Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Руденко Галина Валеріївна. Внутрішній економічний механізм інтегрованих металургійних комплексів : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 288арк. — Бібліогр.: арк. 228-239.



Анотація до роботи:

Руденко Г.В. Внутрішній економічний механізм інтегрованих металургійних комплексів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій щодо удосконалення економічного управління інтегрованими промисловими підприємствами (на прикладі металургійних підприємств). В роботі визначено і узагальнено економіко-організаційні передумови розвитку інтегрованих комплексів в Україні, досліджено основні чинники конкурентного середовища та подано оцінку діючих інтегрованих структур в галузі.

З урахуванням особливостей внутрішнього економічного механізму інтегрованих металургійних підприємств України, системного аналізу проблемних сфер діяльності розроблено принципову структурно-логічну модель внутрішнього економічного механізму інтегрованих підприємств, яка побудована за принципом послідовних етапів розробки відповідних цілеорієнтованих моделей управління господарською діяльністю як на рівні інтегрованого підприємства в цілому, так і на рівні його структурних одиниць (підрозділів). Передовий досвід господарювання інтегрованих підприємств та існуючі теоретико-методологічні підходи щодо удосконалення їх внутрішньої структури дозволили розробити модель організаційно-економічної побудови вертикально інтегрованого металургійного комплексу ВАТ “КГМК “Криворіжсталь”. На основі запропонованої організаційно-економічної структуризації системи управління в роботі розроблено фінансово-економічну модель інтегрованого підприємства, згідно з якою структурним одиницям і підрозділам даного підприємства було присвоєно певний статус центру фінансової відповідальності з визначенням відповідних прав і обов’язків.

Розроблені та обґрунтовані практичні рекомендації щодо удосконалення всіх складових елементів внутрішнього економічного механізму інтегрованих металургійних комплексів, які створюють організаційно-економічні передумови для підвищення ефективності їх діяльності.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і здійснено нове методично-прикладне вирішення наукового завдання щодо удосконалення внутрішнього економічного механізму інтегрованих металургійних комплексів. Основні науково-практичні результати дослідження дозволили зробити наступні висновки:

  1. В наукових працях зарубіжних і вітчизняних науковців і фахівців практично відсутні теоретичні і практичні розробки стосовно питань побудови та принципів функціонування внутрішнього економічного механізму інтегрованих підприємств, а також підходів щодо оцінки ефективності функціонування їх підрозділів з урахуванням сучасних особливостей господарювання.

  2. Узагальнення підходів щодо тлумачення сутності інтеграційних процесів є підставою для уточнення змісту поняття “інтегроване підприємство”, під яким слід розуміти сукупність суб’єктів господарювання, що пов’язанні між собою фінансово-економічними і (або) виробничо-технічними зв’язками для сумісної підприємницької діяльності на основі договірних відносин або відносин прав власності, з метою підвищення ефективності функціонування та подальшого розвитку бізнесу.

  3. Характер проблемних питань розвитку та функціонування інтегрованих металургійних комплексів дозволив виокремити окремі складові внутрішнього економічного механізму, які потребують удосконалення. На основі аналізу проблемних сфер діяльності вітчизняних інтегрованих металургійних комплексів розроблена принципова структурно-логічна модель внутрішнього економічного механізму інтегрованих підприємств. Запропонована концепція внутрішнього економічного механізму інтегрованих підприємств базується на сукупності взаємопов’язаних заходів, які сприяють підвищенню ефективності їх діяльності.

  4. Діагностика участі структурних одиниць (підрозділів) в організації, плануванні і контролю за виробничо-господарською діяльністю засвідчила, що великі фінансово-майнові комплекси, які функціонують в межах інтегрованих підприємств, фактично є лише опосередкованими учасниками даних процесів. Оскільки таке обмеження повноважень значно ускладнює внутрішній економічний механізм управління інтегрованим підприємством як системою взаємопов’язаних структурних одиниць, в роботі запропоновано розподілити функції управління між центром та структурними одиницями ВАТ КГМК “Криворіжсталь”.

  5. Система стратегічного планування діяльності та розвитку інтегрованого металургійного комплексу побудована у відповідності з запропонованою трьохрівневою моделлю управління інтегрованими металургійними підприємствами. Методика розробки стратегії інтегрованих підприємств базується на використанні інструментарію стратегічного аналізу чотирьохвекторної “Системи показників стратегічного розвитку” та матричної моделі визначення приоритетних стратегій розвитку як для інтегрованих підприємств в цілому, так і стосовно структурних одиниць.

