Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


180. Кузьмінов Анатолій Васильович. Узгодження мотиваційних впливів на ефективність механізму управління телекомунікаціями регіону: дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Кузьмінов А.В. Узгодження мотиваційних впливів на ефективність механізму управління телекомунікаціями регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова. – Одеса, 2005.

У дисертаційній роботі досліджується теоретико-методологічні, методичні та практичні проблеми узгодження мотиваційних впливів на ефективність механізму управління телекомунікаціями регіону. Показано місце і роль телекомунікацій в економіці України, її регіонів. Виконано аналіз стану підгалузі, порівняння її основних показників з аналогічними в розвинених країнах. Визначено проблеми та протиріччя, що негативно впливають на ефективність функціонування сфери телекомунікацій у регіоні. Установлено, що створення й удосконалення системи мотиваційних впливів є важливим напрямом у вирішенні соціальних проблем і протиріч у регіоні.

Розглянуто сучасні підходи щодо формування системи мотиваційних впливів, сформовано структурно-логічну схему парадигми мотивації трудової діяльності, складові системи механізму мотиваційного впливу на персонал у сфері телекомунікацій.

Визначено сутність та зміст економічної категорії соціального узгодження. Виконано моделювання процесу соціального узгодження для об’єктів телекомунікацій, його кількісна оцінка. Показано вплив культури на підвищення рівня соціального узгодження в механізмі управління. Запропоновано методичні рекомендації щодо підвищення мотивації персоналу філій (ВАТ “Укртелеком”).

Проведені в дисертаційній роботі дослідження дають можливість сформулювати наступні принципові положення, висновки і рекомендації (як теоретичної, так і практичної спрямованості) щодо основних напрямів, методів та інструментів процесу узгодження мотиваційних впливів на ефективність механізму управління телекомунікаціями.

1. Однією з найважливіших галузей інфраструктури, яка суттєво впливає на розвиток суспільства та відображує рівень його економічного розвитку, є телекомунікаційна підгалузь.

Теоретично обґрунтований інформаційно-економічний закон, який установлює кількісні залежності між розвитком телекомунікацій та розвитком економіки, дозволяє зробити висновок про те, що розвиток телекомунікацій прискореними темпами повинен розглядатись як один із пріоритетних напрямків науково-технічного прогресу, як фактор підвищення виробництва та розв’язання соціальних задач.

2. Виконаний аналіз розвитку телекомунікацій за останні роки показав, що темпи розвитку підгалузі були найбільш високими серед інших галузей економіки України. Разом з тим за високих темпів зростання за абсолютними цифрами щодо визначених показників розвитку і функціонування вони значно поступаються не тільки розвиненим країнам, а й країнам найближчих сусідів.

3. Проведене дослідження показало, що сучасний економічний розвиток сфери телекомунікацій багато в чому залежить від економіки регіонів і, у першу чергу, від техніко-економічних результатів роботи філій ВАТ «Укртелеком». Для цілеспрямованого проведення аналізу функціонування телекомунікацій регіону були розроблені і запропоновані методичні положення, в основі яких лежить розгляд і аналіз співвідношень існуючого рівня розвитку телекомунікацій регіону та потреб населення й організацій регіону в телекомунікаційних послугах, науково-технічного, організаційно-економічного, техніко-технологічного і соціального розвитку. Це дозволяє визначити основні протиріччя і проблеми, які негативно впливають на розвиток телекомунікацій регіону.

4. Дослідження показують, що соціальні проблеми виникають в міру розвитку суспільства у зв’язку з появою об’єктивно діючих протиріч у системах управління підгалуззю, її структурними підрозділами (філіями) на різних рівнях управління і впливають на економіку телекомунікацій регіону. Основу цих протиріч складають соціальні інтереси і мотивація керівників, фахівців, службовців і працівників як особистостей зі своїми психологічними обличчями, дієздатністю і пізнанням своєї ролі у колективі, суспільстві.

Виконаний системний розгляд соціальних протиріч дозволив установити їхній взаємозв’язок, взаємозумовленість, субординацію і місце кожного з них у системі. Він показав, що їх розв’язання може бути здійснено шляхом формування системи мотиваційних впливів.

5. Виконане дослідження дозволило сформувати структурно-логічну схему парадигми мотивації трудової діяльності, що включає: теорії мотивації, характеристику мотиваційного процесу, фактори мотивації, методи мотивації. На їхній основі визначено складові системи мотиваційних впливів на персонал в механізмі управління телекомунікаціями регіону. Її подано як сукупність дій з формування, актуалізації та задоволення потреб різних носіїв інтересів, сформованих під впливом різноманітних внутрішніх і зовнішніх факторів мотивації праці.

