Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Гевлич Лариса Леонідівна. Використання стратегічної діагностики в розробці стратегії підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т управління. — Донецьк, 2005. — 224арк. — Бібліогр.: арк. 194-207.



Анотація до роботи:

Гевлич Л.Л. Використання стратегічної діагностики в розробці стратегії підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2005.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні положення та розроблено методичні рекомендації щодо проведення стратегічної діагностики й використання її результатів у розробці стратегії підприємства.

Стратегічна діагностика поряд із стратегічним аналізом, стратегічним прогнозуванням і стратегічним плануванням розглядається як етап процесу стратегічного управління підприємства. Показано призначення стратегічної діагностики. Розкрито зміст стратегічної діагностики, який полягає у всебічному аналізі чинників середовища підприємства. Виділено макросередовище, мікросередовище та внутрішнє середовище діяльності підприємства й чинники, що впливають на діяльність підприємства. Розроблено послідовність та інструментарій проведення стратегічної діагностики. Запропоновано спосіб оцінки конкурентоспроможності підприємства шляхом побудови стратегічних карт груп конкурентів, які дають можливість наочно відобразити ринкову позицію підприємства. На прикладі конкретних підприємств показано використання результатів стратегічної діагностики у стратегічному управлінні цих підприємств.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування й вирішення актуального науково-практичного завдання щодо використання стратегічної діагностики в розробці стратегії підприємства. Воно полягає у визнанні нового призначення стратегічної діагностики, що розглядається як передумова стратегічного аналізу, і основним завданням якої є визначення стану підприємства. Основні висновки та результати, які одержано в ході проведеного дослідження, зводяться до такого.

1. Стратегічне управління розглядається з позиції процесного підходу, що спричиняє виділення таких його етапів як стратегічний аналіз, стратегічне прогнозування та стратегічне планування. Процесний підхід дозволяє структурувати стратегічне управління шляхом виділення цих етапів, визначити їх зміст, взаємозалежність і взаємозв’язок.

2. Стратегічна діагностика поряд із стратегічним аналізом, стратегічним прогнозуванням і стратегічним плануванням розглядається як етап процесу стратегічного управління підприємства. Вона передує стратегічному аналізу, дозволяє виявити його обсяг і горизонт, отримати інформаційну базу для прийняття стратегічних рішень і самої стратегії. Стратегічна діагностика підприємства передбачає визначення поточного стану підприємства, його відповідності вибраній стратегії шляхом аналізу різноманітних чинників, які впливають на поточну та перспективну діяльність підприємства. Її введення дозволить значно підвищити якість управлінських рішень у галузі стратегічного управління, скоротити час їх прийняття.

3. Зміст стратегічної діагностики підприємства полягає в аналізі різноманітних чинників й оцінці їх впливу на стратегічний вибір підприємства. Це викликало необхідність систематизації цих чинників. Стратегічна діагностика розглядає підприємства в нерозривному зв’язку із зовнішнім середовищем, що постійно змінюється, досліджує можливі взаємні впливи середовища та підприємства, реальні та потенційні можливості й небезпеки, шляхи їх ініціації чи усунення, адаптації підприємства до середовища, що змінюється.

4. Для проведення стратегічної діагностики підприємства доцільно більш детально структурувати середовище підприємства. Тому пропонується виділити макросередовище, мікросередовище та внутрішнє середовище за критерієм інтенсивності й періодичності (частоти) впливу їх чинників. Головною відмінною рисою стратегічної діагностики є аналіз як окремої стратегії, так і діючого підприємства, а також підприємства, що тільки створюється, проектується.

5. Макросередовище, мікросередовище та внутрішнє середовище підприємства представлені сукупністю чинників, вплив яких на діяльність підприємства, його стратегічний вибір аналізується в ході стратегічної діагностики. В роботі докладно розглянуто чинники цих середовищ, показано особливості їх впливу на вибір і реалізацію стратегії.

6. Вплив виділених груп чинників макро-, мікро- та внутрішнього середовищ підприємства аналізується шляхом складання двовимірної карти, що поєднує аналіз галузі в цілому й оцінку стану кожного підприємства окремо. Для її складання запропоновано певну послідовність дій.

7. У ході стратегічної діагностики мають розглядатися складні економічні процеси, що не завжди піддаються кількісній оцінці. Тому виникає потреба не тільки встановити існуючі на даний час тенденції, але й відстежити їхню зміну на майбутнє, що припускає необхідність використання різноманітних інструментів. Для їх розробки розглянуто й узагальнено існуючі моделі аналізу стратегічних альтернатив, аналізу переваг підприємства та небезпек, аналізу домінантних ресурсів підприємства, а також проведено порівняльний аналіз інструментів стратегічного управління. Цей аналіз інструментів дозволив установити їх переваги та недоліки, а узагальнення – розробити інструментарій стратегічної діагностики підприємства.