  6. Показники діяльності структурних одиниць і підрозділів інтегрованого підприємства доцільно поділити на дві групи: показники, що встановлюються і контролюються вищим керівництвом інтегрованого підприємства централізовано і показники, що встановлюються і контролюються певним центром фінансової відповідальності самостійно. Такий розподіл планових показників діяльності структурних одиниць і підрозділів дозволив виокремити основні критерії оцінки ефективності їх діяльності та розробити перелік планових документів, які ними формуються в межах системи внутрішньої управлінської звітності у відповідності з отриманим статусом певного центру відповідальності.

  7. У внутрішні економічні відносини інтегрованих підприємств доцільно впровадити механізм трансфертного ціноутворення. З урахуванням технологічних особливостей виготовлення продукції в діяльність вертикально інтегрованого металургійного комплексу ВАТ “КГМК “Криворіжсталь” пропонується впровадити систему внутрішнього ціноутворення з подвійними ставками. Зокрема, з метою оцінки ефективності господарювання структурних одиниць та розробки мотиваційних заходів щодо підвищення ефективності діяльності інтегрованого підприємства в цілому запропоновано використовувати дві різні трансфертні ціни: для структурних підрозділів, які мають розвинуті ринки, трансфертні ціни визначаються на рівні діючих на певний момент ринкових цін даного виду продукції; для структурних підрозділів, що не мають розвинутих ринків реалізації продукції, трансфертні ціни визначаються на основі підходу “витрати-плюс” з урахуванням середнього рівня рентабельності продукції аналогічних підприємств, що присутні на ринку.

  8. Використання у практиці господарювання основних структурних одиниць і підрозділів показників умовно-розрахункового і операційного прибутку дозволяє адекватно оцінити ефективність діяльності останніх та їх вплив на кінцеві результати діяльності інтегрованого металургійного комплексу в цілому. Згідно з сучасними умовами господарювання вітчизняних інтегрованих металургійних комплексів обґрунтовано алгоритм розподілу консолідованого чистого прибутку за різними напрямками використання останнього.

  9. Впровадження у виробничо-господарську діяльність інтегрованих підприємств матеріальної відповідальності дозволяє індивідуалізувати результати роботи структурних підрозділів. В зв’язку з цим система економічних санкцій побудована на засадах використання механізмів відповідного зменшення фонду матеріального заохочення та депреміювання за порушення зобов’язань .

  10. Згідно зі специфікою інтегрованого підприємства система матеріального стимулювання побудована на основі дворівневого розподілу частини чистого прибутку, що спрямовується до спеціального заохочувального фонду. Так, на першому рівні визначаються суми матеріального заохочення структурних одиниць, як центрів відповідальності. На другому рівні здійснюється розподіл сум матеріального заохочення в середині структурних одиниць між структурними підрозділами, що входять до їх складу та за окремими категоріями працюючих.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Руденко Г.В. Економіко-організаційні передумови розвитку інтегрованих комплексів в металургії України.// Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2004. – Вип. 5, ч. І. – с. 58-69. (0,6 друк. арк.).

  2. Руденко Г.В. Стратегічне планування розвитку інтегрованих металургійних комплексів.// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2004. – Вип. 12 (43). – с. 103-109. (0,58 друк. арк.).

  3. Руденко Г. В. Механізм формування трансфертних цін на продукцію структурних підрозділів інтегрованих металургійних підприємств.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 195: в 4 т. Том ІІ. – с. 304-317. (0,81 друк. арк.).

  4. Руденко Г.В. Еволюція концепцій створення та функціонування інтегрованих виробничих структур.// Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – К.: КНЕУ, 2003. – Вип. 14. – с. 190-198. (0,82 друк. арк.).

  5. Руденко Г.В. Принципи побудови системи матеріального заохочення та результати роботи структурних одиниць інтегрованих металургійних комплексів.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Випуск 194: в 5 т. Том V. – с. 1423-1432. (0,51 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Руденко Г.В. Принципи створення та функціонування інтеграційних об’єднань в металургійній галузі України. // Тиждень економіки ДНУ: Матеріали доповідей. Випуск 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – с. 51-53. (0,12 друк. арк.).

  2. Руденко Г.В. Проблеми формування звітності інтегрованих виробничих структур. // Тези доповідей. Міжнародної наукової конференції “Розвиток підприємницької діяльності на Україні6 історія та сьогодення”. – Тернопіль: СТАРОДУБЕЦЬ, 2003. – с. 77. (0,12 друк. арк.).

  3. Грещак М.Г., Руденко Г.В. Сучасні проблеми створення та функціонування інтегрованих виробничих структур в металургійній галузі України. // Проблемы эффективного функционирования предприятий в современных условиях: Материалы всеукраинской научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых учёных, 2003. – Севастополь: Изд-во СевНТУ. – с. 52-53. (0,12 особисто автору належить 0,09 друк. арк., постановка завдання, аналіз проблем внутрішнього економічного механізму інтегрованих підприємств).