Показано, що система мотиваційних впливів на персонал є складовою організаційно-соціальної підсистеми і включає систему заходів прямого впливу, непрямого регулювання діяльності колективів, матеріальної і моральної мотивації діяльності окремих працівників, контролю й оцінки результатів їхньої роботи.

6. Теоретично обгрунтовано і показано, що ефективність механізму управління телекомунікаціями регіону значною мірою визначається ступенем узгодження. Системні дослідження проблеми узгодження дозволили визначити структуру системи узгодження. З огляду на те, що основу всіх видів узгодження складають соціальні інтереси, основну увагу приділено розгляду підсистеми соціального узгодження.

7. Виходячи з сутності соціального узгодження у роботі побудована та запропонована модель узгодження мотиваційного впливу на ефективність механізму управління телекомунікаціями регіону, а також механізм її реалізації.

8. Аналіз моделі соціального узгодження дозволив визначити підходи до кількісної оцінки взаємозв’язків між структурними елементами підсистеми соціального узгодження. А також оцінити їх кількісну оцінку на прикладі Кримської філії ВАТ “Укртелеком”.

9. Виходячи з розподілу соціальних відносин у робочому і неробочому середовищі, з урахуванням розуміння сутності особистості працівника, запропоновано методичні підходи щодо соціального узгодження для об’єктів телекомунікацій (філій).

10. Визначено сутність і зміст соціально-психологічного напряму культури управління, управлінської діяльності як процесу ділового спілкування, роботи з людьми, показано вплив культури на підвищення рівня соціального узгодження в механізмі управління.

11. Запропоновано методичні рекомендації щодо підвищення мотивації персоналу філій (ВАТ «Укртелеком»).

12. Впровадження запропонованої системи мотиваційних впливів в практику управління телекомунікаціями регіону в умовах ринкових відносин дозволить значно підвищити ефективність механізму управління телекомунікаціями і буде сприяти збільшенню виробництва і надання споживачам високоякісних послуг.

Публікації автора:

Монографія

1. Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Орлов В.Н. Технология и культура управления в отрасли связи. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2000. – 268 с. (16,6 д.а., особисто здобувачу належить розробка питань розділів 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 3.1.1, 3.7, 3.9, 4.3 – 4,2 д.а.) (Рецензия : Зв’язок, 2001. – № 1. – С. 60).

Статті у наукових фахових виданнях

2. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Сущность управления электросвязью региона в современных условиях // Информатика и связь: Сб. науч. тр. УГАС им. А.С. Попова. – Одеса, 1997. – № 2. – С. 27-31 (0,5 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,15 д.а.).

3. Кузьминов А.В. Проблемы и противоречия в управлении электросвязью региона и пути их разрешения // Экономика-99: Сб. науч. тр. – Одеса, 1999. – С. 20-22 (0,18 д.а.).

4. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Стратегическое направление развития электросвязи региона // Наукові праці УДАЗ ім. О.С. Попова: Період. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки зв’язку. – Одеса, 2000. – № 1. – С. 90-93. (0,4 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

5. Кузьминов А.В., Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н. Целевое управление организациями и экологическая культура // Вісник Східноукраїнського державного університету. Науковий журнал. – 2000. – № 4(26). – С. 62-67. (0,6 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,2 д.а.).

6. Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н., Кузьминов А.В. Технико-технологическое согласование в системах управления производством // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2000. – Вып. 3(12). – С. 278-282 (0,6 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,2 д.а.).

7. Макаров В.В., Орлов В.Н., Кузьминов А.В. Проблемно-целевой подход в управлении электросвязью региона // Труды учебных заведений связи / С.Пб. ГУТ. – С.Пб., 2000. – № 166. – С. 11-15 (0,43 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,15 д.а.).

8. Культура управления как фактор повышения эффективности функционирования предприятий связи / В.Н. Орлов, А.С. Редькин, А.В. Кузьминов, Л.П. Прутенко // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С. Попова: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки зв’язку. – Одеса, 2003. – № 2. – С. 76-80 (0,6 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

9. Кузьминов А.В. Социальное согласование в механизме мотивационного воздействия на эффективность управления телекоммуникациями // // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С. Попова: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2003. – № 3. – С. 74-78 (0,6 д.а.).

Друковані праці наукових конференцій, статті у журналах, виданнях,

тези доповідей

10. Кузьминов А.В. «Прозрачный бизнес» – не утопия! // Науково-виробничий журнал “Зв’язок”. – 1998. – № 3. – С. 9-11 (0,57 д.а.).

11. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Концепция проблемно-целевого подхода при формировании стратегии развития электросвязи региона // Труды ІІІ Международной НПК «Системы и средства передачи и обработки информации», 7-12 сентября 1999 г., Одесса, Украина. – С. 76-78 (особисто здобувачу належить 0,04 д.а.).

12. Орлов В.М., Захарченко М.В., Кузьмінов А.В. Роль малого бізнесу в підвищенні ефективності регіональних структур зв’язку // Науково-виробничий журнал «Зв’язок».– 1999. – № 1(15). – С. 15-16 (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

13. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Научное управление – основа повышения эффективности функционирования электросвязи региона // Труды Украинской академии экономической кибернетики (южный научный центр). – Киев-Одесса, 1999. – Вып. 1, ч. 2. – С. 77-82 (0,32 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

14. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Роль культуры управления в подготовке кадров отрасли связи Украины // НТК – Телеком-99, ІV Міжнародна НТК по телекомунікаціях, 14-17 вересня 1999 р., Одеса. – С. 491-494 (0,35 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

15. Кузьминов А.В. Согласование как механизм разрешения проблем и противоречий в развитии электросвязи региона // Труды ІV Международной НТК «Системы и средства научной обработки информации», 6-14 сентября 2000 г. – Одесса, Украина. – С. 42 (0,04 д.а.).

16. Орлов В.Н., Кузьминов А.В. О необходимости научного управления в отрасли связи // Труды V Международной НПК «Системы и средства передачи и обработки информации» Академии связи Украины / ОНАС им. А.С. Попова, 4-9 сентября 2001 г., Одеса. – С. 74-75 (0,1 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,05 д.а.).

17. Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Совершенствование технологии управления предприятиями связи в современных условиях // Науково-виробничий журнал “Зв’язок”. – 2002. – № 1(33). – С. 34-35 (0,23 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,1 д.а.).

18. Орлов В.М., Мардаровський Ф.З., Кузьмінов А.В. Організаційні узгодження: сутність, зміст і критерії в системах управління галуззю зв’язку // Матеріали Х Міжнародної НПК. 12-13 квітня 2002 р. / За ред. В.Г. Герасимчука. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2002. – С. 219 (0,04 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,01 д.а.).

19. Кузьмінов А.В. Деякі проблеми реструктуризації УДПЕЗ “Укртелеком”: регіональний аспект. В кн.: Приватизація, інвестиції та фондовий ринок: правові засади та практика. У 4-х т. / За заг. Ред. С.О. Довгого та В.М. Литвина. – Т. 1: Передприватизаційна підготовка та корпоративне управління у відкритих акціонерних товариствах (на прикладі ВАТ “Укртелеком”) / В.В. Васильєв, В.В. Горенко, В.Л. Дерев’янченко та ін.; За ред. С.О. Довгого, Т.І. Лозової. – К.: Укртелеком, 2001. – С. 312-334. (1,9 д.а.).

20. Орлов В.М., Кузьмінов А.В. Ефективність управління на підприємствах зв’язку // Труды (Тезисы докладов VI Международной НПК «Системы и средства передачи и обработки информации» Академия связи Украины / ОНАС им. А.С. Попова. 3-8 сентября 2002 г., Одесса. – С. 180-181 (0,1 д.а.) (особисто здобувачу належить 0,05 д.а.).

21. Кузьминов А.В. Социальное согласование как механизм мотивационного воздействия на эффективность труда персонала предприятий связи // Всеукраїнський науково-практичний семінар “Проблеми економічного розвитку й ефективного управління в галузі зв’язку”. Доповіді, тези. 22-23 травня 2003 р. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2003. – С. 81 (0,01 д.а.).

22. Кузьминов А.В. Организационная культура как фактор повышения эффективности управления персоналом // Труды конференции ССПОИ-2003 (тезисы докладов) VII Международная НПК «Системы и средства передачи и обработки информации», 2-7 сентября 2003 г., Одесса, Украина. – С. 174 (0,02 д.а.).

23. Кузьминов А.В. Потребности в механизме мотивации персонала предприятий // Всеукраїнський НПС “Науково-технічні пріоритети економічного розвитку в галузі зв’язку: нові стратегії та технології”. 27-29 травня. Доповіді, тези. – Одеса, 2004. – С. 57 (0,04 д.а.)

24. Кузьминов А.В. Методические положения к проведению анализа развития электросвязи региона // Труды VIII Международной НПК «Системы и средства передачи и обработки информации»; 7-14 сентября 2004 г., Одесса, Украина. – С. 185 (0,04 д.а.)