Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Бондарєва Ірина Олександрівна. Управління виробничими запасами на підприємстві: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Бондарєва І.О. Управління виробничими запасами на підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2003.

Досліджено особливості формування виробничих запасів в умовах нестійкого попиту на продукцію. Розроблено класифікацію факторів, які впливають на характер споживання запасів. Запропоновано методичні основи обліку й оцінки ризиків у системі матеріального забезпечення виробництва, що впливають на виникнення додаткових матеріальних витрат. Виявлено наявність негативних тенденцій у формуванні і використанні оборотних
коштів, що полягають у нераціональних співвідношеннях їх структурних складових за умов відсутності необхідних фінансових ресурсів.

Конкретизовано наукові принципи управління виробничими запасами машинобудівних підприємств одиничного та дрібносерійного типу виробництва. Удосконалено систему управління виробничими запасами, застосування якої дозволить забезпечити необхідну ефективність процесів формування і використання ресурсів підприємства. Розроблено методичні рекомендації з планування матеріального забезпечення виробництва, включаючи визначення показника сукупних матеріальних витрат та обґрунтування способу постачання окремих видів матеріалів. Виконано економічну оцінку результативності застосування методики управління виробничими запасами підприємства на основі критерію ефективності виробництва.

У дисертаційній роботі розроблено методичні принципи і запропоновано практичні рекомендації щодо вибору стратегії управління матеріальними запасами у виробництві з метою їх формування і ефективного використання на машинобудівних підприємствах одиничного та дрібносерійного типу виробництва, в умовах змінного попиту на продукцію.

1. Формування запасів відбувається під впливом факторів, які обумовлюють стабільність виробництва і характеризуються розбіжностями можливостей їх оцінки й обліку при плануванні матеріального забезпечення виробництва. У наукових публікаціях, присвячених методам визначення величини запасів, відзначається необхідність обліку окремих факторів, але їх системний аналіз і класифікації відсутні. Запропонована в дисертаційній роботі класифікація факторів, які визначають величину запасів, узагальнює вже відомі положення і доповнена новими, вплив яких в окремі періоди часу може бути суттєвим при формуванні необхідних обсягів запасів за їх видами. До складу найбільш значних за формою проявлення та силою впливу належать: попит на продукцію, форма власності, платіжні зобов'язання, облік яких дозволяє обґрунтувати й вірогідно оцінити їх вплив на результати функціонування виробничої системи в цілому.

2. Облік факторів, що виникають випадково і мають непрогнозований характер, але які безпосередньо впливають на формування запасів підприємства, становить особливу складність. Урахування таких факторів пропонується виконувати за допомогою системи коефіцієнтів, що дозволяють оцінити величину ризику можливого збільшення витрат, пов'язаних із поповненням і споживанням матеріалів на робочих місцях. Розроблено метод оцінки ризиків у системі матеріального забезпечення виробництва, що впливають на виникнення додаткових матеріальних витрат і кількісна оцінка яких дозволяє забезпечити ефективне планування величини запасів.

3. Сформульовано функції та конкретизовано особливості їх реалізації в системі управління виробничими запасами в умовах машинобудівної промисловості, які полягають у плануванні величини запасів на основі нормативів, організації і регулюванні їх використання, оперативному обліку і контролі на всіх стадіях виробничого процесу з метою мінімізації витрат по організації ресурсного забезпечення виробництва. Реалізація функцій управління виробничими запасами повинна враховувати, з одного боку, принцип мінімізації сукупних матеріальних витрат та, з іншого боку, забезпечувати дієвість і своєчасність управління запасами в умовах вибору одноразових або дрібнооптових постачань.

4. Досліджено економічні процеси споживання оборотних коштів на промислових підприємствах та виявлено негативні тенденції в їх формуванні і використанні, які полягають у нераціональних співвідношеннях структурних складових оборотних коштів, що призводить до відсутності необхідних фінансових ресурсів для забезпечення нормального функціонування виробництва.

5. На основі дослідження особливостей формування і використання виробничих запасів у сучасних умовах виробничо-господарської діяльності промислових підприємств сформульовано наукові принципи управління виробничими запасами, що враховують нестійкий ринковий попит і нестабільність виробництва. Критерієм ефективної організації забезпечення поточної потреби виробництва в запасах повинно бути своєчасне постачання матеріалів на робочі місця без утворення їх надлишків. Підприємство повинно мати можливість користуватися необхідною методичною базою з метою вибору оптимального способу формування запасів залежно від властивостей і характеру споживання матеріалів. Механізм планування виробничих запасів має забезпечувати своєчасний та об'єктивний облік факторів, що впливають на виникнення додаткових витрат, які пов'язані з формуванням і використанням матеріальних ресурсів. Застосування даних принципів забезпечить підвищення ефективності використання коштів, відвернених у виробничі запаси на промислових підприємствах, шляхом зниження сукупних матеріальних витрат, обумовлених впливом змінного попиту.