8. Для проведення стратегічної діагностики підприємства розроблено відповідне методичне забезпечення. В послідовності проведення стратегічної діагностики підприємства визначено її етапи, які передбачають аналіз ситуації, що склалася; аналіз стратегії, що реалізується, та визначення доцільності її подальшого проведення або необхідності корегування через зміну впливу виділених груп чинників; оцінку потенційних і реальних сильних і слабких сторін підприємства, небезпек і можливостей; розробку комплексу заходів за результатами діагностики. Стратегічна діагностика макро-, мікро- та внутрішнього середовищ підприємства має як спільні риси, так і свої особливості, які визначають особливості її проведення.

9. Запропонована послідовність проведення стратегічної діагностики підприємства апробована на машинобудівних підприємствах. Її апробація не тільки показала її дієвість, але й можливість використання як у повному обсязі у вигляді цілісної системи, так і частково в залежності від умов діяльності підприємства та цілей стратегічної діагностики.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Тарасенко Л.М., Гевлич Г.І., Гевлич Л.Л. Оптимізація обсягу виробничих запасів в умовах ринку // Менеджер. Вісник Донецької державної академії управління. – 2002.– №5(21). – С.141–143.

Особистий внесок здобувача: запропонована адаптована закордонна методика визначення оптимального рівня запасів.

  1. Тарасенко Л., Гевлич Г., Гевлич Л. Методи визначення обсягів беззбитковості виробництва та їх вплив на прийняття управлінських рішень // Торгівля і ринок України. Тематичний зб. наук. праць з проблем торгівлі і громадського харчування Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. Вип. 14. Т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С.368–373.

Особистий внесок здобувача: запропонований інвестиційний обсяг беззбитковості в складі загальної методики.

  1. Тарасенко Л.М., Гевлич Г.І., Гевлич Л.Л. Вплив оптимального розміру виробничих запасів підприємства на суму прибутку з використанням закордонного досвіду // Вісник Донецького національного університету. Сер. В: Економіка і право. – 2002. – №2. – С. 191–195.

Особистий внесок: розроблено формулу урахування особливостей виробництва при визначенні оптимального обсягу постачання.

  1. Гевлич Л.Л. Досягнення ефективності управлінських рішень на засадах стратегічної діагностики // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 190. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 91–97.

  2. Гевлич Г.І., Гевлич Л.Л. Етапи та методика стратегічної діагностики як інструмент процесу розробки та реалізації стратегічних рішень та стратегії // Вісник Донецького національного університету. Серія В: Економіка і право. – 2004. – № 1. – С. 95–103.

Особистий внесок здобувача: розроблено основні показники, методику та етапи стратегічної діагностики підприємств.

  1. Гевлич Л.Л. Вплив організаційних структур управління на процес прийняття облікових рішень // Финансы, учет, банки. Сб. науч. трудов Донецкого национального университета. Вып. 10. – Донецк: Каштан, 2004. – С. 199–205.

  2. Гевлич Л., Гевлич Г., Гевлич І. Вплив особливостей виробництва на обсяг постачання // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2005. – № 1. – С.36–40.

Особистий внесок здобувача: показано напрями використання математичної залежності, що враховує особливості виробництва, в управлінні обсягами постачання.

  1. Гевлич Л., Гевлич Г. Стратегічна діагностика в рамках процесу розробки та реалізації стратегії підприємства в умовах дінамічного ринку // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Львівського національного університету імені Івана Франка. Спецвип. 15. Обліково–аналітичні системи суб'єктів господарської діяльності в Україні. – Львів: Інтереко, 2005. – С. 68–73.

Особистий внесок здобувача: розкрито місце стратегічної діагностики на кожному з етапів розробки стратегії.

  1. Гевлич Г.І., Гевлич Л.Л. Стратегічна діагностика як практичне втілення прогнозування в умовах сучасного підприємства // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Вип. 7. Ч.I. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 122–127.

Особистий внесок здобувача: розглянуті принципи, методи прогнозування, види прогнозів, що використовуються під час стратегічної діагностики.

Друковані праці наукових конференцій

  1. Полонський О.М., Гевлич Л.Л., Гевлич Г.І. Напрями використання функціонально-вартісного аналізу в управлінні підприємством // Матеріали Міжнародного семінару “Нова економіка і вища освіта”. Т.II. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С.83–88.

Особистий внесок здобувача: розроблено схему генерації нових ідей та напрями використання функціонально-вартісного аналізу в управлінні персоналом і проектами.

  1. Полонський О.М., Гевлич Л.Л., Полянський В.В. Комплексна система інформаційно-аналітичного забезпечення процесу розробки та прийняття управлінських рішень як стратегічний ресурс сучасного підприємства. // Матеріали Міжнародної науково–практичної конференції “Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”. Т.2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 136–138.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність створення комплексної системи інформаційно-аналітичного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень, розроблено складові, принципи її побудови на підприємстві, наведено нове визначення стратегічної діагностики.

  1. Гевлич Л. Застосування аналізу в рамках стратегічної діагностики при розробці стратегії діяльності підприємств // Тези доповідей II Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених „Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу”. – Донецьк: Юго–Восток, 2005. – С. 94-95.

  2. Гевлич Л.Л. Вплив стратегічної діагностики на розробку стратегії діяльності підприємств // Матеріали IV Міжнародної науково–практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2005”. Т.11. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 23–26.