Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


336. Стадник Мирослав Ярославович. Управління міжнародною діяльністю підприємств на світових ринках високотехнологічної продукції: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Українська академія зовнішньої торгівлі. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Стадник М.Я. Управління міжнародною діяльністю підприємств на світових ринках високотехнологічної продукції. . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – “Економіка, організація і управління підприємствами”. – Українська академія зовнішньої торгівлі. Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. м. Київ, 2004.

В дисертаційній роботі досліджені особливості розвитку світового ринку високотехнологічної продукції та визначений стан високотехнологічної і інноваційної сфери економіки України і перспектив її інтеграції до світових ринків.

Обґрунтована концепція управління міжнародною діяльністю підприємств на ринках високотехнологічної продукції та визначені основні методичні підходи до вирішення проблем посилення конкурентноздатності вітчизняних підприємств на світових ринках високотехнологічної продукції, а також управління потенціалом міжнародної діяльності підприємства на ринках високотехнологічної та інноваційної продукції. Обґрунтовані основні організаційно-управлінські аспекти підвищення ефективності діяльності підприємств на світових високотехнологічних ринках.

Дослідження методологічних і методичних проблем управління міжнародною діяльністю підприємств на ринках високотехнологічної продукції дозволило зробити наступні висновки.

1. В ХХ сторіччі у національних економіках розвинутих країн виник принципово новий організм – інноваційні системи, в рамках яких постійно зароджуються та розвиваються інноваційні кластери, які взаємодіють між собою, інтегруються у міжнародному масштабі і породжують глобальну інноваційну сферу.

2. Річний обсяг наукомісткої продукції на світовому ринку сьогодні досягає 2,5 – 3,0 трлн. дол. За прогнозами у наступні 15 років він може досягти 6,0 трлн. дол. Визнаними лідерами у світовій торгівлі є компанії США, Японії, Німеччини, Великобританії і Франції. У ряді галузей високих технологій до них наближаються країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону – Республіка Корея, Малайзія, Сінгапур, Китай та інші. Україна на цьому ринку займає дуже скромне місце – 0,05% або 1,45 млрд. дол.

Прогнозні оцінки різних фахівців дають право стверджувати, що більш ніж на 2,0 млрд. дол. високотехнологічної та інноваційної продукції Україна у найближчі 2 – 3 роки не продасть. Але необхідно значно підвищити свою частку світового ринку за рахунок активізації міжнародної діяльності підприємств у світовій інноваційній сфері та на високотехнологічних ринках.

3. Розробка та просування високотехнологічної продукції на зовнішні ринки потребує нових форм організації зовнішньоекономічної діяльності підприємства, в основі яких повинні знаходитися визначення довгострокових стратегічних пріоритетів, ефективна науково-технічна, інноваційна, інвестиційна та маркетингова співпраця між суб'єктами міжнародної мережі інноваційних, високотехнологічних підприємств, що потребує кардинальних змін у менеджменті інноваційної діяльності вітчизняних підприємств.

4. Для забезпечення постійного інноваційного розвитку й ефективної міжнародної співпраці менеджмент та маркетинг на підприємстві повинен мати інтеграційний стратегічний характер.

5. На рівні підприємства слід комплексно підходити до управління конкурентоспроможністю, виходячи з необхідності досягнення конкурентних переваг по декількох напрямах: зниження витрат, підвищення якості, забезпечення гнучкості виробничої та маркетингової діяльності підприємства, перманентного інноваційного пошуку, мінімізації часу виробництва та виведення продукту на ринок. Це забезпечує підвищення потенціалу міжнародної економічної діяльності підприємства на високотехнологічних ринках.

6. Щоб визначити потенціал міжнародної діяльності підприємства (Пм) необхідно оцінити його складові: експортний потенціал (Рек), потенціал щодо спільного підприємництва (Рсп) та міжнародний інвестиційний потенціал (Рін), а Пм = F(Рек, Рсп, Рін). Такий підхід дозволяє визначити переваги підприємства і, в залежності від цього, сформувати ефективну стратегію виходу на зовнішні ринки.

