Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Кравцова Олена Михайлівна. Вибір та обґрунтування напрямів і методів підвищення ефективності реструктуризації вугільних шахт : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Кравцова О.М. Вибір та обґрунтування напрямів і методів підвищення ефективності реструктуризації вугільних шахт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертаційну роботу присвячено пошуку та обґрунтуванню напрямів і методів підвищення ефективності реструктуризації вугільних підприємств.

Досліджено сутність реструктуризації збиткових підприємств, роль амортизаційної політики в підвищенні ефективності перетворень, теоретичні та правові особливості дотування, інвестування, ціноутворення та закриття шахт. Узагальнено вітчизняний і зарубіжний досвід. Досліджено чинники, які викликали зниження ефективності роботи вугільних підприємств і призвели до їх масового закриття. Виявлено закономірності зміни собівартості та величини дотацій під впливом параметрів відтворювального процесу. Аналіз практики дотування, інвестування, ціноутворення та закриття шахт підтвердив відсутність ефективного механізму реструктуризації.

Удосконалено методичні положення в обґрунтуванні основних напрямів реструктуризації вугільних підприємств щодо визначення пріоритетності інвестування, режиму санації або закриття шахт. Запропоновано використання методу вибору інвестиційного проекту розвитку шахти, переходу до повного способу відтворення техніки. Запропоновано механізм дотування шахт, за яким визначається величина дотації на покриття таких поточних збитків, які б ураховували формування амортизації в собівартості продукції в розмірі, достатньому для використання повного способу відтворення техніки. У той же час рівень збитковості таких шахт не повинен перевищувати критерію їх закриття.

Якісно новий підхід в обґрунтуванні рішень щодо закриття шахт полягає у визначенні допустимого верхнього рівня збитковості, застосування якого дозволяє мінімізувати кількість шахт, які закриваються.

У дисертаційній роботі розроблено рекомендації щодо вибору та обґрунтування напрямів і методів підвищення ефективності реструктуризації шахт на сучасному етапі, зумовленому обмеженістю бюджетних коштів, на основі зміни принципів дотування та інвестування, застосування внутрішніх резервів підвищення ефективності діяльності шахт, а також розрахунку верхнього допустимого рівня їх збитковості.

Науково-практичні результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Реструктуризація як економічна категорія є механізмом перетворень економічної системи, необхідність в яких виникає у випадку, коли система піддається впливам зовнішнього та внутрішнього характеру, які її розбалансовують і знижують ефективність функціонування. Сутність реструктуризації полягає у здійсненні заходів, які направлено на комплексне приведення умов функціонування підприємства у відповідність з умовами ринку, стратегією розвитку та роллю, яку воно відіграє в економічній системі держави.

2. Теоретичні аспекти реструктуризації не враховують галузевих особливостей, ролі та значення підприємства для держави, оцінку очікувань і наслідків; обґрунтовано, що закриття збиткового підприємства не є найдешевшим варіантом реструктуризації. Виявлено залежність ефективності реструктуризації від застосування оптимальних параметрів відтворювального процесу: прогресивних норм амортизації та повного способу відтворювання активної частини основних засобів. Наявність амортизаційного фонду в сумі, достатній для простого відтворення основних засобів, зменшує потребу підприємств у зовнішніх інвестиціях при реструктуризації.

3. Доведено, що законодавча база не містить чіткого розподілу напрямів реструктуризації, обґрунтування методів підвищення її ефективності, які складають організаційно-економічний механізм санації та ліквідації вугільних шахт. Діючий механізм реструктуризації полягає в щорічному перерозподілі державних коштів і контролі за їх використанням, без розрахунку економічної ефективності.

