Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


783. Семенова Дар'я Олександрівна. Управління витратами при формуванні і реалізації стратегії підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Семенова Д.О. Управління витратами при формуванні і реалізації стратегії підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація та управління підприємствами. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню системи управління витратами при формуванні і реалізації стратегії вуглезбагачувальних підприємств.

В роботі розглянуто становлення різних систем управління витратами, приведено особисте визначення ключових економічних визначень та їх класифікацію.

Автором розроблено моделі комунікаційних звязків в управлінні бюджетуванням, етапів розробки і структури бюджетів, методу розробки стандартних витрат та послідовності процедур управління на основі норм, а також схему управління витратами на основі відхилень. Створено трьохрівневу концептуальну модель обробки інформації про витрати.

Проведено розмежування витрат на змінні і постійні, по центрах їх виникнення та в розрізі окремих видів витрат, доведено доцільність і можливість використання в управлінні витратами взаємозв'язку “витрати-обсяг-прибуток”.

Вперше автором науково доведено і експериментально підтверджено можливість інтеграції різних систем управління витратами з використанням авторських розробок в єдину систему.

У процесі дослідження на науково-теоретичному, методичному та інструментальному рівнях вирішено задачу розробки цілісної системи управління витратами і механізмів забезпечення стратегії низьких витрат. Проведені дисертаційні дослідження дозволили виробити ряд наукових і практичних висновків та рекомендацій, сутність яких полягає в такому:

1. Філософія прибутковості як орієнтація мислення і дій на рентабельність припускає розгляд системи управління витратами як безупинного процесу. Встановлено, що для досягнення й утримання конкурентної переваги загальновизнаною провідними світовими вченими в області менеджменту є стратегія сфокусованих низьких витрат.

2. Встановлено, що найбільш ефективними системами управління витратами є система стандарт-кост, заснована на принципах бюджетування, на основі норм і нормативних витрат, на принципах управління по відхиленнях, і система директ-костінг, побудована на принципі поділу витрат на змінні і постійні і використання взаємозв'язку «витрати–обсяг–прибуток». Застосування та практична реалізація цих систем ініціюється ринковими відносинами і дозволяє усунути виникле протиріччя між новим економічним мисленням і реальним станом економіки.

3. Проведено аналіз, порівняння й узагальнення різних концепцій, принципів, класифікацій, визначень, які обумовлюють побудову системи управління витратами, що дозволяє більш чітко зрозуміти їх економічну природу.

4. Доведено, що включення співробітників відповідних ієрархічних рівнів у процес бюджетування значно знижує інформаційну асиметричність і забезпечує координацію загальних зусиль учасників, а розроблена модель комунікаційних зв'язків в управлінні цим процесом дозволяє менеджерам передбачати проблеми до їх виникнення і прогнозувати з більшою вірогідністю поведінку функції витрат.

В роботі представлено загальну концептуальну модель етапів розробки і структури бюджетів, яка дала можливість удосконалити методику складання бюджету, його структуру і розробити помісячну і наростаючим підсумком з початку року форму кошторису і звіту про витрати згідно П(С)БО 16 “Витрати”, що значно підвищує ефективність системи управління витратами.

5. Встановлено, що концепція стандартних витрат в управлінні є загальноприйнятою в ділових сферах. В роботі запропоновано моделі розробки стандартних витрат процесу вуглезбагачення і послідовності процедур управління витратами на основі норм, які сприяють поліпшенню організації і якості нормативного господарства та усуненню прийняття хибних управлінських рішень.

6. Доведено, що найбільш раціональним способом управління витратами є управління по відхиленнях, коли визначається не минуле, а майбутнє, виявляються проблеми, що вимагають втручання керівництва з метою усунення причин виникнення відхилень. В роботі розроблено модель узагальнення відхилень матеріальних, трудових і загальновиробничих витрат, а практичне її застосування було покладено в основу розробки загальної моделі управління витратами по відхиленнях, що дозволяє підняти процес управління витратами вуглезбагачувальних фабрик на принципово новий якісний рівень.

7. Встановлено, що інформація виявилася тим спільним елементом, що притаманний усім без винятку процесам управління і становить сукупність знань, які зменшують ступінь невизначеності. В дисертації розроблено стандартизовану систему вимог до управлінської інформації і визначено їх якісні характеристики.

Аналіз отриманих залежностей між формуванням інформації про витрати і стадіями процесів вуглезбагачення дозволив розробити й обґрунтувати інформаційну процедуру одержання даних про витрати для прийняття управлінських рішень і трьохрівневу концептуальну модель обробки управлінської інформації про витрати, що дозволяє звести до мінімуму дубльованість інформації.

8. Установлено, що складність практичного застосування системи директ-костінг полягає насамперед у поділі витрат на змінні і постійні, оскільки значна частина їх на вуглезбагачувальних фабриках є напівзмінними. У роботі з достатнім ступенем вірогідності проведене розмежування витрат на постійні і змінні з урахуванням прийнятих на підприємствах допусків при розрахунку результатів діяльності.

Експериментально підтверджено доцільність використання в управлінні витратами взаємозв'язку “витрати-обсяг-прибуток”, складовими якого є: аналіз беззбитковості, розрахунок критичної (мертвої) точки, концепція маржинального доходу (сум покриття) та передбачення прибутку на зміну параметрів діяльності підприємства.

9. Аналіз вітчизняного і світового досвіду розмежування рівня витрат по місцях їх виникнення і центрах відповідальності та практичні дослідження дозволив встановити, що місцями виникнення витрат на вуглезбагачувальних фабриках можуть бути технологічні процеси. Поетапно на окремих вуглезбагачувальних фабриках були апробовані різного ступеня складності варіанти розподілу витрат по місцях їх виникнення.