7. Однією з головних умов підвищення конкурентноздатності вітчизняних підприємств на світових ринках високотехнологічної продукції є гармонізація їх технологічного розвитку, менеджменту та маркетингу до рівня основних конкурентів або потенційних партнерів. Це будуть конкретні дії щодо гармонізації технологічного середовища України з розвинутими країнами.

8. Найважливішою проблемою на шляху до інноваційного розвитку є: розробка і реалізація державної політики у сфері науки і технологій на довготривалу перспективу; система визначення і реалізації пріоритетів інноваційного розвитку; оптимальне поєднання ринкових методів управління інноваційною діяльністю, в тому числі і міжнародною, із заходами державного регулювання.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Стадник М.Я. Методологія оцінки конкурентного потенціалу підприємства // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2003. – № 3 (7), ч.1. – С. 89–96.

2. Стадник М.Я., Онищенко В.П., Стичішин П.П. Методика оцінки експортного потенціалу підприємства та визначення регіональних напрямів його реалізації // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2004. – № 1. – С. 71–78.

Особистий внесок: обґрунтована методика оцінки експортного потенціалу підприємства.

3. Стадник М.Я., Онищенко В.П. Світова організація торгівлі і високотехнологічні галузі України // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №8. – С. 76–80.

Особистий внесок: визначені особливості можливого впливу на розвиток високотехнологічних галузей вступ України до СОТ.

4. Стадник М.Я., Терещенко Ю.Ф. Міжнародний маркетинг високотехнологічної продукції // Проблеми науки. – 2004. – №12. – С.32–36.

Особистий внесок: визначені основні напрями державної політики щодо підтримки експорту високотехнологічної продукції.

5. Стадник М.Я. Особливості управління міжнародною діяльністю підприємств на ринках інноваційної та високотехнологічної продукції // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2004. – № 4 (16). – С. 74–80.

6. Стадник М.Я. Методика оцінки міжнародного потенціалу підприємства на ринках високотехнологічної продукції // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №1. – С. 126–129.

Публікації в інших виданнях:

7. Стадник М.Я., Онищенко В.П. Реструктуризація військово-промислового комплексу як необхідна умова нарощування експорту високотехнологічної продукції. “Наукові праці МАУП.”, Вип. 10., "Управління конкурентоспроможністю в умовах глобалізації". – К.: МАУП, 2003. – С.129–134.

Особистий внесок: визначені основні напрями реструктуризації ОПК в контексті нарощування експорту високотехнологічної продукції.

8. Стадник М.Я., Близнюк С.В. Методичні особливості оцінювання конкурентоспроможності підприємства. „Наукові праці МАУП.”, Вип. 10., „Управління конкурентоспроможністю в умовах глобалізації”. – К.: МАУП, 2003. – С.154–156.

Особистий внесок: обґрунтована методика визначення конкурентних переваг підприємства.

9. Стадник М.Я., Онищенко В.П. Інноваційна діяльність України як основа її конкурентоспроможності на світовому ринку. „Міжнародно-правове та економічне регулювання торгівлі: проблеми теорії і практики”. Матеріали VІI Міжнародної науково-практичної конференції. 27–28 травня 2004 р. – К.: УАЗТ, 2004. – С. 81–83.

Особистий внесок: визначені особливості інноваційної діяльності.

10. Стадник М.Я. Методологія оцінки конкурентного потенціалу підприємства. „Актуальні правові та економічні проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків”. Матеріали VI Міжнародній науково-практичній конференції. 30–31 травня 2003 р. – К.: УАЗТ, 2003. – С. 219–221.

11. Стадник М.Я. Онищенко В.П. Маркетинговий механізм управління експортом високотехнологічної продукції. „Актуальні правові та економічні проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв'язків”. Матеріали VI Міжнародній науково-практичній конференції. 30–31 травня 2003 р. – К.: УАЗТ, 2003. – С. 222–224.

Особистий внесок: визначені особливості маркетингового механізму.