4. До основних чинників, які викликали зниження ефективності роботи шахт та їх банкрутство, слід віднести: заміну ціноутворення дотуванням; відсутність принципу пріоритетності в інвестуванні шахт та недотримання оптимальних характеристик відтворювального процесу; відсутність чіткого критерію закриття шахт. Доведено, що основний недолік механізму державної підтримки вугільних підприємств полягає в тому, що державні дотації та політика їх використання не забезпечували утворення амортизаційного фонду в сумі, достатній для здійснення своєчасної заміни зношеної техніки. При цьому повноцінне інвестування шахт із боку держави не проводилося, що призвело до занепаду матеріально-технічної бази виробництва та застою в упровадженні науково-технічного прогресу.

5. Установлено, що заміна індивідуальних розрахункових цін, які засновані на обліку диференціальної ренти, на єдині оптові ціни на вугільну продукцію не мала наукового підґрунтя, тому що останні не відображали реальних витрат видобутку по кожній шахті та поставили їх у неоднакові умови. Неврегульованість цінового питання між шахтами та відповідними холдинговими компаніями, до складу яких вони входять, призводить до відтоку бюджетних коштів у сферу посередницької діяльності.

6. Рекомендовано удосконалення дворівневої моделі організаційно-економічного механізму управління процесами реструктуризації вугільних шахт. На рівні „підприємство-держава” запропоновано метод дотування вугільних шахт на базі визначення величини дотації на покриття таких поточних збитків, які б ураховували формування амортизації в собівартості продукції в розмірі, достатньому для повного способу відтворення техніки; при цьому рівень збитковості шахти не повинен перевищувати визначеного критерію її закриття. Механізм ефективного використання інвестицій у процесі реструктуризації підприємств удосконалено шляхом застосування методу визначення пріоритетних шахт та їх повноцінного фінансування з метою досягнення самоокупності. Для підприємства запропоновано багатофакторну модель досягнення найбільшої ефективності роботи шахти за методом використання внутрішніх резервів, оптимальної амортизаційної та технічної політики, що має бути втілено в розробці інвестиційного проекту.

7. Доведено, що повноцінність інвестування вугільної шахти досягається за умови, що величина державної дотації формується за принципом забезпечення своєчасного оновлення її матеріально-технічної бази, методом вибору оптимальних параметрів відтворювального процесу, що забезпечують застосування таких норм амортизації, які враховують умови та інтенсивність використання основного устаткування, допустимі терміни його експлуатації.

8. Як критерій пріоритетності інвестування шахт запропоновано мінімізацію терміну окупності проекту. Якщо термін окупності інвестиційного проекту менший за термін доробки запасів, шахта вважається потенційно прибутковою. Такі підприємства ранжуються за терміном окупності проекту та інвестуються повністю. При обмеженості бюджетного фінансування пріоритетними визнаються шахти з найменшим терміном окупності інвестиційного проекту.

9. Якщо термін окупності інвестиційного проекту перевищуватиме термін доробки запасів, то для такої шахти слід розрахувати верхній допустимий рівень збитковості, який визначається шляхом зіставлення сумарних витрат держави на дотацію шахти у режимі видобутку і витрат на її ліквідацію. Запропонований підхід в обґрунтуванні рішення щодо закриття шахт показує вигідність збереження виробничої одиниці як джерела прямих майбутніх надходжень до бюджету, запобігання втратам капітальних інвестицій та іншим негативним наслідкам соціально-економічного характеру порівняно з одномоментною економією від закупівлі більш дешевого імпортного вугілля. Застосування такого підходу дозволить мінімізувати кількість шахт, які готувалися до закриття.

Публікації автора:

  1. Кравцова Е. Становление финансовой системы промышленного предприятия на примере ОАО «Силур» // Экономика промышленности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1997. – С. 187-191.

  2. Чернега О., Кравцова Е. Адаптация финансовой системы предприятия к рыночным условиям // Экономика Украины. – 1999. – № 10. – С. 86-90.

Особистий внесок: визначення напрямів, за якими український товаровиробник потребує державної підтримки, на основі дослідження проблем адаптації підприємств до ринкових умов.

  1. Чернега О., Кравцова О. Управління конкурентоспроможністю: вчора, сьогодні і завтра // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 1999. – Вип. 9, т. 2. – С. 111-115.