10. Вперше було науково обґрунтовано й у 2002 р. експериментально підтверджено можливість інтеграції системи директ-костінг і сегментарного управління витратами, з використанням розроблених в роботі положень щодо бюджетування витрат, моделей управління витратами на основі норм і відхилень, графічного і математичного відображення взаємозв'язку «витрати-обсяг-прибуток». Доведено, що системи управління витратами і їх складові взаємозалежні, взаємообумовлені, знаходяться в єдиному управлінському полі і складних комунікаційних зв'язках і у своїй сукупності створюють розроблену в роботі цілісну синергетичну систему управління витратами, що може розглядатися як універсальний механізм їхнього синтезу для будь-якого класу підприємств.

Результати реалізації проведених досліджень і розроблених моделей управління витратами підтвердили їх життєздатність і дозволили зробити висновок про наявність необхідних передумов впровадження в практику збагачувальних підприємств складних інтелектуальних систем, спрямованих на підвищення ефективності управління витратами. Але, оскільки ідеальних систем не буває, головне завдання користувачів полягає в тому, щоб нівелюючи їх негативні сторони, максимально використовувати позитивні та реалізувати закладені в них переваги для досягнення цілей.

Публікації автора:

монографії:

1. Модели и алгоритмы принятия управленческих решений/ Петренко Д.А., Данилович Л.А., Петренко А.А. Попроцессное управление информационными потоками формирования себестоимости углеобогатительного производства. – С.211 - 230/ Научн. Редактор д.э.н., проф. Берсуцкий Я.Г. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1998.–307с. (Особистий внесок здобувача: проведено розмежування процесу виробництва на центри виникнення витрат).

статті у наукових фахових виданнях:

2. Петренко Д.А. Управленческий учет: проблемы адаптации к теории и практике // Вестник Донецкого ин-та экономики и хоз.права. Вып.2 – Донецк: ДИЭХП, 1997. – С.122 – 126.

3. Петренко А.А., Петренко Д.А. Формирование математической модели управления рентабельностью //Вісник Донецького ун-ту. Серія В. Економіка і право. – Донецьк: ДонДУ, 1998. – С.163 – 166. (Особистий внесок здобувача: запропоновано математичну модель управління рентабельністю).

4. Семенова Д.А. Анализ затрат по центрам их возникновения //Вісник Донецького ун-ту. Серія В. Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – №2. – С.178 – 182.

5. Семенова Д.А. Анализ выполнения сметы затрат на производство по экономическим элементам //Финансы, учет, банки. Сб. науч. трудов. Вып.4. – Донецк: ДонНУ, УкрНТЭК, 2000. – С.115 – 120.

6. Петренко М.В., Петренко А.А., Семенова Д.А. Анализ соотношения «Затраты-объем-прибыль» (CVP – АНАЛИЗ) //Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип.18. ДНУ. – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2000. – С.36 – 45. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність використання CVP-аналізу в вуглезбагачувальному виробництві для підвищення ефективності управління витратами).

7. Лях О.В., Семенова Д.О. Реструктуризація підприємств формування системи управління витратами //Финансы, учет, банки. Сб. науч. трудов. Вып.5. – Донецк: ДонНУ, УкрНТЭК, 2001. – С.46 – 51. (Особистий внесок здобувача: визначено вплив реструктуризації підприємства на систему управління витратами).

8. Семенова Д.О. Бюджетування як початковий етап управління витратами // Вісник Харківського національного ун-ту. Економічна серія. №535. – Харків, 2001. – С.209 - 214.

9. Берсуцкий Я.Г., Семенова Д.А. Теоретические аспекты преобразования информации в системе управления //Вісник Донецького ун-ту. Серія В. Економіка і право. ДонНУ – Донецьк, 2002. - №2. – С.236 – 241. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано інформаційну технологію одержання даних про витрати).

10. Семенова Д.А. Государственное и региональное управление затратами в условиях реструктуризации //Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики. Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2000. – С.230 – 233.

11. Петренко М.В., Семенова Д.А. Методология учета и анализа затрат: управленческий аспект //Технический прогресс и эффективность производства: Вестник Харьковского гос. политехн. ун-та. Ч.3. №122. –Харьков, 2000. – С.101 – 103. (Особистий внесок здобувача: удосконалено методику обліку і аналізу витрат.).

за матеріалами конференцій:

12. Петренко Д.А. Управление затратами в условиях реструктуризации промышленного производства // Материалы 2-й междунар. конф. молодых ученых-экономистов «Проблемы теории и практики управления в современной экономике». Т.1. – Донецк: ДонГТУ Минобразования Украины, ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины, 1999. – С.66 – 70.

13. Вовк О.С., Семенова Д.А., Самойлов А.В. Реструктуризация предприятий и государственная поддержка процессов реструктуризации на микроуровне // 6-й Международный молодежный форум “Радиоэлектроника и моложежь в ХХ1 веке”. Сб. научн. трудов Ч.1. – ХНУР. – Харьков, 2002. – С.432 – 433. (Особистий внесок здобувача: визначено рівень державної підтримки процесів реструктуризації на мікрорівні).

14. Петренко М.В., Петренко Д.А. Сущность управленческого учета в рыночной экономике //Матеріали вузівської наукової конф. проф.-виклад. складу: економічні науки. – Донецьк: ДонДУ, 1997. – С.14 – 15. (Особистий внесок здобувача: визначена суть та місце управлінського обліку в умовах риночної економіки).

15. Vovk O.S., Semyonova D.A. To a question of application of VT-methods at development of recommendations enterprises// The proceeding «Computer applications in scientific researches», IVTN – 2003. – Moscow, 2003. – P 51. (Особистий внесок здобувача: запропонован ВТ-метод та вироблення рекомендації реструктуризації підприємства).