Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Маційчук Володимир Михайлович. Вплив норм висіву та удобрення на продуктивність сортів льону-довгунця в умовах центральних районів Полісся України : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Маційчук В.М. Вплив норм висіву насіння та удобрення на продуктивність сортів льону-довгунця в умовах центральних районів Полісся. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. Вінницький державний аграрний університет, Вінниця, 2008 р.

У дисертаційній роботі викладено результати польових, лабораторних і виробничих досліджень, в яких вивчалися процеси росту, розвитку та формування продуктивності і якості льонопродукції сортів Каменяр та Ірма в залежності від норм висіву насіння та мінеральних добрив. Встановлено залежність формування врожаю льонопродукції та його якості від умов вирощування. Оцінена економічна та енергетична ефективність вивчених елементів технології вирощування.

За результатами досліджень розроблений та рекомендований виробництву уточнений проект технології вирощування льону-довгунця, що забезпечить формування максимальної насіннєвої і волокнистої продукції з високою їх якістю в центральних районах Полісся України (Житомирська область).

У дисертації подано теоретичне узагальнення і практичне вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні технології вирощування сортів льону-довгунця в умовах центральних районів Полісся шляхом визначення оптимальної норми висіву та мінеральних добрив із метою підвищення врожайності та покращення якості льонопродукції.

1. Повноту сходів та виживаність рослин льону-довгунця за умов використання на насіння і солому визначають норма висіву насіння та фон мінерального живлення.

2. Оптимальні норма висіву і фон живлення покращують ріст і розвиток рослин льону-довгунця, сприяють формуванню бажаної їх загальної висоти та технічної довжини, позитивно впливають на морфологічні властивості, темпи утворення сухої речовини і загальної продуктивності рослин.

3. Оптимальна густота посівів льону-довгунця формується за умов висіву 25 млн. схожих насінин /га на фоні мінеральних добрив N30P60K75, а на солому — 35 млн. /га на фоні N30P45K60. Збільшення густоти стеблостою в фітоценозі льону-довгунця призводить до формування більш високорослих рослин, збільшення біомаси з одиниці площі за рахунок ущільнення рослин на одиниці площі. Як наслідок врожайності соломи льону сорту Каменяр зростає до 4,41 т/га.

4. Урожайність волокна льону-довгунця сорту Каменяр за рахунок збільшення щільності посівів (до норми висіву 25 млн. схожих насінин /га) на фоні N30P75K90 становила 1,46 т/га.

5. Оптимальною густотою посівів, за якою краще формується довге волокно, є варіант з нормою висіву 25 млн. схожих насінин /га на фоні живлення N30P60K75; порівняно з контролем в цьому варіанті врожайність довгого волокна підвищувалася на 28%. В цьому ж варіанті вихід чесаного довгого волокна становив 48-60%.

6. Найвищий вміст олії в насінні льону (35,6 %) отримано у варіанті з нормою висіву 25 млн. схожих насінин /га на фоні живлення N30P90K105.

7. Накопичення важких металів у льонопродукції не залежало ні від норми мінеральних добрив, ні від співвідношення в ній елементів живлення.

8. Економічно доцільною нормою висіву насіння льону-довгунця сорту Каменяр є 25 млн. схожих насінин /га на фоні внесення мінеральних добрив N30P60K75; рівень рентабельності в цьому варіанті становив 190,4%. Коефіцієнт енергетичної ефективності в цьому варіанті становив 2,38.

Публікації автора:

1. Рибак М.Ф. Вплив щільності фітоценозу та добрив на врожайність насіння та ураженість хворобами льону-довгунця в зоні Полісся/ Рибак М.Ф., Маційчук В.М., Крушинський О.П // Збірник наукових праць Національного наукового центру „Інститут землеробства УААН”. – Київ, 2006.Вип. 1-2. – С. 123-127

2. Маційчук В. М. Закономірності росту й розвитку та формування врожаю нових сортів льону-довгунця залежно від норм висіву та удобрення/ Маційчук В. М. // Сортовивчення та охорона прав на сорти рослин. Науково-практичний журнал Українського інституту експертизи сортів рослин. – Київ, 2007. Вип. 5. – С. 89-95

3. Рибак М.Ф. Рівень мінерального живлення і вміст важких металів у льону-довгунцю/ Рибак М.Ф., Маційчук В.М., Янішевський Л.І., Крушинський О.П // Збірник наукових праць Національного наукового центру „Інститут землеробства УААН”. – Київ, 2007. Вип. 3-4. – С. 55-59

4. Маційчук В.М Вплив удобрення й норм висіву на формування врожайності нових сортів льону-довгунця / Маційчук В.М // Землеробство. Міжвідомчий тематичний науковий збірник ННЦ „Інституту землеробства” УААН. – Київ, 2007. – С. 87-92

5. Маційчук В.М. Урожайність волокна сортів льону-довгунця та його якість залежно від норм висіву та рівня мінерального живлення/ Маційчук В.М // Вісник Державного вищого навчального закладу „Державного агроекологічного університету”. Випуск 2. – Житомир, 2007. С. 242-250