренції та підтримки конкурентоспроможності національних виробників, що дозволяє утримувати, відтворювати та формувати нові конкурентні переваги.

  2. Однією з найскладніших та невирішених проблем затвердження конкурентоспроможності українських виробників на світових ринках є те, що світове економічне співтовариство не визнає Україну як країну з ринковою економікою. А це обмежує застосування заходів державного регулювання конкурентоспроможності та практично нівелює заходи, що впроваджуються безпосередньо на мікрорівні, тому що за умов статусу країни з неринковою економікою конкурентні переваги українських виробників класифікуються як наслідок несумлінної конкуренції.

  3. Розв'язання цієї проблеми є можливим у двох вимірах: на макрорівні – вступ країни до СОТ, що автоматично приведе до змін статусу економіки країни, на мікрорівні – доказ окремими підприємствами відсутності державної фінансової допомоги у створенні власних конкурентних переваг, одним із поодиноких прикладів чого є отримання від спеціальних структур ЄС ВАТ «Концерн «Стирол» статусу підприємства з ринковою економікою після надання підтверджень на користь того, що підприємство, яке обіймає 2,5-3 відсотки світового виробництва основних видів мінеральних добрив, функціонує в системі світогосподарських зв'язків в умовах ринкових відносин.

  4. Аналіз впливу ВЕЗ та ТПР Донецької області на економіку регіону свідчить про зростання виробництва, його технічне оновлення, в тому числі і за рахунок залучення іноземних інвестицій. Дослідження результатів функціонування ВЕЗ і ТПР у розрізі якісно-технологічної структури свідчить про те, що застосування спеціальних режимів інвестиційної діяльності сприяє розвитку конкурентоспроможності підприємств високотехнологічних галузей.

  5. В основу формування стратегії інтеграції України до світового конкурентного простору, а також до механізму її реалізації мають бути закладені критерії зміцнення конкурентоспроможності національних галузей, орієнтація на глобальні зміни в світовому господарстві та тенденції їх впливу на національну економіку. Для забезпечення конкурентоспроможності вітчизняної продукції на світових ринках інвестиційна політика держави має бути спрямованою на розвиток перспективних технологій та сфер діяльності.

  6. Невикористаними для України залишаються „колективні” резерви конкурентоспроможності в рамках регіональних організацій економічного співробітництва, для тестування ефективності яких запропоновано поняття щільності зовнішньоекономічних зв'язків і характеру сумісності економік. Категорія щільності розкриває обсяги та структуру економічних зв'язків між країнами в розрізі кількості учасників процесу та обсягів операцій між ними. Щільність зв'язків з кожним партнером по інтеграції має бути приблизно однаковою, тому що в іншому випадку учасники економічного блоку отримають непропорційні вигоди від лібералізації відносин. Іншим чинником є сумісність економік, що розкривається або в ідентичності, або у взаємодоповнюваності національних економік країн-учасниць блоків. Поєднання цих двох характеристик дозволяє стверджувати, що найбільш повно „колективний” резерв конкурентоспроможності країна може задіяти в блоках, з членами яких складаються відносини ідентичності та спостерігається високий рівень тісноти зв'язків. Дослідження перспектив участі України в тих чи інших регіональних об'єднаннях свідчить про те, що найбільш вигідними з точки зору підвищення конкурентоспроможності напрямами інтеграції є участь в ЄЕП та ОЧЕС.

  7. З метою попередження дій з боку країн-імпортерів, що обмежують конкурентоспроможність українських експортерів, необхідно здійснювати безперервний моніторинг динаміки експортно-імпортних операцій для виявлення тих країн, що потенційно готові вводити обмежувальні заходи проти імпорту. Реалізація результатів використання запропонованих методів прогнозування протекціоністських заходів з боку інших країн може відбуватися в таких напрямах, як інформування експортерів про отримані результати; часткова переорієнтація експорту шляхом залучення державних зовнішньоторговельних структур з використанням державного замовлення; укладання міжурядових угод про співробітництво і використання режимів найбільшого сприяння з країнами, що не представляють загрози в плані використання протекціоністських заходів.

