Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Фатюха Вікторія Володимирівна. Вдосконалення інформаційного забезпечння управлінських рішень на підприємствах машинобудування : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Фатюха В.В. Вдосконалення інформаційного забезпечення управлінських рішень на підприємствах машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Гуманітарний університет „Запорізький інститут державного та муніципального управління”, Запоріжжя, 2006. Дисертацію присвячено розробці методичних і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності інформаційного забезпечення управлінських рішень на підприємствах машинобудування.

Досліджено теоретичні підходи до формування інформаційного забезпечення управлінських рішень на підприємствах машинобудування. Проведено аналіз обсягів використання управлінської інформації при прийнятті управлінських рішень. Здійснено порівняння методів проведення економічної діагностики на підприємствах машинобудування. Досліджено процес прийняття та реалізації управлінських рішень за допомогою інформаційного забезпечення. Розроблено функціональне положення про заснування інформаційно-аналітичної служби машинобудівного підприємства. Вдосконалено методичні підходи до оцінювання ризику при прийнятті управлінських рішень. Запропоновано складання прогнозів ефективності інформаційного забезпечення.

У дисертації на основі проведених досліджень здійснені теоретичні і практичні рекомендації щодо підвищення ефективності інформаційного забезпечення управлінських рішень на підприємствах машинобудування. Основнi висновки зводяться до такого.

1. У процесі дослідження теоретичних підходів до формування інформаційного забезпечення управлінських рішень на підприємствах машинобудування визначено, що інформаційне забезпечення є головною умовою ефективності останніх. Основними проблемами формування інформаційного забезпечення є: визначення потреби в інформації; встановлення джерел отримання даних; реалізація порядку перетворення даних на аналітичну інформацію, яка відповідає потребам особи, яка приймає рішення. Запропоновано структуру інформаційного забезпечення управлінських рішень, яка являє собою взаємозв’язок інформаційних ресурсів, інформаційної системи та інформаційно-аналітичної служби. Структура визначає складові інформаційного забезпечення, що має практичне значення при його формуванні.

2. У дисертаційній роботі здійснено аналіз та визначено обсяги використання управлінської інформації у процесі прийняття управлінських рішень на підприємствах машинобудування. У процесі дослідження встановлено, що інформаційною базою управлінських рішень є сукупність даних, отриманих на основі бухгалтерського та управлінського обліків, даних бюджетів або планів та необлікової інформації як з внутрішніх, так і зовнішніх джерел. Розрахунково-конструктивним методом на основі експертних оцінок менеджерів вищої ланки підприємств машинобудування розраховано співвідношення обсягів використання кожного виду інформації у прийнятті управлінських рішень. Визначено, що менеджери орієнтуються на планову інформацію (34%), аналітичну (22%), дані управлінського обліку (20%). Визначення обсягів та пріоритетних ролей окремих видів інформації дає змогу акцентувати увагу при формуванні інформаційного забезпечення на організації ефективного функціонування тих систем, що відіграють провідну роль у наданні інформації.

3. Здійснено порівняння методів проведення діагностики як способу інтерпретації інформації для прийняття управлінських рішень на підприємствах машинобудування. На основі проведеного порівняння виокремлено три групи підприємств: до першої групи належать підприємства, на яких економічна діагностика взагалі не використовується; до другої належать підприємства, які застосовують діагностику лише при складанні прогнозів і планів; до третьої групи належать підприємства, що використовують у своїй діяльності економічну діагностику для обґрунтування управлінських рішень. Визначено, що існує взаємозв’язок між фінансовим становищем та використанням у практиці підприємства методів економічної діагностики. Ті підприємства, що використовують методи діагностики, як правило, мають задовільний фінансовий стан унаслідок прийняття більш обґрунтованих та ефективних управлінських рішень.

4. Досліджено процес прийняття та реалізації управлінських рішень за допомогою інформаційного забезпечення на підприємствах машинобудування з метою подальшого визначення напрямів підвищення його ефективності. До основних проблем неефективності управлінських рішень належать: помилки при врахуванні та оцінюванні факторів, що впливають на ситуацію; помилки на стадії генерування, аналізу та вибору альтернатив; неправильна оцінка ризику. Отримані результати дають змогу визначити основні напрями вдосконалення інформаційного забезпечення.

5. Розроблено функціональне положення про запровадження інформаційно-аналітичної служби на засадах окремого підрозділу у складі фінансово-економічної структури підприємства. Запровадження цієї служби було апробовано на ТОВ „Завод „Воскресенськ-Спецмаш”. Впровадження служби дало змогу створити єдиний центр збереження необхідної для прийняття управлінських рішень інформації, що сприяє оптимізації інформаційних потоків та скороченню інформаційного циклу на підприємстві, а також дало можливість здійснювати безперервний моніторинг фінансового становища, забезпечило своєчасне реагування на зміни у зовнішньому середовищі шляхом постійного аналізу інформації із зовнішніх джерел.