6. Удосконалено систему управління виробничими запасами на підприємствах машинобудівного комплексу зі складною технологічною структурою і багатономенклатурною продукцією з урахуванням перемінного попиту на продукцію, застосування якої дозволить забезпечити необхідну ефективність процесів формування і використання ресурсів підприємства за рахунок мінімізації сукупних матеріальних витрат. Досягнення необхідного результату забезпечується застосуванням двохваріантного методу планування залежно від вимог ефективності і необхідності зниження ризиків у формі вибору крупнооптових або дрібнооптових партій постачань.

7. Розроблено методику планування матеріального забезпечення виробництва, яка дозволяє на основі виявлення й оцінки додаткових витрат, що неминуче виникають у результаті придбання, доставки, збереження і підготовки матеріалів до використання у виробництві, здійснювати облік ризиків їх виникнення. Застосування системи розроблених спеціальних коефіцієнтів фінансових втрат за їх видами спрямовано на регулювання сукупної величини загальновиробничих витрат.

8. Сформульовано методичні основи визначення ефективності використання оборотних коштів з урахуванням їх структури, особливістю яких є можливість оцінки вибору способу постачання матеріалів і величини економії фінансових ресурсів підприємства. Визначено економічний результат від поліпшення використання оборотних коштів, у тому числі по окремих елементах, який отримано на підставі поточного регулювання виробництва і підвищення його ефективності.

Публікації автора:

  1. Бондарева И.А. Современные принципы управления производственными запасами на предприятиях // Труды Донецкого государственного технического университета. Сер.: экономическая. – Донецк: ДонГТУ. – 1999. – Вып. 9. – С. 356-364.

  2. Бондарева И.А. Современные направления управления незавершенным производством в машиностроительных отраслях Донецкой области // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. – Ч. 1.– №4(23). – С. 136-140.

  3. Костенко А.Г., Бондарева И.А. Совершенствование методов ускорения оборачиваемости оборотных средств // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонДТУ. – 2000. – Вип. 19. – С. 28-33.

Особистий внесок: аналіз впливу показників оборотності елементів оборотних коштів на зміну коефіцієнта ефективності виробничої діяльності, розрахунок показників результативності методики оцінки прискорення оборотності оборотних коштів.

  1. Бондарєва І.О. Обґрунтування структури джерел фінансування оборотних коштів підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Вип. 43. – С. 57-63.

  2. Бондарєва І.О. Удосконалювання управління матеріальними ресурсами як аспект підприємницької діяльності // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” [Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку]. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка”. – 2001. – №417. – С. 20-23.

  3. Бондарєва І.О. Обґрунтування місця і ролі запасів у виробничій діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 121. – С. 11-19.

  4. Бондарева И.А. Проблемы управления оборотными средствами предприятий Украины // Материалы ІІ междунар. науч. конф. молодых ученых-экономистов «Проблемы теории и практики управления в современной экономике». – Т. 1: Управление экономическими процессами на микроуровне. – Донецк: ДонГТУ, ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины. – 1999. – С. 22-25.

  5. Андропова И.А., Бондарева И.А. Совершенствование процесса управления оборотными средствами в производственных запасах // Труди Всеукр. наук. конф. студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Ч. 2. – Донецьк: ДонНУ. – 2000. – С. 8-10.

Особистий внесок: теоретичні основи формування системи управління виробничими запасами промислових підприємств.

  1. Бондарева И.А. Формирование финансовой устойчивости региона путем ускорения оборачиваемости оборотных средств // Тези доп. наук.-практ. конф. "Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України". – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – С. 8-9.

  2. Бондарєва І.О. Перспективи розвитку управління запасами промислових підприємств // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. „Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття”. – Т. 1. – Полтава: ПДТУ. – 2001. – С. 17-18.

  3. Бондаренко Д.О., Бондарева И.А. Учет материальных активов на предприятии // Матеріали 2 міжнар. конф. студентів і молодих учених “Економіка і маркетинг в XXI сторіччі”. – Донецьк: РВА ДонДТУ. – 2001. – С. 21-22.

Особистий внесок: особливості фінансового і виробничого обліку запасів на промислових підприємствах відповідно до принципів бухгалтерського обліку.

  1. Бондарева И.А. Совершенствование критериев оценки в финансовом анализе // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. "Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону" – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – С. 57-58.