  8. Управління конкурентоспроможністю на мікрорівні включає розробку моделі управління конкурентоспроможністю продукції підприємства, в основу якої покладено чинники, що визначають діапазон застосування засобів цінової та нецінової конкуренції, а саме фінансові резерви зниження витрат і підвищення якості, а також рівень толерантності споживачів до цінових змін. Рекомендується також шляхом розрахунку інтегральної оцінки споживчих властивостей проводити порівняння власних товарів з товарами конкурентів.

  9. Для активізації внутрішніх резервів підвищення конкурентоспроможності великого промислового підприємства запропоновано підхід моделювання виробництва та збуту продукції на основі кібернетичного підходу, що враховує ентропію та екстрапотенціал. Розрахунки прогнозних показників виробництва, ентропії, ефекту адаптації і екстрапотенціалу проводяться на основі фактичних даних про обсяги випуску, виробничі збої, виробничі потужності з урахуванням впливу тенденцій розвитку ринкової кон'юнктури.

  10. З метою підвищення конкурентоспроможності продукції на світових ринках запропоновано модель управління якістю на основі методики «Шість сигм», яка є принципово новим підходом до здійснення контролю за відхиленнями якісних параметрів від заданих норм та організації системного реагування підприємства на припущені помилки. Апробація методу в практиці ВАТ «Концерн «Стирол» підтверджує його дієвість як ефективного інструменту впливу на технічний стан виробництва, його фінансові результати та імідж.

Публікації автора:

Монографії

  1. Янковский Н.А. Управление конкурентоспособностью предприятия на мировых рынках: микро- и макроуровни. – Донецк: ДонНУ, 2004. – 376 с.

  2. Янковский Н.А. Повышение эффективности внешнеэкономической деятельности крупного производственного комплекса. – Донецк: ДонГУ, 2000. – 430 с.

  3. Янковский Н.А. Прогнозирование развития крупного производственного комплекса: теория и практика. – Донецк: Донеччина, 1999. – 160 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Янковский Н.А. Директор глазами директора – 15 лет спустя // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 1999. – № 1. – С. 17-23.

  2. Янковский Н.А. Концерн „Стирол” в XXI веке // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 1999. – С. 98-102.

  3. Янковский Н.А. „Стирол” в XXI веке: проблемы становления и взгляд в будущее // Менеджер. Вісник Донецької державної академії управління. – 1999. – № 2. – С. 15-24.

  4. Янковский Н.А. Программа развития ОАО “Концерн “Стирол” на период до 2015 года // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк:ДонГУ. – 2000. – С. 36-39.

  5. Янковский Н.А. Некоторые аспекты ВЭД в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – Часть 1. – С. 97-103.

  6. Янковский Н.А. Энтропия и экстрапотенциал экономических систем (на примере Концерна „Стирол”) // Экономика Украины. – 2001. – № 4. – С.30-35.

  7. Янковський М.А. Міжнародний обмін технологіями як фактор науково-технічного розвитку // Економіст. – 2001. – № 12. – С. 36-37.

  8. Шкрабак І.В., Янковський М.А. Вдосконалення системи прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів як основа підвищення ефективності державного територіального управління // Менеджер. Вісник Донецької державної академії управління. – 2002. – № 6. – С. 28-34.

Особистий внесок: запропоновано принципову схему обґрунтування перспектив регіонального розвитку на засадах зміцнення конкурентоспроможності підприємств регіону.

  1. Янковский Н.А. Интернационализация отраслей промышленности: мировые тенденции // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 142. – С.211-218.

  2. Шкрабак І.В., Янковський М.А. Логістичний підхід до управління регіональними інвестиційними потоками // Менеджер. Вісник Донецької державної академії управління. – 2002. – № 5. – С. 174-178.

