Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


490. Лук'янченко Ірина Олександрівна. Управління обіговими коштами підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Лук’янченко І. О. Управління обіговими коштами підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприєм-ствами. – Харківський національний економічний університет, Харків, 2004.

Дисертаційне дослідження присвячене основним аспектам управління обіговими коштами підприємства в умовах обмеженості ресурсів.

Узагальнено підходи зарубіжних та вітчизняних економістів до визначення поняття, складу та структури обігових коштів; проведено порівняльний аналіз змісту категорії “обіговий капітал”, “обігові кошти” та “обігові активи” підприємства; розкрито економічну сутність категорій “обігові кошти”; визначено особливості їх кругообігу; обґрунтовано необхідність визначення тривалості відтворювального циклу.

На підставі вивчення існуючих підходів запропоновано системний підхід до управління обіговими коштами підприємства в умовах обмеженості ресурсів, який реалізовано у вигляді комплексної цільової програми управління обіговими коштами підприємства.

Запропоновано методичний підхід до управління обіговими коштами підприємства на основі динамічного аналізу руху їх елементів. Розроблено методику проведення динамічного аналізу руху елементів обігових коштів підприємства. Запропонована математична модель проведення динамічного аналізу руху елементів обігових коштів підприємства.

У дисертації проведене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення наукової задачі, пов’язаної з процесом управління обіговими коштами підприємства в аспекті його адаптації до сучасних умов обмеженості ресурсів в Україні. Основні наукові та практичні результати виконаного дисертаційного дослідження зводяться до наступного.

Уточнення взаємозв’язку понять “обігові кошти”, “оборотний капітал”, “оборотні активи” дозволило доповнити класифікаційні ознаки циклу ділової активності підприємства та на цій основі, по-перше, конкретизувати економічний зміст операцій, що входять до його складу, по-друге, визначити його тривалість і надало змогу більш обґрунтовано визначити резерви його подальшого скорочення.

У результаті аналізу теорії та практики управління обіговими коштами встановлено, що важливою метою цього управління є забезпечення безперервності обігу вартості в обсязі, необхідному для виконання виробничої програми. Тому об’єктом уваги повинні стати характеристики динаміки обігових коштів в цілому та їх елементів через запропоновану в дисертації комплексної цільової програми.

Розрахунок показників циклу ділової активності підприємства надає підстави для прийняття обґрунтованих рішень при управлінні складовими його обігових коштів; для оцінки характеру кредитної політики підприємства; еквівалентності дебіторської й кредиторської заборгованостей; тривалості циклу ділової активності та його впливу на потребу в обігових коштах в цілому; період вилучення грошових коштів з господарського обігу.

Виявлені в процесі аналізу особливості функціонування системи управління відтворювальними процесами на підприємствах України та аналіз причин і факторів її розвитку обумовили розгляд обігових коштів як організаційної системи, яка складається з елементів обігових коштів: грошових коштів, дебіторської заборгованості, товарно-матеріальних запасів. У результаті цих досліджень обґрунтована необхідність управління елементами обігових коштів підприємства, яке, в свою чергу, підпорядко-вується досягненню генеральної мети організаційної системи.

Реалізація концепції системного підходу до управління обіговими коштами підприємства забезпечує комплексне вирішення даного завдання, створюючи при цьому умови для оптимізації управлінських рішень і підґрунтя для ефективного функціонування підприємства в цілому в умовах обмеженості ресурсів.

Аналіз основних функцій управління надав можливість уточнити їх зміст та визначити необхідність введення до їх складу нової функції – визначення мети, що надає можливість узгодити управління обіговими коштами з гене-ральною метою підприємства.

У результаті аналізу й узагальнення теорії і практики управління обіговими коштами та їх елементами запропоновано використання комплексної цільової програми спрямованої на узгодження характеристик стану обігових коштів із цілями та завданнями підприємства.

Аналіз елементів обігових коштів за допомогою інтерполяції і статистичних показників уможливлює демонстрацію закономірності їхнього руху, виявлення особливо значущих економічних подій і дозволяє оцінити характер фінансування обігових коштів підприємства, знайти шляхи як для оптимізації їхнього руху, а також підвищення ефективного функціонування підприємства в цілому.

Запропонований в дисертації порядок прийняття управлінських рішень на основі прийнятої комплексної цільової програми дозволяє реалізувати ситуаційний підхід до вибору сукупності методів і прийомів впливу на елементи обігових коштів для досягнення генеральної мети організації.

Публікації автора:

1. Лукьянченко И. А. Подходы к математическому моделированию в управлении оборотным капиталом // Науч.-техн. сб. “Коммунальное хозяйство городов”. Вып. 26. Серия: Экономические науки. – К.: Техника, 2000. – С. 99 – 103.

2. Лук’янченко І. О. Використання системного підходу щодо управління обіговими коштами підприємства в умовах ринку // Економіка розвитку. – 2003. – №2 (26). – С. 60 – 63.

3. Лукьянченко И. А. Методический подход к анализу оборотных средств на основе Фурье-интерполирования // Економіка промисловості. – 2003. – №4 (22). – С. 97 – 102.

4. Лукьянченко И. А. Основные задачи, цели и критерии управления элементами оборотных средств предприятия // Науч.-техн. сб. “Коммунальное хозяйство городов”. Вып. 52. Серия: Экономические науки. – К.: Техника. – 2003. – С. 127 – 134.

5. Лепейко Т. І., Лукьянченко И. А. Цикл деловой активности как основа управления оборотными средствами предприятия // Зб. наук. пр. “Економіка: проблеми теорії та практики”. Вип. 188. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.– С. 775 – 783.

6. Лукьянченко И. А. Проблемы формализации управления оборотным капиталом // Збірник матеріалів Четвертої наук.-практ. конф. молодих економістів “Сучасні проблеми розвитку виробництва”. – Харків: Модель Всесвіту. – 2000. – С. 124 – 126.

7. Лук’янченко І. О. Щодо питання математичного моделювання в управ-лінні елементами обігових коштів підприємства // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. “Україна наукова’2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003.– С. 24 – 26.

8. Лукьянченко И. А., Олейникова Н. Н. Использование моделей дости-жимого роста для расчета потребности в активах предприятия // Матеріали II міжнародної наук.-практ. конф. “Динаміка наукових дослід-жень’2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 38 – 39.