6. Вдосконалено розробку та оцінювання інформаційних ризиків при прийнятті управлінських рішень. Діюча система ризиків доповнена управлінсько-інформаційними ризиками, такими як: незадовільне внутрішнє та зовнішнє інформаційне забезпечення: брак інформації або інформаційне перевантаження; неефективна передача інформації; недостатність управлінського і професійного досвіду керівника, який приймає рішення; неправильна оцінка або ігнорування ризику при прийнятті рішень. Запропоновану систему оцінено на основі нетрадиційного методу оцінювання економічного ризику і отримано такі результати: обсяг загального ризику, що виникає при прийнятті рішень, на досліджуваних підприємствах машинобудування за минулий рік знизився з 6,22 в 2005 р. до 5,47 в 2006 р. У системі ризиків найбільшу питому вагу мають управлінсько-інформаційні ризики – 26%, а вже потім такі: інвестиційні – 23%, економічні – 21%, фінансові – 20%, політичні – 10%. Запропоновано побудову кривої ризику та застосування методу імітаційного моделювання на етапі розробки управлінських рішень.

7. Запропоновано складання прогнозів ефективності інформаційного забезпечення управлінських рішень, яке ґрунтується на оцінюванні факторів зовнішнього та внутрішнього середовища методом парних порівнянь на основі багатовимірного шкалування. Отримані результати дають змогу визначити серед головних факторів зовнішнього середовища, що впливають на ефективність інформаційного забезпечення управлінських рішень, такі: інформація, що характеризує діяльність контрагентів і конкурентів (25%); чинники форс-мажорної групи (19%); зміни в економічному податковому законодавстві (13%). Серед факторів внутрішнього середовища: практику функціонування системи планування (19%); існування практики оцінювання і мінімізації ризиків, які виникають у процесі прийняття управлінських рішень (17%); практику використання методів оптимізації управлінських рішень (15%). Запропоновано методичні підходи до розробки пошукових прогнозів, які, на відміну від нормативних прогнозів, на вітчизняних підприємствах майже не розробляються, але дають змогу якісно поліпшити якість управлінських рішень.

Публікації автора:

1. Фатюха В.В. Інформаційна база прийняття управлінських рішень у фінансовому менеджменті // Економіка: проблеми теорії та практики:
Збірник наукових праць. – Вип. 211: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006.– Т. 2. – С. 478-484.

2. Фатюха В.В. Оценка рисков при принятии управленческих решений // Экономика и управление. – 2006. – № 2-3. – С. 36-41.

3. Фатюха В.В. Оценка факторов, влияющих на эффективность управленческих решений на предприятиях машиностроения // Экономика и управление. – 2006. – № 4-5. – С. 115-118.

4. Фатюха В.В. Применение концепции компромисса риска и доходности в процессе подготовки финансовых решений // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. – 2004. – № 6. – С. 191-197.

5. Фатюха В.В., Фатюха Ю.Л. Модель інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень на підприємствах машинобудування
// Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4. –
С. 367-372. Особистий внесок: запропонована модель інформаційного забезпечення.

6. Фатюха В.В., Фатюха Ю.Л. Управлінський облік у системі прийняття господарських рішень // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – № 2. – С. 190-195. Особистий внесок: визначено роль управлінського обліку в ухваленні управлінських рішень.

7. Фатюха В.В. Бюджетування як складова інформаційної бази ухвалення управлінських рішень // Матеріали XIV науково-практичної конференції „Економічні проблеми сучасного суспільства та шляхи їх подолання”. – Запоріжжя: ГУ „ЗІДМУ”, 2006. – Ч. 1. – С. 287-288.

8. Фатюха В.В. Влияние информационного обеспечения на эффективность управленческих решений на предприятии // Материалы V Международной научно-практической конференции „Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления” – К.: УкрИНТЭИ, 2006. – С. 259-263.

9. Фатюха В.В. Зовнішня та внутрішня фінансова інформація, яка використовується на підприємствах машинобудівної галузі // Материалы V Международной научно-практиеской конференции „Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины”. – Симферополь: ТНУ, 2006. – С. 123-124.

10. Фатюха В.В. Логистика построения и развития системы информационного обеспечения подготовки управленческих решений
// Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 5. – С. 67-70.

11. Фатюха В.В. Особенности процесса принятия решений в сфере управления предприятием // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу – 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 10. – С. 57-60.

12. Фатюха В.В. Роль інформаційної складової в ухваленні управлінських рішень на підприємстві // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні наукові досягнення – 2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 21. – С. 82-84.

13. Фатюха В.В. Роль та місце інформаційного забезпечення в процесі управління на підприємстві // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 2. – С. 77-78.

14. Фатюха В.В. Финансовая диагностика как основа выработки управленческих решений // Материалы ІІІ Международной научно-практической конференции „Теория и практика экономики и предпринимательства”. – Сімферополь: ТНУ, 2006. – С. 199-200.