Особистий внесок: порівняння особливостей формування конкурентоспроможності в різних країнах; аналіз конкурентних переваг вітчизняних підприємств.

  1. Кравцова Е. Обратная сторона инвестиций или к вопросу о долговой безопасности государства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: Донеччина. – 2000. – С.162-163.

  2. Чернега О., Кравцова Е., Кендюхов А. Анализ и диагностика инвестиционной политики // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Львів: НУ „АП”. – 2001. – № 417. – С. 378-382.

Особистий внесок: аналіз причин низької інвестиційної привабливості підприємств Донецької області.

  1. Миньковская М., Кравцова Е. Стратегия и практика управления предприятием в условиях рыночной экономики // Економіка промисловості. – 2001. – № 3 (13). – С. 25-32.

Особистий внесок: діагностика фінансової системи невуглевидобувного підприємства у структурі державного холдингу.

  1. Гавриленко В.А., Кравцова О.М. Визначення економічної межі закриття шахт // Економіка і право. – 2005. – № 2 (12). – С. 153-157.

Особистий внесок: аналіз основних факторів, за якими має розглядатися питання щодо закриття шахт; розробка критерію доцільності закриття нерентабельних вуглевидобувних підприємств.

  1. Кравцова Е. Некоторые аспекты управления дебиторской задолженностью на предприятии // Труды Донецкого государственного технического университета. Сер.: экономическая. – Донецк: ДонГТУ. – 2000. – Вып. 19. – С. 178-184.

  2. Миньковская М.В., Кравцова Е.М. Анализ воздействия внешних и внутренних факторов на состояние малого и среднего бизнеса в Украине // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. – 2002. – Вип. 49. – С. 193-202.

Особистий внесок: дослідження результатів діагностики банкрутства підприємств.

  1. Гавриленко В., Кравцова О. Державний механізм штучного банкрутства // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. – 2003. – Вип. 59. – С. 66-74.

Особистий внесок: аналіз причин банкрутства вугільних підприємств, їх фінансового стану, виявлення особливостей механізму банкрутства, що застосовується для прихованої приватизації.

  1. Кравцова Е. Роль инноваций в реструктуризационных процессах на предприятиях угольной отрасли // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. – 2004. – Вип. 80. – С. 125-133.

  2. Кравцова О.М. Негативні наслідки закриття шахт // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. – 2005. – Вип. 97. – С. 184-193.

  3. Особенности управления финансовыми ресурсами предприятия (на примере ОАО "Силур") // Проблемы теории и практики управления в современной экономике: Материалы II Междунар. конф. молодых ученых-экономистов (28-30 янв. 1999 г.). – Донецк: ДонГТУ, ИЭП НАН Украины. – 1999. – Т. 1. – С. 33-38.

  4. Чернега О., Кравцова Е., Гохберг Ю. Синтез усилий государства, области и производителей – основа развития экспортного потенциала Донецкого региона // Материалы Регион. науч.-практ. конф. «Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010)». Секция: «Пути совершенствования внешнеэкономической деятельности» (28-30 сент. 1999 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 1999. – Т.1. – С. 24-31.

Особистий внесок: формування задач підприємств, регіональних органів влади та їх узгодження з державною політикою щодо створення умов для підтримки та стимулювання експорту.

  1. Стратегические альянсы как организационная форма XXI века: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. "Університет і регіон" (29-30 лист. 1999 р.) // Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. – Луганськ: СУДУ. – 2000. – С. 163-165.

  2. Кравцова Е. Банкротство – ликвидация или шанс возродиться? // Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Тезисы Второй междунар. науч.-практ. конф. (4-6 мая 2000 г.). – Севастополь: Изд-во СевГТУ. – 2000. – Ч. 2. – С. 30-32.

  3. Кравцова Е.М. Теоретические и правовые особенности реструктуризации угольных предприятий Украины // Матеріали IX Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука та освіта – 2006” (23-31 січ. 2006 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2006. – Т 9. Екон. науки. – С. 81-83.