Особистий внесок: визначено концептуальні засади інвестиційної складової Програми “Донецька область - 2020“.

  1. Янковський М.А. Антидемпінгові процеси як фактор економічної небезпеки для українських експортерів // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.– Донецк: ДонНУ. – 2002. – Часть 1. – С. 70-72.

  2. Янковский Н.А. Иностранные инвестиции как катализатор экономического роста государства // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – Т.1. – С. 61-68.

  3. Янковский Н.А. Антидемпинговые расследования и методология их проведения // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Часть 1. – С. 250-252.

  4. Янковский Н.А. Стратегия “Стирола” // Економіст. – 2003. – № 11. – С.38-39.

  5. Янковский Н.А. Экологическая ситуация в Донецком регионе и конкурентоспособность продукции на внешних рынках // Економіст. – 2003. –№ 9. – С . 26-27.

  6. Янковский Н.А. О некоторых перспективных направлениях привлечения иностранных инвестиций // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 2003. – № 1. – С.10-16.

  7. Макогон Ю.В., Янковский Н.А., Марченко М.Ю., Хаджинов И.В. Экономические последствия присоединения Украины ко Всемирной торговой организации // Экономика Украины. – 2003. – № 12. – С. 69-77.

Особистий внесок: запропоновано методику розрахунку конкурентного імпортного мита в контексті вимог СОТ.

  1. Янковский Н.А. Концерн “Стирол” сегодня // Менеджер.Вісник Донецької державної академії управління. – 2004. - № 1. – С. 4-6.

  2. Янковский Н.А. Иностранное инвестирование в экономику Украины – анализ и ускорение процесса // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. –Донецк: ДонНУ. – 2004. – Часть 1. – С.229-234.

  3. Янковский Н.А. Повышение эффективности внешнеэкономической деятельности крупного промышленного предприятия на основе снижения энтропии его экономической системы // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 2004. - № 1. – С.7-15.

Матеріали наукових конференцій

  1. Янковский Н.А. Инвестиционная политика предприятия в условиях территорий приоритетного развития // Матеріали четвертої міжнар. наук. конф. „Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: інвестиційні аспекти” (13-15 вер., 1999 р.). – Ялта-Форос: ТАНГ. – 1999. – С. 292-294.

  2. Янковский Н.А. Диверсификация внешнеэкономической деятельности ОАО „Концерн Стирол” // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта – 2003” (20-24 січ., 2003 р.). – Т. 20. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 52-54.

Інші видання

  1. Янковский Н.А. Звезда „Стирола” // Донбасс – Инвест. – 1999. –№ 1. – С.24-27.

  2. Янковский Н.А. Стремление к совершенству // Донбасс-Инвест. – 1999. – № 2. – С.18-20.

  3. Янковский Н.А., Демиденко И.В.,Степанов В.А., Мельников Б.И., Никитенко Э.Ф., Кравченко Б.В. Аммиак: вопросы технологи: Монография. – Горлівка: ГИК "Новая печать", ООО "Лебедь", 2001. – 516 с.

Особистий внесок: узагальнено теоретичні питання абсорбції газів, вуглекислоти, розроблено технологічні схеми очищення розчинами поташу.

  1. Янковский Н.А. Мы осваиваем мировой рынок вширь и вглубь // Донбасс-Инвест. – 2001. – № 1-3. – С. 109-126.

  2. Янковский Н.А. Развитие интеграционных процессов в рамках ЧЭС и ГУУАМ // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Донецк – Свиштов – Албена. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – С. 7-12.

  3. Янковский Н.А. Структурные проблемы внешнеэкономической деятельности Украины // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. – Донецьк: ДонНУ. – 2003. – С. 30-37.

  4. Янковский Н.А. Структурные диспропорции в сфере ВЭД // Діловий вісник. – 2004. – № 2. – С.19-20.